Mały Lodowy Szczyt – czy jest dostępny dla turystów?

Mały Lodowy Szczyt to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w słowackich Tatrach Wysokich. Jego strome ściany i ostry wierzchołek przyciągają wzrok, a rozległa panorama ze szczytu zapiera dech w piersiach. Czy ta imponująca góra jest dostępna dla zwykłych turystów?
Mały Lodowy Szczyt

Gdzie znajduje się Mały Lodowy Szczyt?

Mały Lodowy Szczyt (słow. Široká veža) o wysokości 2465 m n.p.m. znajduje się w słowackich Tatrach Wysokich. Jest szczytem zwornikowym w głównej grani Tatr – sąsiaduje z Ostrym Szczytem, Lodową Kopą oraz Spągą. Szczyt wznosi się ponad dolinami: Staroleśną, Sławkowską i Jaworową. Jego południowo-wschodnia ściana o wysokości ok. 200 metrów jest atrakcyjna dla wspinaczy, chociaż do celu prowadzą też inne trasy. Mały Lodowy Szczyt oferuje jedną z najpiękniejszych panoram w Tatrach, obejmującą liczne szczyty, turnie i stawy w otaczających dolinach.

Pierwsze wejście letnie na Mały Lodowy Szczyt miało miejsce 22 lipca 1896 roku, a dokonali go Jozsef Dery i Johann Hunsdorfer senior. Zimą szczyt został zdobyty po raz pierwszy 15 kwietnia 1911 roku przez Tibolda Kregczy’ego, Lajosa Rokfalusy’ego i Zotana Votisky’ego. Trasy zostały więc dobrze poznane, co wcale nie oznacza, że są odpowiednie dla każdego chętnego turysty.

Mały Lodowy Szczyt z opisami
Fot.: Rafik k via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Czy Mały Lodowy Szczyt jest dostępny dla turystów?

Mały Lodowy Szczyt, mimo że nie prowadzi na niego żaden znakowany szlak turystyczny, jest stosunkowo łatwo dostępny dla turystów z przewodnikiem. Najłatwiejsze wejście prowadzi z Czerwonej Ławki (miejsce o trudności 0+ w skali tatrzańskiej). Turyści muszą jednak pamiętać, że Mały Lodowy Szczyt leży na obszarze ochrony ścisłej TANAP-u. Wejście na ten wierzchołek wymaga obecności uprawnionego przewodnika górskiego. Osoby, które decydują się na nielegalne wejście, muszą się liczyć z możliwością otrzymania mandatu.

Zobacz też:  Monte Perdido – jak zaplanować trekking w Pirenejach? Najważniejsze informacje

Jak wejść na Mały Lodowy Szczyt?

Do celu, jakim jest Mały Lodowy Szczyt, prowadzi kilka dróg. Wspinacze wybierają najczęściej tę z Czerwonej Ławki, ale można podejść również ścianą zachodnią i południową, a także z Lodowej Przełęczy. Będzie to połączone oczywiście z kilkugodzinną wędrówką, dlatego warto przybyć do punktu startowego odpowiednio wcześnie.

Mały Lodowy Szczyt z Czerwonej Ławki

Wejście na Mały Lodowy Szczyt z Czerwonej Ławki to stosunkowo łatwa, choć eksponowana trasa, dostępna dla wprawnych turystów z przewodnikiem. Od przełęczy na szczyt prowadzi nieznakowana, ale dobrze wydeptana ścieżka, miejscami ubezpieczona łańcuchami. Podejście zajmuje ok. 30 minut i wiedzie stromym zboczem wśród skał. Trudności techniczne wyceniono na 0+ w skali tatrzańskiej. Trasa zapewnia wspaniałe widoki na otaczające doliny i szczyty: Dolinę Staroleśną, Sławkowską, Jaworową, pobliski Ostry Szczyt i odległą Łomnicę

Sam wierzchołek Małego Lodowego to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Tatrach. Rozległa panorama ze szczytu obejmuje dziesiątki szczytów, grani, dolin i stawów, zapierając dech w piersiach. Wejście na Mały Lodowy Szczyt to obowiązkowy punkt programu przy przejściu Czerwonej Ławki, dostarczający niezapomnianych wrażeń i widoków. Aby dojść na przełęcz, z której będziemy atakować wierzchołek, najlepiej wybrać żółty szlak z Doliny Staroleśnej.

Mały Lodowy Szczyt – wejście południową i zachodnią ścianą

Do celu prowadzą również alternatywne trasy, które wytyczono na ścianie zachodniej i południowej:

  • ściana zachodnia opada do Zbójnickiego Żlebu, ma 130 m wysokości;
  • ściana południowa z jednej strony opada żlebem do Czerwonej Ławki, natomiast z drugiej jest ograniczona Filarem Kulczyńskiego, ma 200 m wysokości.

Wytyczono tam kilka dróg wspinaczkowych, jednak ze względu na skalę trudności nie można ich polecić niedoświadczonym osobom.

Wejście na Mały Lodowy Szczyt z Lodowej Przełęczy

Aby dotrzeć do Lodowej Przełęczy, najlepiej zacząć wędrówkę w Tatranskiej Javorinie. Zaczyna się tam zielony szlak, który prowadzi w kierunku celu. W miejscowości można również zostawić samochód. Alternatywne podejście prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Szlak z Lodowej Przełęczy na Mały Lodowy Szczyt prowadzi na Harnaską Turnię, następnie Harnaską Ławkę, Harnaskie Wrótka i Harnaski Karbik, skąd już blisko do celu. Trzeba się szykować na około 1,5-godzinną wspinaczkę.

Zobacz też:  Wołowiec - czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej

Sprzęt potrzebny w Tatrach Wysokich

Wybierając się w Tatry Wysokie, nawet na łatwiejsze szczyty, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt:

  • podstawą są wygodne, wysokie buty trekkingowe ze sztywną podeszwą;
  • odzież powinna być dostosowana do zmiennych warunków pogodowych i zapewniać ochronę przed wiatrem i deszczem;
  • konieczny jest plecak z podstawowym wyposażeniem: mapą, kompasem, czołówką, apteczką, folią NRC, prowiantem i termoaktywną bielizną na zmianę;
  • przydatne są kijki trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz czapka lub chusta;
  • przy trudniejszych wejściach lub wspinaczce dodatkowo potrzebny jest sprzęt wspinaczkowy: uprząż, kask, przyrządy asekuracyjne i lina. W skład zestawu wchodzą też pętle, taśmy i karabinki.

Potrzebny ekwipunek znajdziesz w dobrym sklepie sportowym, na przykład Decathlon. Przed wyjściem w Tatry koniecznie sprawdź, co będzie ci potrzebne i w razie konieczności uzupełnij brakujący sprzęt. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu turystycznym – może się przydać zwłaszcza w Słowacji, gdzie trzeba płacić za akcję ratowniczą.

Mały Lodowy Szczyt widok
Fot.: Milan Bališin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Komu można polecić wspinaczkę na Mały Lodowy Szczyt?

Wejście na Mały Lodowy Szczyt z Czerwonej Ławki można polecić osobom o dobrej kondycji, które mają już doświadczenie w chodzeniu po górach. Trasa jest dość długa i miejscami eksponowana, dlatego nie nadaje się dla zupełnych nowicjuszy. Wspinaczka innymi drogami przeznaczona jest dla doświadczonych wspinaczy o odpowiednich umiejętnościach. Drogi mają trudności od IV do VI.4+ i wymagają obycia w terenie górskim, umiejętności asekuracji i posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.

Przed wyjazdem w Tatry warto zdobyć doświadczenie na skałkach i drogach ubezpieczonych. Kluczowe jest opanowanie technik asekuracji i autoratownictwa oraz zgranie z partnerem wspinaczkowym. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie kondycyjne, gdyż wspinaczka górska jest dużo bardziej wymagająca niż skałkowa. Warto trenować wytrzymałość i siłę, a tuż przed wyjazdem zrobić lżejszy trening. Dobrym pomysłem jest udział w kursie taternickiej organizowanym przez kluby górskie lub przewodników.

Zobacz też:  Fronalpstock – najbardziej widokowa trasa w Szwajcarii. To musisz wiedzieć!

Mały Lodowy Szczyt – jeden z najpiękniejszych w Tatrach Wysokich

Mały Lodowy Szczyt to jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych szczytów w słowackich Tatrach Wysokich. Choć nie prowadzi na niego znakowany szlak, jest dostępny dla turystów z przewodnikiem od strony Czerwonej Ławki. Wejście nie jest trudne technicznie, ale wymaga doświadczenia i dobrej kondycji. Alternatywą jest wspinaczka jedną z dróg przeznaczonych tylko dla wprawnych wspinaczy.

Wybierając się na Mały Lodowy Szczyt, trzeba pamiętać o odpowiednim sprzęcie, ubraniu i przygotowaniu. Warto wcześniej zdobyć doświadczenie w terenie skałkowym i na łatwiejszych drogach górskich. Tatry to wymagający teren, ale dostarczający niezapomnianych przeżyć i widoków.

Fot. Główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts