Gdzie znajduje się Dolina Kieżmarska?
Dolina Kieżmarska położona jest we wschodniej części słowackich Tatr Wysokich (sąsiaduje z Tatrami BIelskimi), na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Rozciąga się na długości ok. 8 km, od Tatrzańskiej Łomnicy aż po główną grań Tatr na granicy ze Słowacją. Otoczona jest potężnymi szczytami, m.in. Łomnicą (2634 m n.p.m.), Kieżmarskim Szczytem (2556 m n.p.m.) i Małym Kieżmarskim Szczytem (2513 m n.p.m.).
Jest to jedno z najpopularniejszych turystycznie zakątków Tatr Słowackich, które odwiedzają tłumy turystów (pierwsza odnotowana turystyczna wyprawa miała miejsce w 1565 r.). Trudno się temu dziwić, ponieważ infrastruktura turystyczna stoi tu na wysokim poziomie, a widoki zapierają dech w piersiach. Jeśli chcesz odkrywać Tatry nie tylko po polskiej stronie, Dolina Kieżmarska stanowi obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty.
Jak dojechać do Doliny Kieżmarskiej?
Najlepszym punktem wypadowym do Doliny Kieżmarskiej jest parking Biała Woda w miejscowości Tatrzańska Łomnica. Można tam dojechać samochodem lub autobusem z większych miast, takich jak Poprad czy Stary Smokowiec. Z parkingu wiedzie niebieski szlak, którym po ok. 900 m dociera się do wylotu doliny. To najlepszy punkt wyjścia do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim.
Warto wspomnieć, że każdego lata na odcinku pomiędzy parkingiem a stawem odbywa się bieg ku pamięci Karela Jakeša. To himalaista, który zginął tragicznie w Tatrach Bielskich przysypany przez lawinę.
Charakterystyka Doliny Kieżmarskiej
Dolina Kieżmarska imponuje swoim surowym, wysokogórskim charakterem. Jej dnem płynie potok Biała Woda Kieżmarska (Kežmarská Biela voda), tworząc po drodze liczne kaskady i wodospady. W dolinie znajdują się dwa duże stawy – Zielony Staw Kieżmarski (Zelené pleso, 1551 m n.p.m.) oraz Wielki Biały Staw (Veľké Biele pleso, 1612 m n.p.m.). Zbocza doliny porośnięte są gęstymi lasami, głównie świerkowymi, które wyżej ustępują miejsca kosodrzewinie i halnym łąkom.
Nad doliną (poza Łomnicą) górują inne majestatyczne szczyty, w tym:
- Barania Rogi;
- Czarny Szczyt;
- Durny Szczyt;
- Jagnięcy Szczyt;
- Jastrzębia Turnia;
- Kieżmarski Szczyt;
- Mały Kieżmarski Szczyt;
- Szalony Szczyt.
Szlaki turystyczne wiodące dnem doliny
Głównym szlakiem biegnącym dnem Doliny Kieżmarskiej jest Magistrala Tatrzańska (szlak wytyczono w latach 30. XX wieku i jest jednym z najważniejszych w słowackich Tatrach). Prowadzi ona z Tatrzańskiej Łomnicy aż do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese), położonego na wysokości 1551 m n.p.m. Czas przejścia to ok. 2,5 h. Po drodze mija się m.in. Rzeżuchową Polanę (Žeruchové) i wodospad Zimna Studnia (Studený prameň).
Od schroniska szlak wiedzie dalej przez Rakuski Przechód (Nižné Kopské sedlo, 1750 m) do Doliny Białych Stawów Kieżmarskich (dolina Bielych plies). Alternatywnie można wybrać żółty szlak przez Przełęcz pod Kopą (Kopské sedlo, 1750 m) do Doliny Pięciu Stawów Spiskich (Dolina Piatich Spišských plies).
Poznaj wszystkie szlaki dostępne w Dolinie Kieżmarskiej:
- żółty szlak: Biała Woda – Rzeżuchowa Polana – Zielony Staw Kieżmarski – Dolina Jagnięca – Jagnięcy Szczyt;
- niebieski szlak: Matlary – Rzeżuchowa Polana – Wielki Biały Staw – Wyżnia Przełęcz pod Kopą – Przełęcz pod Kopą;
- zielony szlak: Tatrzańska Kotlina – Schronisko pod Szarotką – Dolina Kieżmarska – Wielki Biały Staw;
- czerwony szlak: fragment Magistrali Tatrzańskiej;
- czerwony szlak rowerowy, który biegnie równolegle do szlaku żółtego, mającego swój początek przy parkingu Biała Woda.
Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim
Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim to jeden z obowiązkowych punktów na wypoczynek, które znajdują się bezpośrednio przy trasie. Jest czynne cały rok i stanowi punkt spotkań wędrowców, narciarzy, taterników oraz rowerzystów. Jego historia sięga XIX wieku – wcześniej, osoby, które trafiały nad Zielony Staw, musiały nocować pod gołym niebem. Zmieniło się to około roku 1880, kiedy powstał schron Egidowa Chata.
Jednak na schronisko z prawdziwego zdarzenia trzeba było zaczekać kilkanaście lat. Kamienny budynek wznoszono pomiędzy 1894 a 1897 rokiem, a jego fundatorem był arcyksiążę Fryderyk Habsburg (stąd nazwa Fridrichova Chata). Na przestrzeni dziesięcioleci przechodził liczne modernizacje, aż do osiągnięcia obecnego wyglądu. Schronisko oferuje 54 miejsca noclegowe w pokojach 2-osobowych oraz wieloosobowych (nawet do 12 osób).
Przygotuj się do trekkingu Doliną Kieżmarską
Wybierając się na wycieczkę w Dolinę Kieżmarską, należy odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim trzeba zadbać o wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe za kostkę oraz ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania. W plecaku powinny znaleźć się m.in. mapa turystyczna, prowiant i napoje, latarka, apteczka oraz krem z filtrem UV. Ubrania, sprzęt i akcesoria turystyczne, które będą potrzebne podczas trekkingu, kupisz w najbliższym sklepie Decathlon. Warto kupić tam między innymi:
- odzież turystyczną i trekkingową;
- obuwie trekkingowe i turystyczne;
- plecaki turystyczne i trekkingowe;
- kijki trekkingowe.
Warto pamiętać, że pogoda w Tatrach bywa kapryśna i może szybko się zmieniać. Przed wyruszeniem na szlak koniecznie trzeba sprawdzić prognozę i dostosować plany do warunków. Należy też poinformować bliskich o trasie wycieczki.
Dolina Kieżmarska to prawdziwa perła słowackich Tatr, która zachwyca swoim pięknem i dzikością. Wędrówka jej dnem to niezapomniane przeżycie dla każdego miłośnika gór. Przy odpowiednim przygotowaniu, z pewnością będzie to wspaniała i bezpieczna przygoda na łonie natury.
Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít
- Tatry Bielskie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Dolina Białej Wody – gdzie się znajduje, jak dojechać, opis szlaku
- Dolina Małej Zimnej Wody – perełka słowackich Tatr Wysokich
- Dolina Wielicka – położenie, budowa geologiczna, szlaki, ciekawostki