Masyw Śnieżnika zimą i latem – poznaj atrakcje na każdą porę roku

Masyw Śnieżnika jest najwyższym pasmem górskim Sudetów Wschodnich po polskiej stronie, na południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Biegnie na granicy polsko-czeskiej, a jego najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Jakie atrakcje czekają tam na turystów?
masyw śnieżnika

W 1981 roku na terenie Masywu Śnieżnika utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy, w którego godle umieszczono kozicę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ właśnie tutaj żyje jedyne, poza terenem Tatr, stado kozic. Masyw Śnieżnika to całe bogactwo flory i fauny. Najciekawsze miejsca, które trzeba odwiedzić to nie tylko Śnieżnik, ale także Trójmorski Wierch, Czarna Góra, Igliczna. Na potoku Wilczki w Międzygórzu znajduje się jeden z najwyższych wodospadów w Sudetach, Wodospad Wilczki o wysokości 22 metrów. Na szczycie Śnieżnika można wejść na wieżę widokową, a nieco poniżej mieści się jedyne w okolicy schronisko PTTK.

Masyw Śnieżnika i szczyt Śnieżnik

Masyw Śnieżnika śnieg

Śnieżnik należy do Korony Gór Polskich, pnie się 1423 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem masywu oraz polskich Sudetów Wschodnich. Znany jest także pod innymi nazwami – Śnieżnik Kłodzki lub Kładska Śnieżka. Cały Masyw zajmuje powierzchnię około 275 km² i tworzy dział wodny trzech mórz – Czarnego, Północnego i Bałtyckiego. Po wejściu na górę można podziwiać okolicę z wieży widokowej, a w drodze powrotnej odpocząć w schronisku.

Na Śnieżnik warto dotrzeć od strony wsi Międzygórze. To tam można zachwycić się widokiem wodospadu, a następnie przejść kawałek wzdłuż potoku, a zielonym szlakiem dojść na Śnieżnik. Na samej górze rośnie sztucznie zasadzona kosodrzewina i mnóstwo borówek. Można stąd przejść na stronę czeską i dotrzeć do źródeł rzeki Morawa, która wpada do Dunaju, a dalej do Morza Czarnego. Warto też popatrzeć na ruiny Schroniska księcia Lichtensteina oraz statuetkę słonika na cokole.

Kletno i słynna jaskinia

Jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce jest Jaskinia Niedźwiedzia położona w dolinie Kleśnicy, niedaleko wsi Kletno, w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.) w Masywie Śnieżnika. Została ona odkryta w 1966 roku w trakcie eksploatacji kopalni marmuru. Co interesujące, odkryto na tym terenie szkielety niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego oraz innych zwierząt epoki lodowcowej. Jaskinię zamieszkują obecnie nietoperze. W Kletnie warto również zwiedzić nieczynną już kopalnię uranu.

Zobacz też:  Dolina Olczyska – szlak z Jaszczurówki na Wielki Kopieniec

Szlaki turystyczne Masywu Śnieżnika

Masyw Śnieżnika atrakcja

Masyw Śnieżnika to całe mnóstwo szlaków rowerowych, konnych i pieszych. Po stronie czeskiej znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych – drewniano-stalowa konstrukcja wybudowana na wysokości 1116 m. Ścieżka w Obłokach będąca labiryntem ścieżek, kładek i tuneli, które nie tylko dostarczają wrażeń, ale pozwalają podziwiać niezwykłe widoki.

Masyw Śnieżnika to istny raj dla miłośników sportów letnich i zimowych. Można tu nie tylko uprawiać nordic walking, spacerować, jeździć konno i na rowerze, ale również na nartach. Dla kochających śnieżne szaleństwo udostępniono ośrodki narciarskie w Czarnej Górze, Lądku-Zdroju, Kamienicy. Szusować można także w miejscach takich jak:

  • Nowy Gierałtów;
  • Bielice;
  • Mała Gubałówka;
  • Nova Morava.

Wybierając się na wycieczkę, warto zaplanować pobyt w ciekawej miejscowości, jaką jest Stronie Śląskie. To doskonałe miejsce do wypoczynku i baza wypadowa w góry.

Góry Złote i Góry Bialskie – przygotowania do wyprawy

Masyw Śnieżnika las

Obszar masywu to miejsce występowania wielu gatunków zwierząt i roślin (sudeckich, karpackich, alpejskich, śródziemnomorskich), uprawiania sportów letnich i zimowych, górskich wędrówek. Aby pełną garścią czerpać z możliwości, musisz odpowiednio przygotować się do wyprawy. Co przyda się w górach zimą? W sklepie Decathlon znajdziesz:

  • rakiety śnieżne;
  • śniegowce turystyczne;
  • polar turystyczny;
  • buty wodoodporne;
  • nakładki antypoślizgowe;
  • rękawice.

Sprawdź, czy masz wszystko, co niezbędne, aby jak najlepiej wykorzystać wolny czas w górach w Polsce i cieszyć się niezwykłymi widokami ze Śnieżnika. Dzięki temu nie będziesz stresować się niedostatecznym przygotowaniem.

Fot. ilustracyjne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Góry zrębowe - Czym się wyróżniają i czy występują w Polsce?
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts