Na szczyt możesz dostać się z Międzygórza, Przełęczy Puchaczówka, Stronia Śląskiego, Kamienicy. Na Śnieżniku znajduje się wieża, poniżej szczytu mieści się schronisko PTTK. Masyw Śnieżnika niegdyś nazywany Górami Śnieżnymi w większej części leży po stronie Polski. Powierzchnia Masywu wynosi 275 km². W 1981 roku utworzono tu Śnieżnicki Park Krajobrazowy, w którego herbie umieszczono kozice. To jedyne miejsce poza Tatrami, gdzie można spotkać te zwierzęta. Masyw Śnieżnika jest ciekawym miejscem jeszcze z jednego powodu – utworzył się tu dział wodny trzech zlewisk (Morza Bałtyckiego, Czarnego oraz Północnego). Którą drogę na Śnieżnik wybrać? Podpowiadamy, jak dojść na szczyt i cieszyć się widokami!
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza
Najpopularniejszy szlak na szczyt Śnieżnika wiedzie z Międzygórza. Do miejscowości tej można dojechać autobusem z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka lub Domaszkowa. Samochód możesz zostawić na jednym z licznych miejscowych parkingów lub przy leśniczówce, z której wiedzie czerwony szlak na Śnieżnik. Zanim wyruszysz na trasę wiodącą na górski szczyt, zatrzymaj się przy Wodospadzie Wilczki znajdującym się na obrzeżach Międzygórza. Woda spada z wysokości 22 metrów, a rozmieszczone tu punkty pozwalają zachwycać się panoramą gór.
Pierwszy odcinek szlaku wiedzie wzdłuż potoku, potem zaczyna piąć się w górę. Drogą tą turyści docierają do schroniska na Śnieżniku. W 1871 roku dzięki pomysłowi księżnej Marianny Orańskiej powstała w tym miejscu gospoda, dziś funkcjonująca pod szyldem schroniska, spod którego prowadzi zielony szlak na Śnieżnik. Z samej góry można podziwiać Śnieżkę, a także oddalone nawet o kilkaset kilometrów szczyty górskie. Niegdyś na Śnieżniku stała kamienna wieża, którą zburzono. W 2020 roku rozpoczęto budowę nowej wieży widokowej, z której korzystają dziś przybywający na górę.
Trasa na Śnieżnik z Kamienicy
Do Kamienicy można dostać się autobusem z Bystrzycy Kłodzkiej lub Kłodzka. O parking w miasteczku nietrudno – znajdziesz go zarówno na terenie miejscowości, jak i przy granicy. Wycieczka na Śnieżnik będzie odbywać się szlakiem zielonym, niemal przez cały czas biegnącym przy granicy. Podążając tą trasą, możesz podziwiać jedno z większych nachyleń stoków góry, czyli Lejów. Wielu miłośników gór ocenia, że jest to jeden z piękniejszych i bardziej malowniczych szlaków na Śnieżnik.
Pierwszy etap trasy pokonuje się żółtym szlakiem, by dojść do Głębokiej Jamy (955 m n.p.m), a następnie wkroczyć na drogę oznaczoną na zielono, przejść przez Sadzonki (1230 m n.p.m). Ze szczytu Śnieżnika warto na chwilę znaleźć się po czeskiej stronie granicy, by dotrzeć do rzeki Morawa, wpadającej do Dunaju, a następnie obejrzeć słynną rzeźbę słonika. W tym miejscu znajdują się także ruiny Schroniska księcia Liechtensteina na Śnieżniku, które rozebrano w 1971 roku.
Szczyt Śnieżnika w Sudetach Wschodnich – wejście z Przełęczy Puchaczówka
Puchaczówka zlokalizowana jest tuż nad ośrodkiem Czarna Góra i można tu spokojnie zostawić samochód. Na Śnieżnik wiedzie stąd czerwony, a następnie zielony szlak. Trasa przechodząca przez Czarną Górę nie jest drogą dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędrówkami górskimi. Jest to dość meczący szlak przeznaczony raczej dla turystów z dobrą kondycją i doświadczeniem.
Przełęcz Puchaczówka znajduje się na wysokości 897 m n.p.m. Wejście na szlaki znajduje się przy malowniczej kapliczce. Podejście na Czarną Górę (1205 m n.p.m) prowadzi drogą gruntową, ale także przez głazy. Na szczycie stoi wieża. Stąd można zejść do stacji kolejki linowej lub do obniżenia pod Jaworową Kopą – schodząc, można popatrzeć na Śnieżnik, Mały Śnieżnik, Igliczną oraz obniżenie rowu Górnej Nysy. Szlak czerwony prowadzi do Żmijowej Polany, a dalej zboczem Żmijowca. Po zdobyciu góry warto odbić na tzw. Mariańskie Skały, które stanowią doskonały punkt widokowy. Stąd już niedaleko do Schroniska na Hali pod Śnieżnikiem.
Szlaki turystyczne – jak dojść na szczyt ze Stronia Śląskiego?
Ze Stronia w kierunku Kletna prowadzi szlak żółty, który mija Jaskinię Niedźwiedzią, a następnie pnie się na najwyższy szczyt Sudetów. Stronie Śląskie to miejscowość położona w Masywie Śnieżnika, blisko Gór Bialskich. Początkowy odcinek szlaku prowadzi asfaltem, następnie w kierunku Zalewu na Morawie, Wapiennika oraz kamieniołomu „Na Krzyżniku”. Zboczem Janowca dochodzi się do Kletna, a dalej do Jaskini Niedźwiedzia, największej tego typu atrakcji w Sudetach (można zwiedzać z przewodnikiem). Dalej ścieżka prowadzi do Schroniska PTTK na Śnieżniku. Z tego miejsca na szczyt pozostał do pokonania niewielki odcinek.
Pamiętaj tylko o wygodnych butach, które zabezpieczą twoje stopy przed kontuzjami, poślizgnięciami, ale także chłodem i wilgocią. Dobrze przygotowany możesz zdobywać kolejne szczyty.
Śnieżnik, schronisko PTTK i wieża
Śnieżnik jest najwyższym szczytem we wschodniej części Sudetów. Źródła podają, iż jego wysokość to 1426 m n.p.m. lub 1425 m n.p.m., a jeszcze inne, że 1423 m n.p.m. U stóp góry wznosi się schronisko, w którym zatrzymują się osoby podążające na szczyt lub schodzące ze Śnieżnika.
Prawdziwy rozkwit turystyki rozpoczął się w tym regionie, gdy Śnieżnik i jego okolice stały się własnością księżnej Marianny. To dzięki niej wzniesiono tu gospodę, którą przekształcono w schronisko dla turystów oferujące noclegi i gościnę. Aby chronić przyrodę na Śnieżniku, utworzono rezerwat przyrody, który jako ścisły obejmuje część szczytową powyżej 1150 m. Przy doskonałej pogodzie ze szczytu Śnieżnika można dojrzeć Karkonosze, Góry Bystrzyckie, Nizinę Śląską. Warto skorzystać z wieży widokowej na Śnieżniku; niegdyś znajdowała się tu budowla kamienna konstrukcją naśladująca zabudowania średniowieczne.
Wędrówka z plecakiem czy górski kemping?
Kochasz góry i co roku za cel bierzesz kolejne pasma oraz szczyty? Bardzo dobrze, na pewno jesteś odpowiednio przygotowany. A może dopiero zaczynasz przygodę z górami i chcesz zorganizować weekendowy kemping? W takim razie potrzebujesz stosownego wyposażenia. W sklepach Decathlon znajdziesz wszystko, co może ci się przydać. Ciepłe śpiwory, dmuchane materace i karimaty, a nawet łóżka polowe. Pomyśl o przestronnym namiocie, a także krzesełkach turystycznych. Jeśli chcesz urządzić się podczas dłuższego pobytu na polu namiotowym, potrzebujesz kilku akcesoriów – termosu, naczyń, kuchenki turystycznej czy stolika. Tak wyposażony możesz zorganizować sobie wygodną bazę wypadową w góry.
Śnieżnik zimą pokrywa się śniegiem i zamienia w baśniową krainę. Wiosną i latem pozwala podziwiać bliższe i dalsze widoki, a jesienią zachwyca feerią barw. Sam wybierz najlepszą dla siebie porę oraz trasę na szczyt i postaraj się o kolejną pieczątkę zdobywcy Korony Gór Polski! Niedaleko znajdują się też Jagodna, Rudawiec i Kowadło.
Fot. ilustracji Marcin Dąbrowski via Wikipedia, CC BY-SA 2.5
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Puchaczówka – perła górskich szlaków czeka na ciebie!
- Masyw Śnieżnika zimą i latem – poznaj atrakcje na każdą porę roku
- Wodospad Wilczki w Międzygórzu. Atrakcja Sudetów
- Hala Boracza – jak dojść, ile się idzie? Szlaki i schronisko
- Czupel – szlaki i czas podejścia