Przełęcz Krowiarki – perełka Beskidu Żywieckiego. Szlak, parking, dojazd

Przełęcz Krowiarki to kluczowe miejsce dla miłośników górskich wędrówek w Beskidzie Żywieckim. Na każdego turystę czekają tu nie tylko przepiękne krajobrazy, lecz także bogata historia. To popularny punkt wyjścia dla osób, które zamierzają zdobyć Babią Górę.
Przełęcz Krowiarki

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Krowiarki to pasmo graniczne, które oddziela Orawę od Żywiecczyzny.
  • Stanowi popularny punkt wyjścia na Babią Górę i inne beskidzkie szlaki.
  • Dojazd najlepiej zorganizować własnym środkiem transportu z uwagi na ograniczoną komunikację publiczną

Przełęcz Krowiarki – historia i położenie

Przełęcz Krowiarki stanowi ważny punkt w Beskidzie Żywieckim. Jest ona częścią Pasma Babiogórskiego, które oddziela pasmo Policy od masywu Babiej Góry. Położona na wysokości 1012 m n.p.m. (chociaż źródła podają też 986 m n.p.m. lub 1009 m n.p.m.) przełęcz stanowi ważny punkt komunikacyjny. Roztaczają się stąd niezwykłe widoki, między innymi na Tatry. W pobliżu przełęczy znajduje się obelisk i tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Pawłowi II, który często odwiedzał te tereny.

Przełęcz Krowiarki to najwyżej położona dostępna komunikacyjnie przełęcz zachodniej części Beskidów. Szosę z Zubrzycy Górnej zaczęto budować tu na krótko przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. W pracach jako student brał udział wspomniany już Karol Wojtyła, który działał w Junackim Hufcu Pracy. W latach 60. XX wieku do przełęczy pociągnięto drogę asfaltową z Zawoi. Jest to jedna z głównych turystycznych miejscowości okolicy i znakomita baza noclegowa.

Skąd pochodzi nazwa przełęczy Krowiarki?

Chociaż dokładne pochodzenie tej nazwy nie jest całkowicie jasne, najbardziej rozpowszechniona teoria wskazuje na związki z dawnym pasterstwem. Krowiarki mogą pochodzić od dawnego określenia pasterek wypasających te zwierzęta. Wysokie pastwiska były idealne dla bydła, które spędzało tam letnie miesiące, korzystając z obfitych traw. Miejsce to było znane również pod innymi nazwami – Przełęcz Lipnicka oraz Lipnickie Siodło.

Zobacz też:  Sucha Przełęcz – przygotuj się na wyprawę w Tatry Zachodnie

Szlaki turystyczne i atrakcje w okolicach przełęczy Krowiarki

Przełęcz Krowiarki widok na przełęćż
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przełęcz Krowiarki nie stanowi celu wypraw turystycznych. Jest zwykle punktem wyjścia dla osób, które chcą zwiedzić szlaki Babiogórskiego Parku Narodowego. Stąd wychodzi się na trasę wiodącą na Babią Górę (znaną też jako Diablak). To najwyższy szczyt Beskidów, wznoszący się na wysokość 1725 m n.p.m. 

Główne szlaki turystyczne

Jak wspomniano, przełęcz jest punktem wypadowym dla wielu szlaków turystycznych. Najpopularniejszym z nich jest czerwony szlak prowadzący na szczyt Babiej Góry, zwanej również „Królową Beskidów”. Wędrówka tym szlakiem zapewnia malownicze widoki i prowadzi przez Babiogórski Park Narodowy. Warto także wspomnieć o innych trasach:

  • szlaku niebieskim prowadzącym do schroniska PTTK Markowe Szczawiny;
  • zielonym szlaku do Zubrzycy Górnej;
  • żółtym szlaku (Szlaku Papieskim) wiodącym przez Policę i Kiczorkę do Skawicy.

Z tablic informacyjnych turyści dowiadują się między innymi, że żółtym szlakiem wędrował Karol Wojtyła. Właśnie tutaj odbył swoją ostatnią górską wycieczkę, zanim został wybrany na papieża.

Atrakcje turystyczne

Oprócz przepięknych widoków przełęcz oferuje również wiele atrakcji. Tablica upamiętniająca wizyty Jana Pawła II, kamienny mur wzdłuż niektórych odcinków szlaków czy malownicza hala Krupowa, to tylko niektóre z nich. Dla chętnych do wypoczynku w okolicach przełęczy czekają schroniska PTTK oraz możliwość noclegu w okolicznych miejscowościach.

Czerwony szlak turystyczny z przełęczy Krowiarki na Babią Górę

Szlak czerwony na Babią Górę z przełęczy Krowiarki stanowi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. To również najłatwiejszy szlak na szczyt Diablaka. Stanowi alternatywę dla osób, które nie czują się na siłach pokonania Perci Akademików. Znajdują się tam klamry i łańcuchy konieczne do pokonania stromizn.

Wejście na szlak znajduje się płatny parkingu na polanie Krowiarki. Turyści muszą także uregulować opłaty za wstęp na teren Babiogórskiego Parku Narodowego. Pierwsze kroki kierują przez lasy i otwarte przestrzenie, które stopniowo przechodzą w wyższe partie górskie. W miarę wspinaczki zaczyna dominować kosodrzewina, a krajobrazy stają się coraz bardziej surowe i górskie.

Zobacz też:  Przełęcz Hałbowska w Beskidzie Niskim – informacje o szlakach i panoramach

Po ok. 90 minutach spokojnego marszu pojawia się Sokolica. Jest to wzniesienie, które opada w stronę Zawoi. Warto zaplanować tu dłuższy wypoczynek, bo po drodze są jeszcze Kępa – trzeba się tam zatrzymać dla wspaniałego widoku na Tatry – oraz Gówniak. Stąd po około 20 minutach szlak doprowadzi wędrowców na sam szczyt Babiej Góry. Powrót można zaplanować przez przełęcz Brona. Zejść niebieskim szlakiem i zrobić przystanek przy schronisku w Markowych Szczawinach.

W trakcie wędrówki warto zwrócić uwagę na liczne tablice informacyjne dotyczące fauny i flory parku, a także na punkty widokowe, z których roztaczają się niezrównane panoramy na Tatry, Małą Fatrę czy sąsiednie pasma Beskidów.

Wskazówki i praktyczne informacje dla turystów

Jak dojechać do przełęczy Krowiarki? Ile kosztuje parking? Czy do wędrówki trzeba się jakoś przygotować? To pytania, na które warto poznać odpowiedź, zanim wyjdzie się w góry. Dotyczy to zwłaszcza wypraw na Diablak, który zyskał takie miano nie bez przyczyny. Warunki mogą tam być iście diabelskie, a pogoda jest w stanie zmienić w ciągu kilku chwil!

Przygotowanie do wędrówki

Osoby planujące wycieczkę w okolice przełęczy Krowiarki powinny pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Ze względu na górski charakter terenu zalecane jest posiadanie odpowiedniego obuwia oraz odzieży. W zimie na niektórych odcinkach szlaków może być potrzebny specjalistyczny ekwipunek. Odpowiednie rzeczy znajdziesz w sklepach Decathlon. W górach warto mieć ze sobą:

  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
  • apteczki turystyczne.

Dojazd i opłaty

Do przełęczy Krowiarki można dotrzeć drogą nr 957 – najlepiej własnym środkiem transportu. Mimo że to bardzo popularne miejsce dojazd komunikacją publiczną może być utrudniony, a liczba połączeń ograniczona. W okolicy przełęczy znajduje się płatny parking, który jednak szybko się zapełnia. Osoby, które planują wędrówki z przełęczy, powinny przybyć tu wczesnym porankiem.

Zobacz też:  Przełęcz Sokola, czyli Góry Sowie bez tajemnic. To musisz wiedzieć!

Przełęcz Krowiarki to miejsce, które zachwyci każdego miłośnika gór. Malownicze krajobrazy, bogata historia oraz mnogość szlaków sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Bez względu na to, czy jest się doświadczonym turystą górskim, czy też początkującym miłośnikiem wędrówek, przełęcz Krowiarki ma do zaoferowania coś dla każdego.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts