Beskid Żywiecki – przewodnik turystyczny. Najciekawsze szlaki, najwyższe szczyty

Beskid Żywiecki jest drugim po Tatrach najwyższym pasmem górskim w Polsce. Nie tylko wybitne wzniesienia i zapierające dech w piersi widoki czynią go tak urokliwym miejscem. Równie ciekawe są tutejsze muzea i zabytki. Sprawdź, co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim!
beskid żywiecki

Beskid Żywiecki jest częścią Beskidów Zachodnich, które wchodzą w skład Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Najwyżej w tej części łańcucha wznosi się wierzchołek Babiej Góry, która ma 1725 m n.p.m. Większość Beskidu Żywieckiego to góry w Polsce, na obszarze Śląska i Małopolski. Pozostałe tereny stanowią terytorium Słowacji. Panują tu znakomite warunki do turystyki górskiej i wielu innych sportów. Rozpoznawalną atrakcją jest muzeum browarnicze w Żywcu, region słynie także z barwnego folkloru. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Opis Beskidu Żywieckiego. Geologia, przyroda, górskie schroniska PTTK

Opis Beskidu Żywieckiego

W 2018 roku wprowadzono nową, uszczegółowioną regionalizację fizycznogeograficzną. Od tej pory formalnie dawny Beskid Żywiecki został podzielony na Beskid Żywiecko-Kysucki i Beskid Żywiecko-Orawski. Dla turystów klasyfikacja i spory naukowe nie mają żadnego znaczenia. Walory przyrodniczo-krajobrazowe pozostają takie same, punkty widokowe zostają na swoich miejscach, Skawa i pozostałe rzeki nadal płyną. Według subiektywnej, acz często powtarzanej przez wielu turystów opinii, Beskid Żywiecki wyróżnia się tym, że wyniosłe szczyty sąsiadują tak blisko z malowniczymi dolinami oraz tradycyjną zabudową.

Schroniska PTTK

Babiogórski Park Narodowy (118,29 km² terenów chronionych i otuliny we wschodniej części pasma) przyczynia się do zachowania szczególnie cennych, unikalnych zasobów. W Beskidzie Żywieckim funkcjonuje 11 schronisk i bacówek PTTK, 2 schroniska słowackie, 3 prywatne, a do tego po kilka baz namiotowych oraz chatek studenckich. Najważniejsze obiekty znajdują się na:

Zobacz też:  Gran Paradiso – poziom trudności, wejście, szlaki

Babia Góra, Pilsko, Wielka Racza – ważne i najwyższe szczyty w Beskidzie Żywieckim

Babia Góra Pilsko Wielka Racza
Fot. Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wiesz już, jaki szczyt musisz zdobyć, jeśli starasz się o odznakę Korony Gór Polski. Najkrótsza trasa na Babią Górę, nazywaną czasami Diablakiem, wiedzie zielonym i żółtym szlakiem spod Małych Widełek w Zawoi. Po drodze miniesz m.in. jedną ze ścieżek edukacyjnych, Muzeum Turystyki Górskiej, schronisko na Markowych Szczawinach i kilka górskich potoków. Na dość łagodne, niespełna 8-kilometrowe wejście potrzeba ok. 4–5 godzin. Pozostałe, godne uwagi szczyty Beskidu Żywieckiego to:

  • Pilsko (1557 m n.p.m.) – druga najwyższa góra, którą można zdobyć trzema kolejkami;
  • Mosorny Groń (1047 m n.p.m.), pod który podjeżdża kolejka krzesełkowa;
  • Polica (1369 m n.p.m.) – na jej północno-wschodnim stoku znajduje się Jaskinia Oblica (największa w Beskidzie Żywieckim), a na wierzchołku utworzono rezerwat przyrody;
  • Romanka (1366 m n.p.m.) z rezerwatem chroniącym pozostałości Puszczy Karpackiej;
  • Wielka Racza (1236 m n.p.m.) z wieżą widokową.

Beskid Żywiecki – opisy szlaków turystycznych. Wycieczki z Żywca, Rajczy, Sopotni Wielkiej, Rycerki

Beskid Żywiecki opisy szlaków turystycznych
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Bardzo dobrych baz wypadowych w góry jest naturalnie więcej. Dużą popularnością cieszą się m.in. Zawoja, Korbielów czy Zwardoń. Niektórzy decydują się wykupić noclegi na Słowacji, np. w miejscowościach Čadca, Krásno nad Kysucou albo Oravská Lesná. Nie sposób jednoznacznie wskazać najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim. Oto nasze propozycje:

  1. Z centrum Żywca na Rysiankę – 22,3 km, ok. 8–11 h na przejście. Trasa lekka, łatwa i przyjemna. Przynajmniej do połowy. Większą część stanowi niebieski szlak, a trudności zaczynają się w okolicach podejścia na Łazy i Kotarnicę. Nie jest jednak aż tak stromo, by pojawiły się poważne kłopoty. Po wejściu na Romankę zejście na ścieżkę żółtą i w dół do celu. Warto wcześniej zarezerwować nocleg w Beskidzie Żywieckim w jednym z dwóch pobliskich schronisk.
  2. Z Rajczy do Juszczyny – 20,9 km, do pokonania w ok. 6:40–9 h. Na początek ostre podejście niebieską trasą na polanę Cukiernica. Na Hali Boraczej odbicie w czarny szlak wzdłuż Potoku Studziańskiego. Za osiedlem Skałka w Żabnicy zaczyna się wejście na Słowiankę, stamtąd niebieską odnogą w stronę Lachowych Młaków. Na szczycie wybierz żółtą ścieżkę i podążaj nią do samego końca.
  3. Z Sopotni Wielkiej na Pilsko – 8,6 km i ok. 4–5 h na przejście w jedną stronę. Początek przy wodospadzie, na krańcu żółtego szlaku. Najpierw łagodne dojście do skrzyżowania pod Przysłopem, dalej w prawo czarną odnogą w stronę przełęczy Buczynka. Stamtąd zieloną ścieżką na Halę Miziową, potem żółtym i czarnym szlakiem stronę granicy i Góry Pięciu Kopców. Ostatni, krótki fragment na wierzchołek Pilska to już odnoga zielona.
  4. Z Rycerki na Wielką Rycerzową – 11,9 km, ok. 4:30–5 h w jedną stronę. Od początku do końca czerwonym szlakiem przez kolejne wzniesienia i obniżenia terenu. Stromizny są łagodne, można się skupić na podziwianiu panoram Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Na samej Hali Rycerzowej znajdują się m.in. pozostałości kopalnianego wyciągu, krzyż papieski, ruiny owczarni i bacówka PTTK.

Wyposażenie na wojaże po beskidzkich trasach

Podczas pieszych wycieczek potrzebujesz komfortowych butów, najlepiej trekkingowych. Modele wysokiej jakości zapewniają stabilizację i zmniejszają ryzyko urazów. Co jeszcze warto zabrać na wędrówki po oznakowanych trasach Beskidu Żywieckiego? Polecamy sprawdzić asortyment sklepów sieci Decathlon, a w szczególności:

  • odzież turystyczną;
  • stuptuty do ochrony przed śniegiem, wodą i błotem;
  • kijki trekkingowe;
  • mapy turystyczne z Beskidem Żywieckim i urządzenia nawigacyjne;
  • pokrowce i akcesoria do plecaków turystycznych.
Zobacz też:  Góry w Grecji – najważniejsze szczyty

Jezioro Żywieckie, browar i inne atrakcje, jakie oferują Beskid Żywiecki i woj. śląskie

Jezioro Żywieckie
Fot. Lila2501 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Oczywiście nie będziemy pomijać miejsc na terenie Małopolski, która również obejmuje ten górski rejon. Bardzo dobrym przykładem będzie „Mały Wawel”, czyli renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej. Dziś mieści się tu miejskie muzeum, które dysponuje niezwykle interesującymi zbiorami. Na Śląsku natomiast wielu turystów nie potrafi sobie odmówić wstępu do Muzeum Browaru Żywiec. Zwiedzanie wystaw i poznawanie tajników produkcji piwa można połączyć z degustacją. Z kolei w obrębie Jeziora Żywieckiego, które powstało w wyniku utworzenia zbiornika retencyjnego na rzece Soła, działają m.in. elektrownia wodna oraz ośrodki sportów żeglarskich. Kiedy pojedziesz w Beskid Żywiecki, możesz odwiedzić jeszcze:

  • Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi;
  • dwa skanseny w Cięcinie;
  • Regionalną Chatę w Węgierskiej Górce;
  • Izbę Regionalną Stara Chałupa w Milówce;
  • Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej w Koconiu;
  • Stary Zamek i muzeum miejskie w Żywcu;
  • Aquapark Leśna;
  • Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Przyłękowie;
  • Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia w Jordanowie;
  • Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie;
  • tor motocrossowy w Osielcu;
  • liczne stacje narciarskie i trasy biegowe zimą.

Rozbudowana sieć szlaków i atrakcje z zupełnie odmiennych kategorii sprawiają, że nie sposób się tutaj znudzić. Nawet kiedy pogoda skutecznie odstrasza przed wyjściem w góry, Beskid Żywiecki podsuwa turystom inne pomysły na spędzenie wolnego czasu. Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami i propozycjami w komentarzach!

Fot. ilustracji Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Stara Płanina – popularny cel turystyczny Polaków
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts