Przełęcz Woliborska – odkryj nieznane oblicze malowniczych Gór Sowich!

Przełęcz Woliborska, ukryta pomiędzy majestatycznymi wzniesieniami Gór Sowich, stała się bramą do przygody dla licznych podróżników. Stanowi węzeł kilku ciekawych szlaków turystycznych. Dzięki nim odkryjesz uroki tej niezwykłej okolicy.
Przełęcz Woliborska

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Woliborska jest malowniczym punktem w Górach Sowich.
  • Znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych.
  • Przy przełęczy dostępny jest parking.

Gdzie znajduje się Przełęcz Woliborska?

Przełęcz Woliborska jest położona na wysokości 711 m n.p.m. w sercu Gór Sowich. Znajduje około 3 km na północny wschód od Woliborza na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Przez przełęcz prowadzi dość wymagająca droga wojewódzka nr 384, znana ze swoich licznych, ostrych zakrętów. Zimą przejazd tędy może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców.

Ciekawą cechą Przełęczy Woliborskiej jest również otaczająca ją roślinność i fauna, która sprawia, że każda wizyta na tym terenie jest pełna odkryć i niezapomnianych doznań. Przełęcz wcina się pomiędzy dwa wzniesienia – Kobylec oraz Zaległe.

Szlaki turystyczne, które prowadzą przez Przełęcz Woliborską

Przełęcz Woliborska stanowi ważny element różnych szlaków turystycznych. Wśród nich można znaleźć:

  • czerwony szlak, będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego;
  • innym interesującym szlakiem jest niebieski, będący częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3. Ten malowniczy odcinek prowadzi z majestatycznej Wielkiej Sowy do malowniczej Srebrnej Góry;
  • również szlak czarny, prowadzący z Nowej Rudy do Brodziszowa, oferuje nie tylko bogactwo przyrodnicze, lecz także możliwość doświadczenia lokalnej kultury i historii regionu.

Mimo że szlaki turystyczne nie są trudne technicznie, do wędrówki trzeba się dobrze przygotować. Przed wyjazdem w Góry Sowie warto odwiedzić najbliższy sklep Decathlon. Znajdziesz tam akcesoria turystyczne, a także odzież turystyczną i trekkingową oraz obuwie trekkingowe i turystyczne.

Przełęcz Woliborska – parking, informacje praktyczne

Zaplanowanie wyprawy na Przełęcz Woliborska może być świetną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności turystycznych. Warto również mieć na uwadze kilka praktycznych aspektów. 

Zobacz też:  Przełęcz Glinka w Beskidzie Żywieckim – jak wygląda dojście?

Na przełęczy znajduje się parking, który umożliwia komfortowe pozostawienie pojazdu podczas pieszych eskapad, a także wiata turystyczna, stanowiąca świetne miejsce na krótki odpoczynek czy schronienie przed niepogodą. Warto też mieć na uwadze, że ze względu na specyfikę terenu i częste zmiany warunków atmosferycznych, niektóre drogi mogą być trudne do przebycia, zwłaszcza w okresie zimowym. 

Dlatego warto przygotować się, planując trasy i ewentualne alternatywy, a także zabezpieczyć się odpowiednim wyposażeniem, które zapewni bezpieczną i komfortową podróż przez ten urokliwy zakątek Gór Sowich.

Fot. Główne: Timaska via Wikipedia, Domena publiczna


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts