Kalenica – szczyt w Górach Sowich. Szlaki turystyczne, wieża widokowa

Kalenica to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich, wznoszący się na 964 m n.p.m. Ten malowniczy masyw górski położony jest w środkowej części pasma, pomiędzy Wielką Sową a Małą Sową. Kalenica stanowi doskonały cel wycieczek.
Kalenica

Kalenica – trzeci szczyt Gór Sowich

Kalenica, trzeci najwyższy szczyt Gór Sowich, wznosi się na wysokość 964 m n.p.m. Jej główną atrakcją jest 20-metrowa stalowa wieża widokowa z 1933 roku. Rozciąga się z niej panorama okolicznych pasm górskich. Przez szczyt przebiegają dwa szlaki turystyczne: czerwony (fragment Głównego Szlaku Sudeckiego) i żółty. Na szczyt wiedzie też niebieski szlak rowerowy. W okolicy trasy do Kalenicy znajduje się Schronisko PTTK Zygmuntówka. 

Kalenica wieża widokowa
Fot.: Mirosława Mielczarek via Wikipedia, CC BY 3.0

Dawniej szczyt nazywano Turmberg (Góra Wieżowa) lub Kuhberg (Krowia Góra). Kalenica stanowi część rezerwatu przyrody „Bukowa Kalenica”. Obszar objęty ochroną obejmuje skarłowaciały las bukowy. Szczyt jest popularnym celem wycieczek, oferując łatwe podejście oraz malownicze widoki. To odpowiednia trasa dla rodzin z dziećmi oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystyką górską.

Szlaki turystyczne na Kalenicę

Przez Kalenicę przebiegają dwa główne piesze szlaki turystyczne. Pierwszy z nich to czerwony Główny Szlak Sudecki, który prowadzi przez całe pasmo Gór Sowich. Drugi to żółty szlak łączący Przełęcz Jugowską z Przełęczą Woliborską. Do wyboru jest również wspomniany wcześniej szlak rowerowy.

Najpopularniejszym punktem startowym na Kalenicę jest Przełęcz Jugowska (801 m n.p.m.), skąd na szczyt prowadzi najkrótszy, 1,4-kilometrowy odcinek szlaku. Trasa ta jest stosunkowo łatwa i zajmuje około 30-40 minut. Po drodze mija się Schronisko PTTK Zygmuntówka, gdzie można odpocząć i posilić się przed dalszą wędrówką.

Opis szlaku na Kalenicę z Przełęczy Jugowskiej

Wiele osób decyduje się rozpocząć wędrówkę na Przełęczy Jugowskiej. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ znajduje się tam bezpłatny parking. Początkowy etap biegnie równolegle ze szlakiem niebieskim do Zimnej Polanki, gdzie spotykają się wszystkie trasy wiodące na szczyt Kalenicy. Ta część wycieczki zajmuje około 30 minut. Kolejnym etapem jest Słoneczna (949 m n.p.m.), na którą prowadzi podejście przez las. Później docieramy do celu.

Zobacz też:  Wdżar – atrakcje i szlaki turystyczne. Tak spędzisz tu czas!

Opis szlaku na Kalenicę z Przełęczy Woliborskiej

Na Kalenicę można dojść także od strony Przełęczy Woliborskiej. Tam również dostępny jest bezpłatny parking, gdzie można zostawić samochód. Zaczyna się tam szlak czerwony, który stanowi fragment Głównego Szlaku Sudeckiego. Poza długością (9 kilometrów) nie ma tu większych przeszkód technicznych. Warto wybrać ten szlak, jeśli ktoś chciałby wybrać się na wędrówkę, która przyjemnie go zmęczy.

Kalenica wiata
Fot.: Togamek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wieża widokowa na szczycie Kalenicy

Szczyt Kalenicy jest zalesiony, więc aby w pełni docenić panoramę okolicy, warto wejść na znajdującą się tu 20-metrową wieżę widokową. Została ona wybudowana w 1933 roku z inicjatywy Towarzystwa Sowiogórskiego i początkowo nosiła imię feldmarszałka Paula von Hindenburga. Przy wejściu na wieżę należy zapoznać się z regulaminem, który m.in. ogranicza liczbę osób mogących jednocześnie przebywać na szczycie do 20.

Wieża widokowa na Kalenicy to główna atrakcja szczytu. Z jej tarasu rozciąga się panorama obejmująca nie tylko Góry Sowie, ale także Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Stołowe, Bardzkie, Złote i Bystrzyckie, a przy dobrej widoczności nawet Karkonosze i Masyw Śnieżnika

Jak przygotować się do zdobycia Kalenicy?

Przed wyruszeniem na zdobycie Kalenicy, a także w inne rejony Gór Sowich, warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy zapoznać się z trasą i szlakami prowadzącymi na szczyt. Ważne jest, by mieć wygodne i sprawdzone buty trekkingowe oraz ubrać się adekwatnie do panujących warunków pogodowych. Warto zabrać ze sobą mapę, prowiant i wodę do picia. Dobrym pomysłem jest także spakowanie kijków trekkingowych, które poprawiają stabilność i odciążają stawy podczas podejść i zejść. Potrzebny ekwipunek kupisz w sklepie Decathlon.

Planując wycieczkę, trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości, kondycję i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Wejście na Kalenicę z Przełęczy Jugowskiej zajmuje jakąś godzinę. Przy dobrej widoczności ze szczytu Kalenicy i wieży widokowej rozciąga się panorama na Góry Sowie, Karkonosze, Masyw Śnieżnika i inne pasma, dlatego warto zabrać lornetkę lub aparat fotograficzny. Odpowiednie przygotowanie i rozwaga pozwolą w pełni docenić piękno tego miejsca.

Zobacz też:  San Salvatore, czyli domowa góra Lugano. Szlaki i atrakcje na szczycie

Kalenica to niezwykle atrakcyjny cel wycieczek w Górach Sowich. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci szlaków i infrastrukturze turystycznej szczyt ten jest łatwo dostępny zarówno dla wprawionych turystów, jak i osób stawiających pierwsze kroki w górskich wędrówkach. Warto zaplanować tu wycieczkę, by nacieszyć się pięknymi widokami, aktywnie spędzić czas na łonie natury i poznać ciekawą historię tego miejsca.

Fot. Główne: Timaska via Wikipedia, CC0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts