Krzyżna Góra i Sokolik – prawdziwe perły Gór Sokolich

Góry Sokole w Rudawach Janowickich słyną z bajkowych formacji skalnych, idealnych do wspinaczki pionowych ścian oraz krążących po niebie sokołów. Wejście na ich najwyższe szczyty, Krzyżną Górę i Sokolik, zwieńczona zachwytem nad panoramą Karkonoszy, to nie tylko wielka przyjemność, lecz także małe wyzwanie.
Krzyżna Góra

Spośród charakterystycznych szczytów Gór Sokolich największą popularnością cieszą się dwa: Sokolik i Krzyżna Góra. Choć wysunięte daleko na północ Rudaw Janowickich, a także o niezbyt dużej wysokości bezwzględnej, oferują one niesamowite panoramy. Wklejone trochę jakby na słowo honoru na stromych, skalnych ścianach punkty widokowe pozwalają podziwiać całe otoczenie Kotliny Jeleniogórskiej. Dla każdego, kto, zamiast jechać w Karkonosze, woli je chłonąć z oddali, oba szczyty będą wprost wymarzonym miejscem na odpoczynek. 

Bajkowe Góry Sokole – Krzyżna Góra i Sokolik na liście szczytów do zdobycia

Krzyżna Góra w oddali
Fot.: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dla wielu turystów jedynym skojarzeniem z Rudawami Janowickimi będą nieco przereklamowane, choć na swój sposób bardzo urokliwe, kolorowe jeziorka u podnóża Wielkiej Kopy. Jednak dla bystrego oka doświadczonego wędrowcy każdy ich szlak oraz szczyt opowiada własną historię, której nie potrzebne są dodatkowe atrakcje. Krajobraz tego regionu ma w sobie coś z baśniowej krainy Terabithia, porośniętej zieloną gęstwiną, pełną formacji skalnych i tajemniczych rozpadlin. Każda z obranych dróg naprzemiennie intryguje i zachwyca.

Szlak na Krzyżną Górę i Sokolik, prowadzący ze wsi Karpniki, należy do najchętniej wybieranych przez turystów, którzy odwiedzają Rudawy Janowickie. Jeżeli przyjmiesz za punkt startowy parking przy skrzyżowaniu ulic Rudawskiej z Janowicką, trasa na Krzyżną Górę mierzyć będzie 2,2 km i pokonasz ją w mniej więcej 50 minut. Po wejściu na jedną z charakterystycznie rysujących się nad Przełęczą Karpnicką „piersi” z pewnością pochłonie Cię widok Karkonoszy w pełnej krasie. Dlatego zarezerwuj sobie przynajmniej kilka minut na szczycie na podziwianie malowniczych górskich grzbietów, zanim wyruszysz w dalszą wędrówkę.

Zobacz też:  Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít

Z Krzyżnej Góry na pobliskie Sokoliki, oddzielone urwiskiem Husyckich Skał, masz 1,4 km do pokonania. To zajmie Ci około 30 minut. Zarówno podczas podejścia na górę, jak i w drodze powrotnej możesz zatrzymać się w schronisku PTTK Szwajcarka. To niewątpliwie jeden z najbardziej malowniczych obiektów tego typu w okolicy.

Na panoramę pod krzyżem – start z parkingu na Przełęczy Karpnickiej

Szlak ze wsi Karpniki, choć bardzo popularny, to nie jedyna droga na Krzyżną Górę. Ciekawą opcją jest również podejście na punkt widokowy pod siedmiometrowym, żelaznym krzyżem z parkingu na Przełęczy Karpnickiej. To idealne miejsce na pozostawienie samochodu – w sezonie turystycznym dozorowane i wciąż stosunkowo tanie (opłata za samochód osobowy to ok. 10 zł za cały dzień). Co istotne, ten płatny parking został zagospodarowany dla turystów. To nie puste klepisko przy drodze, ale miejsce, gdzie z powodzeniem przysiądziesz w drewnianej, zadaszonej wiacie i spokojnie zjesz posiłek po powrocie ze szlaku.

Z parkingu na przełęczy aż do rozdroża Pod Trzema Koronami prowadzą dwa szlaki, niebieski i zielony. W stronę Krzyżnej Góry odbija ten oznakowany na zielono. Dojdziesz nim do schroniska PTTK Szwajcarka, położonego w środku lasu na wysokości 520 m n.p.m. Nie dość, że to jedyny taki obiekt w Rudawach Janowickich to jeszcze wyróżnia się na tle Sudeckich obiektów turystycznych swoją nietypową budową.

Szlakiem turystycznym przez schronisko Szwajcarka na Krzyżną Górę

Słynna Szwajcarka w całości zbudowana jest z drewna, co nadaje jej charakterystyczny, tyrolski klimat. Powstała w 1823 roku, co nadaje jej status cennego zabytku architektury. Inicjatorem budowy był Wilhelm von Hohenzollern. Szwajcarka, przez lata pełniąca funkcje domku myśliwskiego i leśniczówki, dopiero w 1950 roku stała się obiektem turystycznym w ramach działalności PTTK. Obecnie możesz skorzystać tu z miejsc noclegowych (niezbędna własna pościel) lub rozbić się na polu namiotowym. 

Zobacz też:  Trzy Korony – szlak nad Dunajcem ku pienińskim legendom

Ze schroniska na Krzyżną Górę prowadzi czarny szlak przez rozdroże pod Husyckimi Skałami. Na sam wierzchołek skalnego nasypu, gdzie zza metalowej barierki wyłania się niesamowita panorama Karkonoszy, wejdziesz po wykutych w skale kamiennych schodach. Krzyżną Górę, dawniej znaną również jako Sokola Góra, otacza wiele formacji skalnych, m.in.:

  • Zamkowe Skały;
  • Grzęda;
  • Bukowe Skały;
  • Krzyżny Michał;
  • Sokolec.

Do części z nich prowadzą nieoznakowane ścieżki. Nieopodal, na wierzchołku wspomnianych Zamkowych Skał, gdzie dawniej wznosił się Zamek Sokolec, znajdziesz wygodny taras widokowy, który pozwoli Ci dłużej cieszyć się fenomenalnym widokiem na masyw Śnieżki.

Atrakcje turystyczne Gór Sokolich – punkty widokowe to nie wszystko

Krzyżna Góra rudawy janowickie
Fot.: Jojo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

W okolicy, choć nie bezpośrednio na szlaku turystycznym, znajdują się takie perełki, jak sztolnie z XIX wieku albo Jastrzębia Turnia o wysokości ponad 50 metrów. Z kolei w regionie czeka na Ciebie masa innych atrakcji:

  • ruiny Zamku Bolczów;
  • Lwia Góra (718 m n.p.m.);
  • Ostra Mała w rejonie Skalnika;
  • skalny most;
  • skała Enis o fantazyjnym i niepowtarzalnym kształcie.

Aby pokonać dystans z Przełęczy Karpnickiej na Krzyżną Górę i dojść na Sokolik w ramach jednodniowej wycieczki, nie potrzebujesz specjalnego przygotowania. Ta dość łatwa kondycyjnie, przyjemna widokowo i dobrze zabezpieczona droga to idealny wybór, aby pokazać bliskim piękno niższych partii rodzimych gór. A jeśli panoramy wyższych szczytów, tak dobrze widoczne tamtejszych z punktów widokowych, zwiększą apetyt na wędrówkę, z Gór Sokolich już tylko 25 km szlaków dzieli Was od Śnieżki.

Fot. Główne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Rysy – Najwyższy szczyt Polski. Poznaj najlepsze szlaki!
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts