Rysianka – bijące serce Beskidu Żywieckiego

Tam, gdzie dawniej królowała dzika zwierzyna, teraz przyjemności z obcowania z naturą szukają turyści. Hala Rysianka to miejsce, które zachwyca klimatem i widokiem na Królową Beskidów. Podziwiać tam wschód słońca nad Babią Górą to marzenie warte spełnienia o każdej porze roku.
rysianka

Beskid Żywiecki, drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce, to nie tylko długie i ciekawe szlaki, lecz także bogata historia, zapisana w zabytkach, które napotkasz tu na każdym kroku. Choć większość odwiedzających kieruje się od razu na Halę Rysianka, która słynie z najpiękniejszej beskidzkiej panoramy, warto przedłużyć nieco drogę na zieloną polanę z rysiem w tle. W końcu już na początku szlaku w Złatnej Hucie podziwiać można pozostałości majątku Habsburgów z XIX-wieczną leśniczówką, kaplicą czy źródłem siarkowodorowym, w dolinie o dźwięcznie brzmiącej nazwie Śmierdzącego Potoku. Dalej rozlokowane są stacje górskiej drogi krzyżowej. Na samej górze natomiast czeka prawdziwa wisienka na torcie – rozległa polana, z której dojrzysz Babią Górę, Pilsko oraz majaczące w oddali Tatry. To dość, abyś wracał tu co jakiś czas.

Czarny szlak ze Złatnej – najkrótsza droga na Halę Rysianka

Rysianka widok

Ze wszystkich szlaków, które prowadzą na Halę Rysiankę, położoną na wysokości 1199 m n.p.m, najkrótszy jest ten ze Złatnej, a dokładniej ze Złatnej Huty. Oznakowany jest on na czarno. Zaczyna się za pensjonatem Gawra, nieopodal ruin pieca hutniczego i wodospadu Złatna. Z tego miejsca na Halę są około 4 km. Czas przejścia odcinka wynosi 1 godzinę i 45 minut. Warto jednak zawsze uwzględnić własne możliwości. Zwłaszcza że na Halę Rysiankę pokonuje się w sumie aż 459 metrów podejścia. Po przejściu leśnych ścieżek wyjdziesz na otwartą przestrzeń – tu pojawią się pierwsze widoki, które będą wystarczającą motywacją, aby zebrać siły i iść dalej.

Zobacz też:  Góry Suche. Poznaj górskie szlaki Dolnego Śląska

Pętla wokół Rysianki – ciekawe punkty na tamtejszych szlakach

Z Hali widać Romankę (1366 m n.p.m), Pilsko (1557 m n.p.m) i oczywiście słynną Babią Górę (1725 m n.p.m), którą najlepiej oglądać o wschodzie lub zachodzie słońca. Jeżeli po pokonaniu tego odcinka ochota na wędrowanie Ci nie słabnie, udaj się do Schroniska PTTK na Rysiance. To tylko 10 minut drogi. Stąd możesz też wejść na szczyt o tej samej nazwie. Droga nie jest oznakowana, ale wystarczy minąć schronisko i podejść nieco w górę. Punkt szczytowy znajduje się na wysokości 1322 m, jednak przez stopień zalesienia nie oferuje żadnych widoków. Zatem to raczej propozycja dla tych, którzy po prostu czują, że muszą mieć na swojej liście zdobyty szczyt, a nie Halę.

Stąd wystarczy Ci tylko 15 minut spokojnym krokiem na dotarcie do drugiego, położonego właściwie tuż obok, Schroniska PTTK na Hali Lipowskiej. Na pobliski szczyt musisz kierować się ścieżką niedaleko wyciągu. Czy warto się tu udać? Po drodze stoi pewna popularna ławeczka, znana ze zdjęć rozpowszechnionych w sieci. Dla wszystkich miłośników Beskidów widoki z niej, przy dobrej pogodzie, będą fenomenalne.

Wyprawa w Beskid Żywiecki – którędy na Rysiankę?

Na Halę Rysianka, która w praktyce nie jest halą (według nazewnictwa pięter roślinnych w górach), a jedynie wielką polaną, prowadzi kilka różnych szlaków. Większość wiedzie przez gęstwinę dzikich lasów, aby w pewnym momencie ni stąd, ni zowąd wyprowadzić Cię na otwartą przestrzeń. Możesz wyruszyć:

  • żółtym szlakiem z Rajczy;
  • niebieskim szlakiem ze Złatnej;
  • zielonym szlakiem z Milówki;
  • czerwonym szlakiem z Węgierskiej Górki.

Jeżeli wybierzesz pierwszą z opcji, żółty szlak z Rajczy, czeka Cię około 5 godzin marszu. Dystans do pokonania wynosi nieco ponad 13 kilometrów, a droga prowadzi przez Polanę Cukiernica i Halę Lipowską. Zielone podejście z Milówki prowadzi obok Schroniska PTTK na Hali Boraczej. Nieopodal, nad Halą Cukiernica, możesz odbić na fragment czarnego i dalej żółtego szlaku, który wiedzie na Rysiankę. Tym sposobem po drodze bez większego wysiłku zdobędziesz dodatkowe dwa szczyty:

  • Redykalny Wierch (1144 m n.p.m);
  • Boraczy Wierch (1244 m n.p.m).
Zobacz też:  Góry zrębowe - Czym się wyróżniają i czy występują w Polsce?

Dystans do pokonania tutaj to ok. 14,5 km. Czas przejścia wynosi również 5 godzin.

Niebieski i czerwony szlak na Halę Rysianka – sprawdź, co Cię na nich czeka

Rysianka hala
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Niebieski szlak ze Złatnej to alternatywa dla krótkiego podejścia trasą oznakowaną na czarno i popularny wybór wśród turystów. Do pokonania jest 10,5 km oraz 752 metry podejść. Według oznakowania powinno zająć to do 4 godzin. Na Halę Rysianka prowadzi również czerwony fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego z Węgierskiej Góry. Przecina on halę Słowianka i halę Pawlusią. To najdłuższy proponowany odcinek, który mierzy aż 16,5 km. Czas jego przejścia to według oficjalnych danych 5 godzin 50 minut.

Jeśli poczujesz, że zmęczenie daje Ci się solidnie we znaki, na trasie zlokalizowane jest niewielkie, prywatne schronisko, Stacja Turystyczna “Słowianka”. Przy Suchym Groniu droga rozwidla się i wejście na Rysiankę możliwe jest dalej szlakiem czerwonym lub niebieskim, a potem żółtym przez Romankę. Druga opcja wydaje się jednak nieco ciekawsza, ponieważ trawers Romanki wiąże się z wykorzystaniem łańcucha. Dla wielu osób gustujących w spokojnym trekkingu może to być niemałą atrakcją. Jeżeli po tak emocjonującej wyprawie wciąż będzie Ci mało atrakcji, zejdź z góry na przysłowiowe niziny. Rejon Beskidu Żywieckiego to nie tylko malownicze szlaki, lecz także rozległe jeziora i relaksujące wodne atrakcje, które, po męczących wędrówkach, doceni chyba każdy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts