To warto wiedzieć!
- Hala Lipowska leży na terenie Beskidu Żywieckiego.
- Od 1932 działa tutaj schronisko PTTK na Hali Lipowskiej.
- Złatna i inne miejscowości u stóp Lipowskiego Wierchu są dobrą bazą wypadową w rejon Beskidu Żywieckiego.
- Odpowiednie wyposażenie jest warunkiem bezpiecznych i przyjemnych spacerów górskich.
Hala Lipowska na mapie Beskidu Żywieckiego
Hala Lipowska to górska polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu, na wysokości 1324 m n.p.m. Przez wiele lat służyła góralom do wypasu owiec i bydła. Nazwa pochodzi od lip, które tu kiedyś rosły. W centralnym miejscu Hali Lipowskiej stoi budynek schroniska oraz urokliwa kaplica, zbudowana na pamiątkę pobytu Karola Wojtyły – papieża Polaka, który podziwiał te tereny. Hala Lipowska to idealne miejsce dla osób szukających odosobnienia oraz wyjątkowych górskich krajobrazów. Przy dobrej widoczności dojrzysz stąd Tatry, Małą Fatrę i pasmo Babiej Góry. W pobliżu znajdują się trzy równie urokliwe polany – Hala Rysianka, Hala Miziowa i Hala Boracza.
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej
Schronisko oddano do użytku w 1932 roku. Zbudowała je niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein. Po II wojnie światowej obiekt przejął i wyremontował Żywiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Całoroczne schronisko oferuje 48 miejsc noclegowych, smaczne, domowe posiłki, plac zabaw dla dzieci. Nocleg w schronisku możesz wykorzystać do dłuższych wędrówek po okolicy, zwłaszcza że jest tu sporo widokowych tras. W zimie na Halę Lipowską dojeżdżają narciarze i miłośnicy jazdy na śnieżnych skuterach. Na zboczach Lipowskiego Wierchu działa wyciąg orczykowy. Okoliczne szlaki świetnie nadają się do trekkingu zimowego, skitouringu i narciarstwa biegowego. Na sąsiednich halach także działają schroniska górskie PTTK, gdzie można odpocząć, zjeść posiłek i przenocować.
Hala Lipowska, szlaki turystyczne w pobliżu polany
W okolicy Lipowskiego Wierchu wyznaczono kilka tras pieszych. Do wyboru masz szlaki:
- czarny szlak ze Złatnej Huty do schroniska, czas dojścia 2 godziny;
- niebieski szlak z centrum Złatnej, czas dojścia 3,5 godziny;
- niebieski i zielony szlak z Rajczy do Hali Boraczej i Lipowskiej, czas dojścia 4,5 godziny;
- żółty szlak z Rajczy przez Halę Redykalną, czas dojścia 3,5 godziny;
- żółty szlak ze schroniska na Rysiance, czas dojścia 15 minut;
- szlak niebieski, czerwony i żółty ze schroniska na Hali Miziowej, czas dojścia 3,5 godziny.
Jakie są trasy na dłuższe wędrówki po Beskidach?
Wielu turystów pobyt na Hali Lipowskiej łączy z wędrówkami Głównym Szlakiem Beskidzkim. Czerwono znakowany szlak wiedzie w tym rejonie przez zbocza Pilska, szczyt Trzy Kopce, polana Rysianki do wsi Żabnica. Inna długa trasa to czarny i żółty szlak ze wsi Ujsoły przez Halę Redykalną i Boraczy Wierch aż na szczyt Romanka. Warto też wybrać się na całodzienną wyprawę pętlą z przełęczy Glinka na Krawców Wierch. Dalej szlak niebieski wiedzie na przełęcz Bory Orawskie, po czym skręca w lewo za znakami żółtymi i łączy się w Lesie Złotnice z trasą niebieską na Lipowską Halę. Wrócić możesz niebieskim szlakiem przez Bacmańską Górę, Złatną Hutę i Straceniec.
Złatna i inne miejscowości u stóp Lipowskiego Wierchu
Jak widać, w okolicy Hali Lipowskiej i Rysianki jest kilka schronisk. Wielu turystów właśnie tam rezerwuje noclegi. Możesz także nocować w jednej z urokliwych wsi beskidzkich. Dobra baza noclegowa i gastronomiczna znajduje się w miejscowościach Milówka, Złatna, Ujsoły, Rajcza i Korbielów. Jeśli chcesz ułatwić sobie trekking, skorzystaj z kolejki krzesełkowej z Korbielowa na Pilsko.
Wycieczka w Beskidach. Jak się przygotować?
Wędrówki po Beskidach wymagają prawidłowego postępowania. Zanim wyjedziesz, zrób zakupy w sklepie Decathlon, bo tam kupisz wszystko, czego szukasz. Sprawdź, co będzie potrzebne na poważnie w Beskidy:
- buty i kijki trekkingowe;
- wygodna odzież, w tym szorty, dres, bluza z kapturem;
- kurtka przeciwdeszczowa;
- plecak na wodę i przekąski.
Wiesz już, gdzie leży Hala Lipowska i dlaczego warto ją odwiedzić. Spakuj walizkę i wybierz trasę na wędrówkę.
Fot. główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Hala Boracza – jak dojść, ile się idzie? Szlaki i schronisko
- Krawców Wierch – tak biegnie trasa do bacówki PTTK na Hali Krawcula
- Hala Krupowa. Schronisko, parking oraz szlaki z Sidziny i Zawoi
- Hala Szrenicka – szlaki turystyczne. Jak dotrzeć do schroniska?
- Hala Barankowa. Bacówka Zawoja i owce