Jeżeli zamierzasz naprawdę poznać polskie Beskidy, zacznij od ich najwyższego i wyjątkowo malowniczego pasma, a mianowicie Beskidu Żywieckiego. To tu, na wysokości 1557 m n.p.m. czeka na Ciebie szczyt góry Pilsko, która, położona trochę w Polsce („niższy wierzchołek”), trochę na Słowacji (rzeczywisty wierzchołek), zaskakuje różnorodnością szlaków, przyciąga walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, ale przy tym wymaga także odrobiny kondycji i dobrej orientacji. Choć w Beskidzie Żywieckim niezmiennie wiedzie prym Babia Góra, Pilsko coraz wyraźniej zaznacza swoje istnienie, trafiając z różnych powodów na rozmaite listy gór wartych zdobycia. Sprawdź, dlaczego powinno znaleźć się ono na Twojej!
Poznaj mniej znane Beskidy – Góra Pięciu Kopców i Pilsko jako alternatywy dla Babiej Góry

Oczy większości wędrowców odwiedzających Beskid Żywiecki zwrócone są ku królowej tych gór, znanej ze swej kapryśności i lubiącej utrudniać zdobywanie szczytu niezależnie od pory roku, Babiej Górze. Zajmująca wysokie miejsce na liście najwyższych szczytów Korony Gór Polski stanowi najważniejszy punkt programu dla wielu turystów. Jednak okazuje się, że Pilsko, choć mniej znane i wciąż mniej zatłoczone, ma równie wiele do zaoferowania.
Po pierwsze jest dość wysokie, aby się zmęczyć i poczuć przyjemne mrowienie w mięśniach. Po drugie, zdobycie szczytu wymaga przejścia na słowacką stronę, co może zainicjować wędrówkę również tamtejszymi szlakami. Po trzecie, fenomenalne widoki! A dla pasjonatów eksploracji przyrodniczej prawdziwa wisienka na torcie – to jedyna góra w Beskidach poza niedaleko położoną królową niepogody, Babią Górą, gdzie widać piętrowy układ roślinności w całej jego okazałości. Nic dziwnego, że masyw Pilska objęty jest ochroną rezerwatową zarówno po naszej, jak i po słowackiej stronie!
Kopuła szczytowa tej góry jest płaska i wyjątkowo rozległa. To idealne miejsce na odpoczynek po dłuższej trasie i delektowanie się spokojnym pejzażem najpiękniejszych polskich masywów, zakrywających horyzont na cztery strony świata. Jednak przy gorszej widoczności i niskiej przejrzystości powietrza warto uważnie pilnować oznakowania szlaków oraz korzystać z funkcji GPS. Okryte gęstą mgłą Pilsko bywa naprawdę zwodnicze. Złą pogodę lepiej przeczekać w pobliskim schronisku.
Szlak na Pilsko przez Halę Miziową – znajdź czas i odwiedź tutejsze schronisko

Wędrując z Korbielowa żółtym szlakiem w stronę szczytu Pilsko, po ponad 2 godzinach marszu wejdziesz na Halę Miziową. To rozległa, widokowa polana, która dawniej służyła do wypasu owiec. Choć nie słychać już tam kojącego turlikania, łąka pozostała niezarośnięta, a jej panoramiczne położenie zapewnia turystom od lata wiele bajkowych wrażeń. Schronisko PTTK na Hali Miziowej, gdzie warto chwilę odpocząć przez zdobyciem Pilska, w obecnym kształcie powstało nie tak dawno, bo dopiero w 2003 roku. Jednak pierwszy budynek turystyczny funkcjonował tu już przed wojną. Był to piętrowy, drewniany dom w zakopiańskim stylu z charakterystyczną przeszkloną werandą i niewielką wieżyczką. Niestety, czas wojennej opresji odcisnął się wyraźnym piętnem nie tylko w dolinach, ale także na górskich obszarach Polski. Większość ówczesnych schronisk zaczęła niszczeć i podupadać, część strawiły pożary, tylko w wybranych tliło się życie.
Obiekt na Hali Miziowej w latach 40. funkcjonował wciąż dość prężnie pod niemieckim nadzorem jako własność Beskidenverein. Dopiero koniec wojny stał się punktem zwrotnym dla tego miejsca. Po licznych grabieżach obiekt trafił w ręce działaczy PTT i działał do 1953 roku, oferując turystom jedzenie, picie i nocleg. W piach obrócił je dopiero, jak donoszą źródła, nieuważny gość, wzniecając przypadkiem olbrzymi pożar. Ocalały jedynie zabudowania gospodarcze, w których przez pół wieku karmiono wędrowców oraz goszczono w prosto zorganizowanych sypialniach.
Obecne, nowe schronisko PTTK na Hali Miziowej to duży obiekt noclegowy o przyjemnym standardzie, w którym funkcjonuje bar i restauracja. W sezonie letnim i zimowym przed budynkiem rozstawiane są stoły oraz ławki, z których podziwiać można malownicze pejzaże okolicznych zalesionych szczytów, kontrastujących z nimi dolin, hal oraz stoków. Latem znajdziesz tu spokój i harmonię, które towarzyszyć Ci będą podczas wielogodzinnych wędrówek polskimi i słowackimi szlakami. Zimą skorzystasz z oferty jednego z większych i drugiego, najwyżej położonego ośrodka narciarskiego w Polsce.
Ze schroniska na Hali Miziowej na Pilsko po niezapomniane widoki

Z Hali Miziowej na właściwy wierzchołek Pilska (1557 m n.p.m.) dostaniesz się w niespełna godzinę. Po drodze zdobędziesz też Górę Pięciu Kopców, nazywaną często tym niższym wierzchołkiem (1533 m n.p.m.). Poprowadzony do niej czarny szlak, zaczynający się niemalże u drzwi schroniska PTTK, ciągnie się częściowo pasem granicznym. Natomiast z Góry Pięciu Kopców na Pilsko dotrzesz jego przedłużeniem – szlakiem zielonym, który z drugiej strony schodzi dalej, na Skalisko, Dudovą, aż do wsi Oravske Vesele.
Ze wznoszącego się ok. 1000 m ponad dnem otaczających go dolin wierzchołka Pilska, tego właściwego, rozpościerają się fenomenalne widoki. Dostrzeżesz stąd bez większych trudności jego kapryśną przyjaciółkę, Babią Górę. Choć już samo wejście na Pilsko tylko po to, by podziwiać barwy wschodu słońca z Babią Górą w tle, wydaje się w pełni uzasadnione, jej wyraźny rys na złudnie nisko opadającym nieboskłonie to dopiero początek! Z Pilska spójrz najpierw na południe. To tam zachwyci Cię:
- panorama Jeziora Orawskiego,
- majestatyczna linia Tatr (na południowym wschodzie),
- długie pasmo Magury Orawskiej,
- Góry Choczańskie.
Zwróć się na zachód, a ukażą Ci się m.in.:
- Wielka Rycerzowa,
- Wielka Racza,
- Barania Góra,
- Klimczok.
Im lepsza widoczność, tym więcej „smaczków” dostrzeżesz.
Pętlą przez Przełęcz Glinne na Pilsko i Czarny Groń – gdy do szczęścia trzeba Ci dłuższej wędrówki
Decydując się na start z położonego w dolinie Korbielowa, na szczyt Pilska czeka Cię średnio długa wędrówka, która pozwoli jednak na dokładne zapoznanie się z urokliwym, piętrowym, alpejskim układem roślinności. Od lasu dolnoreglowego, przez gęstą kosodrzewinę, aż po naturalnie zachowane, rozrzucone jakby nieco niedbale, zieleniejące hale. Wśród proponowanych wariantów tras z Korbielowa najbardziej popularny jest szlak żółty przez Czarny Groń i Halę Miziową. Inną dostępną drogą jest szlak mieszany niebiesko/czarno/zielony. Obie trasy startują z tego samego punktu przy ul. Leśnej i kończą się pod drzwiami schroniska.
Zanim wyruszysz, poznaj charakterystykę wszystkich dróg na szczyt i wybierz najlepszą opcję na planowaną wędrówkę:
- szlak żółty z Korbielowa – dystans do przejścia: ok. 6,8 km; szacowany czas: 3 godziny i 30 minut w jedną stronę;
- szlak mieszany z Korbielowa przez przełęcz Przysłopy – dystans do przejścia: ok. 9 km; szacowany czas: 4 godziny w jedną stronę;
- szlak żółty/niebieski przez Przełęcz pod Beskidem Krzyżowskim – dystans do przejścia: ok. 12,8 km; szacowany czas: 5 godzin i 15 minut w jedną stronę; szlak ten można skrócić wychodząc z Przełęczy Glinne, wówczas droga mierzy 4,9 km a czas to 2 godziny i 30 minut;
- szlak niebieski z Bielej Farmy nad wsią Oravske Vesele – dystans: 8,7 km, czas 3 godziny i 30 minut;
- szlak zielony ze wsi Oravske Vesele przez Dudovą – dystans: 6,2 km, czas 2 godziny i 45 minut;
- szlak czarny/niebieski ze Złatnej Huty z żółtym łącznikiem i zielonym doprowadzającym na sam szczyt – przechodzi przez Magurkę, Trzy Kopce i Palenicę; dystans do przejścia: 9,9 km; szacowany czas: 4 godziny w jedną stronę.
Tym, co wyróżnia Pilsko na tle innych beskidzkich gór, są odległości. W każdym wariancie masz do pokonania minimum 5 km, zanim staniesz na szczycie. To wymaga dość dobrej kondycji, zwłaszcza że wartości podane są tylko w jedną stronę. Jeśli nie masz zajętego noclegu w pobliskim schronisku, będziesz musiał wrócić do doliny.
Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, musisz uwzględnić specyficzny charakter tej góry. Podobnie jak pobliska Babia ma bowiem swoje „za uszami”, czym umie skutecznie zdemotywować turystów. Istnieją tu wykształcone naturalnie cztery różne piętra klimatyczne: od umiarkowanie ciepłego po bardzo chłodne. W sezonie letnim, szczególnie w czerwcu i lipcu, musisz wziąć pod uwagę możliwość nagłych opadów, ponieważ na tym obszarze są to najbardziej deszczowe miesiące w roku. Odpowiednie przygotowanie do połowa sukcesu, drugą stanowi nastawienie. Przy Pilsku, znów tak jak przy Babiej wiesz, po co idziesz (Widoki!), a to już dość solidna podstawa, aby zdobyć szczyt!
Fot. główne: Paweł Longa via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Hala Miziowa – schronisko PTTK, szlaki i atrakcje
- Hala Lipowska. Szlaki i schronisko PTTK
- Rysianka – bijące serce Beskidu Żywieckiego
- Beskid Żywiecki – przewodnik turystyczny. Najciekawsze szlaki, najwyższe szczyty
- Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów