Krawców Wierch – tak biegnie trasa do bacówki PTTK na Hali Krawcula

Krawców Wierch to jeden z popularniejszych szczytów w Beskidzie Żywieckim. Choć sam wierzchołek jest zalesiony i nie zapewnia widoków, to główną atrakcją jest położona na jego stokach Hala Krawcula z klimatyczną bacówką PTTK. Sprawdźmy, jak można tam dojść.
krawców wierch

Gdzie znajduje się szczyt Krawców Wierch?

Krawców Wierch (1075 m n.p.m.) – inaczej Krawcowy Wierch – to szczyt w Grupie Pilska, przez który przebiega granica pomiędzy Polską a Słowacją. Znajduje się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie. Choć sam wierzchołek jest zalesiony, więc nie zapewnia widoków, to główną atrakcją jest położona na jego stokach klimatyczna bacówka PTTK. Schronisko turystyczne dysponuje 35 miejscami noclegowymi i słynie z dobrej kuchni. Danie popisowe to zupa z soczewicy.

Warto wspomnieć, że Krawców Wierch znajduje się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, więc widoki po drodze do Krawculi są naprawdę niesamowite. Prowadzi tam kilka znakowanych szlaków turystycznych.

Szlaki turystyczne na Krawców Wierch

Szlaki na Krawców Wierch:

  • żółty szlak ze wsi Glinka (to najczęściej wybierana trasa) – zajmuje ok. 2 godziny;
  • niebieski szlak ze wsi Złatna – czas przejścia to również ok. 2 godziny;
  • niebieski szlak graniczny z Przełęczy Glinka – to najkrótsze dojście, trwa ok. 40 minut.

Szlaki krzyżują się przy schronisku PTTK na Hali Krawcula, które znajduje się ok. 700 m od szczytu Krawcowego Wierchu.

Żółty szlak z Glinki na Krawców Wierch

Najpopularniejsza trasa na Krawców Wierch rozpoczyna się w miejscowości Glinka (przystanek PKS Glinka Szkoła). Pozostawić samochód można przy miejscowej szkole lub kościele. Szlak żółty prowadzi początkowo drogą asfaltową, a następnie ścieżką wyłożoną betonowymi prefabrykatami. Przez większość czasu wznosi się stromo ku górze – to stanowi największe utrudnienie. Droga biegnie przez las na grzbiet Kubiesówki (868 m n.p.m.). Jest to dobry punkt widokowy między innymi na:

Zobacz też:  Mont Ventoux – poznaj najwyższy szczyt Prowansji. Ścigają się tu kolarze!
Widok na Małą Fatrę z Wielkiego Rozsuteca. Autor zdjęcia: maczopikczu, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Przed nami ostatni etap, czyli podejście na Polanę Krawcula, na której znajduje się bacówka PTTK. Położona jest na południowych stokach Krawcowego Wierchu na wysokości około 1040-1060 m n.p.m. Była wykorzystywana jako pastwisko, dlatego, aby zapobiec ekspancji lasu, co jakiś czas prowadzi się tu kulturowy wypas owiec.

Bacówka PTTK na Hali Krawcula

Główną atrakcją Hali Krawcula jest bacówka PTTK, która powstała w 1976 roku z inicjatywy Edwarda Moskały. Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi, bufetem oraz jadalnią. Spod bacówki rozciąga się rozległa panorama Beskidów. Miejsce to słynie z dobrej kuchni, kameralnej atmosfery oraz bogatej bazy szlaków turystycznych. Można stąd dojść do innych części Beskidu Żywieckiego. Cyklicznym wydarzeniem jest tu Noc Krawculi, czyli rajd do bacówki, który rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku.

Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Szlak niebieski ze Złatnej Huty

Do celu doprowadzi nas także trasa, która rozpoczyna się w Złatnej Hucie. Do początku szlaku bez problemu można dojechać samochodem – znajduje się tam parking. Można stamtąd dotrzeć na inne szczyty Beskidu Żywieckiego, w tym Trzy Kopce, które również są dobrą bazą wypadową dla turystów. W pobliżu znajduje się wodospad, przy którym ustawiono wiatę z ławkami, a także pozostałości huty. Tutaj turyści mogą wybrać przejście dłuższe (czarny, żółty, a następnie niebieski szlak przez Bory Orawskie) lub skrócenie drogi.

Wybór tego ostatniego rozwiązania wymaga wejścia na nieoznakowaną drogę, która prowadzi na Wilczy Groń (973 m n.p.m.) – jest wyraźnie wytyczona i zaczyna się przy figurze świątka. Na głównej grani widać już znakowany niebieski szlak i słupki graniczne. Obieramy szlak na Wielki Groń (1075 m n.p.m.). Spod jego szczytu widać wierzchołek Rycerzowej Wielkiej i Małej, Mały Krywań, Muńcuł czy Magurę. Następnie przez Grubą Buczynę idziemy do Krawcowego Wierchu, skąd można zejść do bacówki.

Zobacz też:  Mała Babia Góra – jaką wysokość osiąga? Jakimi szlakami można się na nią dostać?

Dojście do bacówki z Przełęczy Glinka

Najszybciej do Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu można dotrzeć z Przełęczy Glinka, gdzie znajduje się parking. Niebieski szlak graniczny doprowadza do schroniska w ok. 40 minut. Trasę rozpoczynamy przy słupku granicznym nr 123/7. Po przejściu ok. 150 m w prawo odchodzi ścieżka, która po kilkudziesięciu metrach wyprowadza wprost pod bacówkę.

Wejście na szczyt Krawcowego Wierchu

Sam szczyt Krawcowego Wierchu wznosi się ok. 700 m dalej na południowy-zachód od bacówki. Można do niego dotrzeć znakowaną ścieżką w ok. 10-15 minut. Wierzchołek porasta gęsty las, dlatego nie ma z niego widoków. Warto jednak przejść grzbietem do pobliskiej Grubej Buczyny (1132 m n.p.m.), skąd rozpościera się szeroka panorama polskich i słowackich Beskidów.

Jak wspomniano wcześniej, okolice szczytu Krawcowego Wierchu są doskonałą bazą wypadową. Trasy, które mają tutaj swój początek, prowadzą do:

Jak przygotować się do trekkingu w Beskidzie Żywieckim?

Przygotowując się do trekkingu w Beskidzie Żywieckim, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek i kondycję. Niezbędne będą wygodne buty trekkingowe, wytrzymały plecak, kurtka przeciwdeszczowa oraz mapa i kompas lub nawigacja GPS. Podczas bardziej stromych lub męczących podejść pomocne okażą się kijki trekkingowe. Wszystkie potrzebne akcesoria turystyczne można kupić w jednym miejscu – najbliższym sklepie Decathlon. Dobrym pomysłem jest stopniowe budowanie formy poprzez regularne spacery, marsze z obciążeniem czy jazdę na rowerze.

Warto też zaplanować trasę adekwatną do swoich możliwości, biorąc pod uwagę długość, przewyższenia i porę roku. Pamiętajmy, by poinformować bliskich o planowanej trasie i terminie powrotu. Krawców Wierch to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę w Beskidzie Żywieckim. Trasa przez Halę Krawcula do bacówki PTTK zachwyca widokami i pozwala poznać jedną z najciekawszych części Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz też:  Hyrlata – jak dojść na jeden z najdzikszych bieszczadzkich masywów?

Fot. główna: Marek Ślusarczyk, Wikimedia Commons, CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts