Demianowska Jaskinia Wolności – skarb Słowacji. Ile kosztuje bilet?

Demianowska Jaskinia Wolności to narodowy zabytek przyrody i najdłuższy system jaskiń na terenie Słowacji. Co warto o niej wiedzieć?
Demianowska Jaskinia Wolności

Gdy w 1921 roku Alois Kral i Adam Mišur po raz pierwszy weszli do jaskini, zachwycili się jej szatą naciekową. Już w 1924 roku mogli ją zwiedzić pierwsi turyści. Obecnie Demianowska Jaskinia Wolności to jedna z najważniejszych atrakcji w Tatrach Niżnych i jeden z najważniejszych punktów w programie wycieczki w rejonie Liptowskiego Mikulasza. 

Demianowska Jaskinia Wolności – jak do niej dotrzeć? 

Demianowska Jaskinia Wolności woda

Słowacki skarb leży w Dolinie Demianowskiej, w pobliżu znanego ośrodka narciarskiego Jasna. W niewielkiej odległości od wejścia do jaskini znajduje się parking oraz przystanek autobusowy. Tu zaczyna się ścieżka, dzięki której w 10 minut można dojść do słynnej jaskini. Po drodze można odkrywać piękno tatrzańskiej doliny, która została objęta ochroną jako rezerwat przyrody. 

Demianowska Jaskinia Wolności – informacje praktyczne 

Kto chce zwiedzić słynną jaskinię, ten musi odpowiednio przygotować się do wycieczki. O czym należy pamiętać? 

Jak przygotować się do wizyty w jaskini?

Choć Demianowska Jaskinia Wolności jest oświetlona, warto zabrać ze sobą latarkę. Przed wyprawą warto wybrać się do sklepu Decathlon i wyposażyć się w:

  • ciepłą bluzę;
  • kurtkę wodoodporną;
  • rękawiczki; 
  • wygodne buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą. 

Demianowska Jaskinia Wolności – godziny wejść i ceny biletów

Demianowska Jaskinia Wolności nacieki

Zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności wiąże się z następującymi wydatkami:

  • bilet normalny – 12 euro;
  • studenci i osoby po 60. roku życia – 11 euro;
  • dzieci poniżej 15 lat i osoby niepełnosprawne – 6 euro.
Zobacz też:  Jaskinia Miętusia – zwiedzanie. Czy potrzebny bilet?

Jaskinię można zwiedzać od 27 grudnia do 15 listopada, w godzinach:

  • od czerwca do września – 9:00, 10: 00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00,
  • w pozostałych miesiącach – 9:30, 11:00, 12:30, 14:00.

Aktualne godziny wejść warto z wyprzedzeniem sprawdzić na stronie Zarządu Jaskiń Słowackich, który sprawuje pieczę m.in. nad tą atrakcją. 

Demianowska Jaskinia Wolności – co można zobaczyć w jej wnętrzu? 

Demianowska Jaskinia Wolności formacje

Jakie czynniki sprawiły, że Demianowska Jaskinia Wolności stała się dumą Słowacji i jedną z najważniejszych atrakcji w Tatrach? 

Demianowska Jaskinia Wolności i jej ogólna charakterystyka

Demianowska Jaskinia Wolności powstała w wapiennych skałach w wyniku erozji i działalności podziemnych wód. Zachwyca ona swymi rozmiarami i korytarzami, których łączna długość wynosi 8897 m. 

Jaskinia ta sławę swą zawdzięcza nie tylko rozmiarom, ale i ciekawym formom krasowym. W jej wnętrzu można podziwiać nacieki wyróżniające się charakterystycznym zabarwieniem, podziemne jeziorka oraz perły jaskiniowe. 

Trasy zwiedzania 

Turyści odwiedzający słynną jaskinię mogą wybrać jedną z dwóch tras zwiedzania: tradycyjną i wielką. 

Trasa Tradycyjna liczy sobie 1150 metrów długości, a na jej przebycie trzeba przeznaczyć 60 minut. W tym czasie trzeba pokonać ponad 900 schodów i 86 m różnicy wysokości. Ta opcja to dobre rozwiązanie dla turystów pragnących zobaczyć najciekawsze punkty jaskini: krasowe jeziorka, podziemną rzekę i piękne nacieki. 

Przebycie Wielkiej Trasy zajmuje 100 minut i wiąże się z pokonaniem ponad 1100 schodów. Długość trasy wynosi 2150 m, a na turystów czekają dodatkowe atrakcje w postaci Sali Różowej i Komory Wielkiej (największej podziemnej komory na terenie Słowacji). 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Wizytę w Demianowskiej Jaskini Wolności warto zaplanować tak, by móc odwiedzić sąsiednią Demianowską Jaskinię Lodową. Spore wrażenie może zrobić też Jasna, znana jako największy ośrodek narciarski na terenie Słowacji. Miłośników górskich wędrówek i pięknych widoków skusić może Chopok (2024 m n.p.m.), na który można wejść lub wjechać kolejką, z kolei miłośników zabytków oczaruje Liptowski Mikulasz i jego zabytki sakralne. 

Zobacz też:  Jaskinia Wielka Śnieżna - niezbędne informacje o najgłębszej jaskini Tatr

Demianowska Jaskinia Wolności to wyjątkowe miejsce, które może oczarować nawet najbardziej wymagających turystów. Choć w jej wnętrzu panuje niska temperatura i spora wilgotność, a spacer po podziemnym królestwie wymaga pokonania setek schodów, wizyta w tym miejscu będzie wyjątkowym doświadczeniem. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts