Baraniec w Tatrach Zachodnich – opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Baraniec (znany też jako Baraniec Wielki) to trzeci najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich. Leży w całości po słowackiej stronie granicy i zapewnia turystom fantastyczne widoki. Zobacz, jak najłatwiej wejść na górę, by podziwiać malownicze panoramy!
baraniec

Na Słowacji szczyt nazywa się Baranec lub Veľký vrch. Leży w grani bocznej Tatr – od głównej oddzielają go Smrek, Żarska Przełęcz oraz Rohacze. Ma wysokość 2184 m n.p.m. Baraniec to szczyt zwornikowy, z jego wierzchołka kolejne górskie grzbiety odchodzą w 4 kierunkach. Przez górę przebiega żółty szlak turystyczny, który łączy się z wieloma innymi trasami w Tatrzańskim Parku Narodowym. Można się tu dostać albo z Polski, albo zostawić samochód na jednym z leśnych parkingów po słowackiej stronie granicy.

Góra Baraniec Wielki nad Doliną Żarską Tatr Zachodnich ma 2184 m n.p.m.

Niektóre pomiary podają nieco niższy wynik – 2182 metry. Dla turysty tak naprawdę nie ma większego znaczenia, ile dokładnie mierzy Baraniec. Szczyt stanowi doskonały punkt widokowy na pobliskie Rohacze i położone znacznie dalej Tatry Wysokie. Otaczają go 4 doliny:

W sąsiedztwie Barańca znajduje się wiele innych ciekawych miejsc i szczytów. Najwięcej zamieszania wywołuje Mały Baraniec (1945 m). Dla Słowaków to Mládky, natomiast sąsiedni Malý Baranec – położony bliżej Barańca Wielkiego – to w polskim nazewnictwie Klin (2044 m). Niektóre mapy tytułują Małego Barańca Hrubym Wierchem (Hrubý vrch) i podają wysokość 1949 m.

Jak wejść na Baraniec? Szczyt zdobędziesz granią Rohaczy lub szlakami spoza TPN-u

Na szczyt tatrzańskiego Barańca prowadzą żółty szlak przez grań Rohaczy i z Doliny Żarskiej (przez niektórych określaną jako Ziarska Dolina) oraz trasa zielona z Doliny Wąskiej. U wylotu dolin na Słowacji znajdują się parkingi samochodowe. Do tego dochodzi niebieska ścieżka ze wsi Jakubovany na Mały Goły Wierch (Malý Holý vrch, 1683 m), który łączy się tu ze wspominaną nitką żółtą. Istnieje też wiele dróg wejścia na Baraniec Wielki z polskiej strony Tatr Zachodnich. Poniżej przykładowe scenariusze wycieczek:

  • żółtym szlakiem z parkingu w Dolinie Żarskiej przez Mały Goły Wierch i Keczkę Żarską – 6,6 km, 4:15–5 h;
  • niebieską trasą z Jakubovan, na grani odejście na żółtą nitkę – 9,4 km, 5:45–7 h;
  • zielonym szlakiem z Przybyliny do Doliny Wąskiej, przez Kamienny Żleb, Małego Barańca, Klin i Szczerbawego – 10,9 km, 6:15–8 h;
  • niebieskim szlakiem przez Dolinę Żarską, zielonym na Żarską Przełęcz i wejście na szczyt od północy – 10,8 km, 5:20–7 h;
  • trasą niebieską przez doliny Wąską i Jamnicką, pod Czarną Kopką zieloną ścieżką na Żarską Przełęcz od wschodu – 11,9 km, 5:50–7:30 h;
  • ze Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej – 10,2 km, 7–9:30 h. Zielonym szlakiem przez Wyżnią Dolinę Chochołowską na Przełęcz Zawracie. Niebieską nitką przez szczyt Wołowca na Jamnicką Przełęcz, dalej czerwonym szlakiem przez Rohacze – odejście na drogę żółtą do Żarskiej Przełęczy i na Baraniec pod Płaczliwym Rohaczem.
Zobacz też:  Zamkowa Góra – Pieniny. Szlaki turystyczne, atrakcje, ciekawostki

Wyprawa na Baranec. Co zabrać na tatrzańskiego Barańca?

Aparat fotograficzny praktycznie zawsze masz przy sobie, ale nie zapomnij o odpowiednich butach i odzieży. Pogoda w Tatrach zmienia się szybko, a obuwie turystyczne zmniejszy ryzyko urazów na górskich ścieżkach. Gdyby coś ci się stało, lepiej mieć ubezpieczenie – bez polisy koszty akcji ratowniczej słowackiego TOPR-u pokryjesz w całości z własnej kieszeni. Przed wyprawą na Baraniec zajrzyj do Decathlonu, gdzie kupisz m.in.:

  • buty trekkingowe;
  • odzież turystyczną;
  • impregnaty do obuwia;
  • kijki trekkingowe;
  • lornetkę.

Gdyby zaskoczyła cię pogoda lub szybki zmierzch, pamiętaj o schroniskach pod Barańcem. Dach nad głową, posiłek i nocleg oferują m.in. Żarska Chata (ok. 5,7 km i 3 h drogi od szczytu), Koliba pod Pustym (6,3 km, 3 h), Koliba pod Barancom (poza szlakiem, 4 km i 2 h), Koliba Horica (5,2 km, 2:50 h) oraz Chata Baranec (7,1 km, 4 h). Te i inne obiekty świetnie posłużą także jako bazy wypadowe w Tatry, a nie tylko cel „ewakuacji”. Teraz jesteś w pełnej gotowości na każdą ewentualność, jaka może cię spotkać w drodze na Baraniec Wielki!

Fot. ilustracji Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts