Rigi: odkryj królową gór Szwajcarii. Szlaki i atrakcje, wejście na szczyt

Rigi, zwana również królową gór, majestatycznie góruje między jeziorami Zug, Lauerz i Jeziorem Czterech Kantonów. Ten popularny szczyt w paśmie Schweizer Voralpen przyciąga turystów z całego świata, oferując niezapomniane widoki na Alpy i liczne atrakcje. Sprawdź, jakie szlaki prowadzą na Rigi i co warto zobaczyć po drodze.
rigi

Rigi Kulm – najwyższy punkt z panoramicznym widokiem

Najwyższy punkt masywu Rigi, Rigi Kulm (1797 m n.p.m.), zachwyca panoramicznym widokiem na Jezioro Czterech Kantonów, Zug i Lauerz oraz na pobliskie Alpy. Przy dobrej widoczności można podziwiać setki alpejskich szczytów. Co ważne, jest to atrakcja dostępna dla każdego turysty! Na szczyt tego majestatycznego wzniesienia można dostać się zarówno pieszo, jak i korzystając z kolejki linowej lub kolei zębatej. Już sama podróż stanowi nie lada atrakcję.

Ceny biletów na Rigi

Osoby dorosłe, które planują spędzić dzień na górze Rigi, muszą liczyć się z kosztem biletu w wysokości 72 franków szwajcarskich (CHF). Ta cena obejmuje wszystkie przejazdy kolejkami górskimi oraz kolejką linową na szczycie Rigi.

Autor zdjęcia: Clare66, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Gdzie kupić bilety na Rigi?

Istnieją dwie wygodne opcje zakupu biletów:

  1. Bezpośrednio na stacji kolejowej;
  2. Przez internet, za pośrednictwem strony internetowej góry Rigi.

Zniżki na bilety dla posiadaczy Swiss Travel Pass i Swiss Half Fare Card

Posiadacze „Swiss Travel Pass” mają doskonałą okazję, aby zaoszczędzić na tej wycieczce. Cała podróż na górę Rigi Kulm jest bowiem w pełni pokryta przez ten pass, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Natomiast osoby, które posiadają „Swiss Half Fare Card”, również mogą skorzystać ze zniżki na zakup biletów na górę Rigi. Warto pamiętać o tych opcjach, planując swój budżet na wycieczkę na to malownicze wzniesienie w sercu Szwajcarii.

Autor zdjęcia: Jan Uyttebroeck, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Kolej zębata – wygodny sposób na dotarcie na szczyt

Pierwsza kolej górska w Europie, kolej zębata z Vitznau na Rigi, została uruchomiona w 1871 roku. Od tego czasu podróż na szczyt Rigi stała się znacznie łatwiejsza i dostępna dla szerszego grona turystów. Obecnie na Rigi kursują dwie koleje zębate – z Vitznau i Arth-Goldau, a także kolejka linowa z Weggis.

  • Podróżując z Weggis, warto wybrać kolejkę linową do Rigi Kaltbad, a następnie przesiąść się do kolejki zębatej, która zawiezie nas na sam szczyt Rigi Kulm. Stacja kolejki linowej zlokalizowana jest w odległości około 10 minut spacerem od terminalu promowego. Parking w Weggis jest niezadaszony i jest oznaczony jako Parking P1 (przy samej stacji) i Parking P2 (jadąc w kierunku jeziora).
  • Aby dostać się na szczyt Rigi z Vitznau, najlepszą opcją jest skorzystanie z kolejki zębatej, której stacja znajduje się tuż obok przystani promowej. W Vitznau można zaparkować na Seestrasse lub na Altdorfbachweg.
  • Z kolei z Arth-Goldau najwygodniej jest dotrzeć na Rigi, wsiadając do kolejki zębatej, której początkowa stacja mieści się bezpośrednio przy głównym dworcu kolejowym. Stacja Goldau jest dogodnie usytuowana na linii kolejowej Zurych-Mediolan. Można bez problemu zaparkować zarówno na parkingu samochodowym Eichmatt, jak i na parkingu A4 na stacji A4. Koszt za postój 4-godzinny to ok. 5-7 franków szwajcarskich.
Zobacz też:  Trzy Kopce Wiślańskiej – szlaki z Wisły i Brennej. Jak zaplanować wędrówkę?

Do wymienionych punktów startowych można dojechać z Lucerny lub Zurychu, korzystając z transportu publicznego lub własnego samochodu.

Szlaki turystyczne – Rigi dla każdego

Rigi oferuje ponad 120 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, od łatwych, dostępnych dla osób z wózkami, po wymagające trasy dla wprawnych piechurów. Jednym z najpopularniejszych jest Rigi Classic Hike, wiodący z Rigi Kulm do Rigi Kaltbad (przez Staffel, Staffelhoehe i Kaenzeli), oferujący minimalne przewyższenia i maksimum widoków.

Classic Rigi Hike

Klasyczny szlak Rigi to godzinna wędrówka, podczas której można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Wyżynę Szwajcarską, Schwarzwald, Wogezy i Alpy, a także na jeziora Lucerne i Zug. Szczególnie spektakularne krajobrazy rozciągają się z punktu widokowego Kaenzeli, który zachwyciła nawet królową Wiktorię podczas jej wizyty w 1868 roku. Na szlaku znajduje się również miejsce do grillowania i odpoczynku. Przed wyruszeniem warto sprawdzić aktualny status funkcjonowania kolei i szlaków turystycznych.

Rigi Panorama Path – śladami dawnej linii kolejowej

Ciekawą propozycją jest Rigi Panorama Trail, biegnący z Rigi First do Rigi Scheidegg dawnym torowiskiem kolejki, przez zabytkowy most Unterstetten i tunel. 6,4-kilometrowa trasa zajmuje około 2 godzin i wiedzie przez malownicze tereny, mijając m.in. starą stację wodną dla parowozów.

Podczas wędrówki można również podziwiać stary wagon służący obecnie jako domek letniskowy. Trasa wiedzie przez zielone wzgórza, dzikie łąki i ciekawe formacje skalne, a towarzyszą jej zapierające dech w piersiach widoki na jezioro Lucerne i otaczające góry. Po drodze znajdują się urokliwe miejsca odpoczynku, ogniska oraz restauracje alpejskie. 

Inne atrakcje na szlaku – co warto zobaczyć?

Wędrując szlakami Rigi, warto zwrócić uwagę na liczne atrakcje, takie jak spokojna zabytkowa kaplica Astrid w Küssnacht am Rigi, pracownia artystyczna Atelier Feuerblüten (kwiaty i ceramika) czy urokliwe alpejskie wioski. Miłośnicy przyrody docenią bogactwo flory – Rigi jest jednym z najbogatszych w storczyki regionów środkowej Szwajcarii, z 37 z około 60 rodzimych gatunków.

Zobacz też:  Skopiec – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia

Sery alpejskie – smak tradycji

Na Alp Chäserenholz, poniżej Rigi Kulm, co roku produkuje się średnio 14 ton sera alpejskiego. Wizyta w serowarni to okazja do poznania tradycyjnych metod wytwarzania sera i skosztowania lokalnych przysmaków.

Wieża komunikacyjna Swisscom – imponująca konstrukcja

Na szczycie Rigi Kulm znajduje się imponująca wieża komunikacyjna Swisscom o wysokości 96 metrów. Choć nie jest ona udostępniona do zwiedzania, stanowi charakterystyczny element krajobrazu i świadectwo rozwoju technologicznego w sercu gór.

Zimowe atrakcje – Rigi o każdej porze roku

Zimą na Rigi dostępnych jest ponad 35 km dobrze przygotowanych szlaków turystycznych. Narciarze mogą korzystać z wyciągów i tras zjazdowych, a miłośnicy saneczkarstwa – z bezpłatnych tras saneczkowych (z wyjątkiem Seebodenalp). Sprzęt narciarski i sanki można wypożyczyć na miejscu. Nie zapomnij o swoim sprzęcie, akcesoriach czy odzieży, a z dobrej jakości powyższych produktów słyną sklepy Decathlon.

Historyczne pociągi parowe – podróż w czasie

Oprócz nowoczesnych składów, na trasie z Arth-Goldau do Rigi Kulm codziennie kursują zabytkowe pociągi. Podróż w zabytkowych wagonach, ciągniętych przez lokomotywę parową, to niezwykła okazja do przeniesienia się w czasie i poczucia atmosfery dawnych wypraw w góry. Wybierz pociąg parowy numer 7 i daj się zaskoczyć!

Lokomotywa nr 7

„LOK 7 Basket-Ride” dopuszcza maksymalnie 7 osób do tzw. kosza, który wiezie pasażerów w niezapomnianą podróż. Ten zabytkowy pojazd, od 1959 roku eksponowany w Szwajcarskim Muzeum Transportu w Lucernie, został specjalnie sprowadzony na Rigi z okazji 150-lecia tutejszej kolei. To jedyna na świecie czynna parowa lokomotywa zębata z pionowym kotłem, wyposażona w kosz z przodu, w którym można poczuć atmosferę pionierskich czasów górskiej kolei, oddychając powietrzem przesyconym parą. 

Warto jednak pamiętać, że przejazdy tą wyjątkową lokomotywą dostępne są tylko w wybrane dni, dlatego przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić aktualny rozkład. W sezonie 2024 lokomotywą 7 można podróżować w następujących terminach: 

  • 19 maja (Rigi Historic XXL – Day);
  • 2 czerwca;
  • 15 czerwca;
  • 23 czerwca;
  • 28 lipca;
  • 1 sierpnia (Rigi Historic XXL – Day);
  • 14 września;
  • 28 września.
Zobacz też:  Śnieżnik – dojazd, najlepsze szlaki i parking

Uwaga: należy przybyć na miejsce 15 minut przed odjazdem pociągu.

Wycieczka z dziećmi – Rigi przyjazna rodzinom

Rigi to doskonały cel wycieczek rodzinnych. Liczne trasy są dostępne dla osób z wózkami dziecięcymi, a personel kolei chętnie pomaga we wsiadaniu i wysiadaniu. Różnorodność szlaków i atrakcji np. pełen przygód plac zabaw z naturalnym parkiem Natur- und Tierpark w Goldau lub park linowy w Küssnacht am Rigi, sprawia, że każdy, niezależnie od wieku i kondycji, znajdzie tu coś dla siebie.

Korzystną opcją jest to, że dzieci do 16 roku życia podróżujące z osobą dorosłą mogą za darmo korzystać z poszczególnych kolejek górskich na górze Rigi, a są to kolejki Goldau, Vitznau, Kräbel. Weggis oraz Obergschwend.

Godną polecenia dla dzieciaków jest mała stacja narciarska na Seebodenalp. To wspaniałe miejsce zarówno dla początkujących i dzieci, jak i dla bardziej zaawansowanych narciarzy oraz miłośników puchu. Wyciąg narciarski Seebodenalp oraz wyciąg dla dzieci Holderen są czynne przy dobrych warunkach pogodowych. Seebodenalp to także panoramiczny, śnieżny raj dla osób uprawiających wędrówki na rakietach śnieżnych i zimowe piesze wycieczki. Ceny ski passów na cały dzień na Seebodenalp to 15 CHF dla dorosłych i 10 CHF dla dzieci.

Zachwyć się o każdej porze roku…

Rigi, królowa gór Szwajcarii, to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Dzięki doskonałemu połączeniu kolejowemu i licznym szlakom szczyt ten jest dostępny dla każdego, kto pragnie podziwiać niezapomniane alpejskie krajobrazy i odkrywać górskie atrakcje. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na wycieczkę z rodziną, przyjaciółmi czy samotnie, Rigi z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Zdj. główne: Fernando Schept via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts