Hiking – definicja i dobór sprzętu. Czym różni się od trekkingu?

Wybierając się poza miasto na dłuższą pieszą wycieczkę – niekoniecznie w góry – uprawiasz hiking, a nie trekking. Pojęcia te są często mylone, dlatego warto je sprecyzować, żeby nazywać konkretne aktywności we właściwy sposób.
hiking

Hiking czy trekking? Obie te nazwy brzmią podobnie i obie odnoszą się do aktywności na świeżym powietrzu. Nie powinno zatem dziwić, że są mylone albo używane – co jest sporym błędem – zamiennie. Co prawda to dyscypliny, które są stosunkowo młode, dlatego literatura na ich temat nie jest zbyt obszerna, ale mimo wszystko można w przejrzysty sposób wskazać między nimi różnice. Szczególnie że są coraz popularniejsze, a co za tym idzie – coraz więcej osób w taki czy inny sposób chce zgłębić wiedzę na ich temat. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące hikingu. Również tę najistotniejszą – czym właściwie różni się od trekkingu?

Czym właściwie jest hiking?

Hiking przyjaciele

Jeśli chodzi o wytłumaczenie tego, czym jest hiking (z ang. hike – wycieczka), to słowniki są pomocne, choć zawarte w nich definicje nie rozwiązują wszystkich kwestii spornych. A co ciekawe, te narastają w momencie, gdy podejmie się próbę porównania dyscypliny z równie popularnym trekkingiem. Ale zacznijmy od początku, czyli odpowiedzenia na pytanie, czym właściwie jest hiking?

Definicja hikingu

Uogólniona definicja głosi, iż jest to jednodniowa piesza wędrówka poza miastem, podczas której nie jest wymagane solidne przygotowanie fizyczne oraz duże wsparcie sprzętowe. To pozwala rozwiać kilka wątpliwości. Przede wszystkim wiele osób zakłada, że aktywność ta może odbywać się jedynie w górach, co oczywiście nie jest prawdą. Wędrówka po lasach, bezdrożach, czy polach również zaliczać się może do hikingu. Pod warunkiem oczywiście, że będzie dostatecznie długa – czyli kilkugodzinna.

Zobacz też:  Backpacking dla początkujących – jak się przygotować?

Jak rozumieć kwestię doboru sprzętu?

Tego nikt do końca nie precyzuje, ale wydaje się, że przygotowanie w tym zakresie ograniczyć powinno się do wygodnych, ale solidnych butów i sportowych przewiewnych ubrań. Osoby wybierające się na hiking nie muszą brać wypakowanego po brzegi plecaka, w którym znajdują się mniej lub bardziej potrzebne przedmioty. Specyfika wyprawy nie wymaga również zabierania namiotów, śpiworów czy karimat. Innymi słowy – na wycieczkę pieszą spełniającą warunki hikingu można wybrać się bez długich przygotowań.

Czym hiking różni się od trekkingu?

Hiking z dzieckiem

Trekking i hiking to terminy, które bywają używane zamiennie. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jest to błąd. Dlaczego? Znając definicję drugiej z wymienionych aktywności, dużo łatwiej wskazać różnice. Przede wszystkim trekking to aktywność dużo bardziej wymagająca – zarówno fizycznie, jak i pod względem przygotowania sprzętowego. Takie wyprawy często obejmują kilkudniowy marsz, spanie w głuszy w namiotach i realizowanie wcześniej ustalonego planu wycieczki. To w końcu podróże skierowane przede wszystkim do osób, które mają kondycję i wydolność pozwalające na przechodzenie do nawet kilkudziesięciu kilometrów dziennie.

Czy trekking zawsze dotyczy wypraw górskich?

Różnica względem hikingu jest zatem zauważalna. Warto też doprecyzować, że trekking w definicji również nie musi obejmować wypraw górskich, choć wiele osób nie ma tego świadomości. Kilkudniowe wyjście turystyczne do trudno dostępnego miejsca z noclegami i długim, wymagającym marszem w zupełności wystarczą, żeby taką wyprawę nazwać trekkingiem.

Hiking – pierwsze kroki. Przygotowanie i sprzęt

Hiking widok

Jak już zostało wspomniane hiking, czy też speed hiking (dla miłośników szybkiego marszu), nie wymaga dużych inwestycji w sprzęt. Jednak pewne poczynić trzeba. Niewielki plecak, w którym znajdą się jedzenie i woda, a także dobre obuwie to podstawa, o której nie należy zapominać. Odzież powinna być trwała i wygodna. Opcjonalnie można pokusić się o zabranie kijków do nordic walking. Wielu osobom mogą pomóc w czasie kilkugodzinnej wędrówki – jeśli oczywiście wiedzą, jak ich prawidłowo używać! Jeśli zatem planujesz hiking, ale nie jesteś do tej aktywności w żaden sposób przygotowany, skorzystaj z oferty sklepów Decathlon. Poniżej lista rzeczy, które mogą okazać się potrzebne podczas wędrówki pieszej:

  • plecak turystyczny lub plecak trekkingowy (10–40 litrów);
  • buty trekkingowe lub sportowe (wzmacniane);
  • koszulka sportowa;
  • spodnie sportowe;
  • bidon;
  • apteczka turystyczna;
  • kurtka przeciwdeszczowa.
Zobacz też:  Skitouring – co to jest i jak zacząć? Skompletuj sprzęt

Choć lista nie jest długa, warto o tych rzeczach pamiętać. Kilkugodzinna wyprawa poza miastem może być obciążająca dla stawów, a także wymagająca kondycyjnie. Wsparcie w postaci dobrego obuwia i wygodnego plecaka zapakowanego potrzebnymi rzeczami może okazać się kluczowe.

Spacerowanie po szlakach czy lasach może nieść za sobą wiele korzyści. Świeże powietrze, wspaniałe widoki, endorfiny i poprawa kondycji to tylko niektóre z nich. Aby jednak taka wycieczka – nazywana hikingiem – okazała się faktycznie przyjemna, powinieneś zadbać o przygotowanie sprzętu. Wycieczki w głuszy stają się coraz popularniejsze, co oczywiście jest dobrą wiadomością, ale jak do wszystkiego, również do nich należy podejść odpowiedzialnie. Tylko wtedy będą źródłem przyjemności.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts