Speed hiking – na czym polega i jaki sprzęt jest wymagany?

Hiking to, mówiąc najogólniej, wędrówka – po górach, lasach i wyżynach. Coraz popularniejszą odmianą tej aktywności jest ostatnio speed hiking. Sprawdź, jakie są jego założenia i czy to rozwiązanie dobre dla ciebie.
speed hiking

Lubisz wyjść na kilku-, a nawet kilkunastokilometrową wycieczkę po bezdrożach? Będąc w górach, zawsze idziesz na szlak, żeby zdobyć kolejny szczyt? Speed hiking może być zatem rozwiązaniem idealnym dla ciebie pod warunkiem, że szukasz urozmaicenia w swoich pieszych wyprawach. Założeniem tej aktywności jest, aby chodzić… szybciej. Pobijać kolejne rekordy, pokonywać dwudniowe trasy w jeden dzień, ciągle poprawiać swoje osiągnięcia i wyniki. Wiąże się to z całkowitą zmianą podejścia i filozofii do wędrowania.

Speed hiking – na czym polega?

Speed hiking bieg

Nie ma konkretnej definicji, czym właściwie jest speed hiking. Najogólniej mówiąc, to aktywność, której celem jest szybsze wędrowanie. Bicie rekordów, pokonywanie wybranych tras w szybszym czasie, niż przewidziały to mapy to założenie takiej aktywności. Najważniejsze, jest jednak mobilizowanie samego siebie do większej aktywności, wyznaczenie sobie celów, a następnie próba ich zrealizowania.

Pamiętasz, że ubiegłoroczna trasa po Tatrach trwała 12 godzin i udało ci się wówczas pokonać kilkanaście kilometrów? W tym roku spróbuj pokonać ją w 10 godzin, a podczas kolejnej próby jeszcze szybciej. Tym właśnie jest speed hiking – ciągłym podkręcaniem tempa.

Czy speed hiking to aktywność dla każdego?

To coś dla każdego, kto lubi piesze wędrówki. Aby jednak mówić o speed hikingu, potrzebna jest zmiana filozofii chodzenia – niekoniecznie po górach, ale i lasach czy bezdrożach. Chodzi o to, żeby zrobić wszystko, aby poprawić swoje rezultaty na danych trasach:

  • zmniejszyć wagę bagażu;
  • zmienić buty na wygodniejsze i lżejsze;
  • ograniczyć postoje kosztem ciągłego marszu.

Sposobów na zmianę podejścia jest sporo. Gdy pojawią się pierwsze sukcesy, speed hiking stanie się twoim nowym hobby.

Zobacz też:  Skitouring – co to jest i jak zacząć? Skompletuj sprzęt

Sprawdź, jak przygotować się do speed hikingu

Speed hiking szlak

Jak już zostało wspomniane, przymierzając się do speed hikingu musisz zadbać również o zmianę sprzętu. Należy nosić mało, bo plecak musi być lekki – w ten sposób poprawisz tempo marszu. Odłóż na bok duży trekkingowy plecak i buty za kostkę.

Po nowe wyposażenie udaj się do jednego ze sklepów sieci Decathlon. Znajdziesz tam między innymi:

  • plecak 10-40 litrów;
  • lekkie kije trekkingowe;
  • stuptuty do biegania;
  • buty do biegów górskich;
  • bukłak na wodę.

Speed hiking w swoich założeniach nie mówi o tym, że twoim nadrzędnym celem jest pobijanie rekordów. Chodzi raczej o podjęcie wyzwania, a także zmianę filozofii wędrowania. Na początku nie nakreślaj celów, których nie będziesz w stanie zrealizować, ponieważ szybko stracisz zapał. Zacznij od niewielkich modyfikacji, które w konsekwencji doprowadzą do całkowitej zmiany w postrzeganiu hikingu. Wtedy będzie można mówić o speed hikingu – na twoich warunkach i dostosowanym do twoich potrzeb.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts