Lubisz wyjść na kilku-, a nawet kilkunastokilometrową wycieczkę po bezdrożach? Będąc w górach, zawsze idziesz na szlak, żeby zdobyć kolejny szczyt? Speed hiking może być zatem rozwiązaniem idealnym dla ciebie pod warunkiem, że szukasz urozmaicenia w swoich pieszych wyprawach. Założeniem tej aktywności jest, aby chodzić… szybciej. Pobijać kolejne rekordy, pokonywać dwudniowe trasy w jeden dzień, ciągle poprawiać swoje osiągnięcia i wyniki. Wiąże się to z całkowitą zmianą podejścia i filozofii do wędrowania.
Speed hiking – na czym polega?
Nie ma konkretnej definicji, czym właściwie jest speed hiking. Najogólniej mówiąc, to aktywność, której celem jest szybsze wędrowanie. Bicie rekordów, pokonywanie wybranych tras w szybszym czasie, niż przewidziały to mapy to założenie takiej aktywności. Najważniejsze, jest jednak mobilizowanie samego siebie do większej aktywności, wyznaczenie sobie celów, a następnie próba ich zrealizowania.
Pamiętasz, że ubiegłoroczna trasa po Tatrach trwała 12 godzin i udało ci się wówczas pokonać kilkanaście kilometrów? W tym roku spróbuj pokonać ją w 10 godzin, a podczas kolejnej próby jeszcze szybciej. Tym właśnie jest speed hiking – ciągłym podkręcaniem tempa.
Czy speed hiking to aktywność dla każdego?
To coś dla każdego, kto lubi piesze wędrówki. Aby jednak mówić o speed hikingu, potrzebna jest zmiana filozofii chodzenia – niekoniecznie po górach, ale i lasach czy bezdrożach. Chodzi o to, żeby zrobić wszystko, aby poprawić swoje rezultaty na danych trasach:
- zmniejszyć wagę bagażu;
- zmienić buty na wygodniejsze i lżejsze;
- ograniczyć postoje kosztem ciągłego marszu.
Sposobów na zmianę podejścia jest sporo. Gdy pojawią się pierwsze sukcesy, speed hiking stanie się twoim nowym hobby.
Sprawdź, jak przygotować się do speed hikingu
Jak już zostało wspomniane, przymierzając się do speed hikingu musisz zadbać również o zmianę sprzętu. Należy nosić mało, bo plecak musi być lekki – w ten sposób poprawisz tempo marszu. Odłóż na bok duży trekkingowy plecak i buty za kostkę.
Po nowe wyposażenie udaj się do jednego ze sklepów sieci Decathlon. Znajdziesz tam między innymi:
- plecak 10-40 litrów;
- lekkie kije trekkingowe;
- stuptuty do biegania;
- buty do biegów górskich;
- bukłak na wodę.
Speed hiking w swoich założeniach nie mówi o tym, że twoim nadrzędnym celem jest pobijanie rekordów. Chodzi raczej o podjęcie wyzwania, a także zmianę filozofii wędrowania. Na początku nie nakreślaj celów, których nie będziesz w stanie zrealizować, ponieważ szybko stracisz zapał. Zacznij od niewielkich modyfikacji, które w konsekwencji doprowadzą do całkowitej zmiany w postrzeganiu hikingu. Wtedy będzie można mówić o speed hikingu – na twoich warunkach i dostosowanym do twoich potrzeb.
Może Cię także zainteresować:
- Hiking – definicja i dobór sprzętu. Czym różni się od trekkingu?
- Trekking górski dla początkujących – najważniejsze informacje
- Backpacking dla początkujących – jak się przygotować?
- Trekking – od czego zacząć, jak się przygotować?
- Berdo – gdzie się znajduje? Jakie szlaki prowadzą na szczyt?