Backpacking dla początkujących – jak się przygotować?

Nie ma wątpliwości co do tego, że backpacking to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Żeby jednak taka aktywność – bardzo przecież wymagająca – okazała się przyjemnością, trzeba być do niej odpowiednio przygotowanym.
backpacking

Czym właściwie jest backpacking? To połączenie wędrówki oraz campingu, którego celem jest zdobywanie kolejnych szczytów, odkrywanie pięknych miejsc i sprawdzanie swoich możliwości. To jednocześnie forma wypoczynku skierowana do osób, które prowadzą aktywny tryb życia, potrafią poradzić sobie z przejściowymi niedogodnościami, a także takich, które są gotowe na wiele poświęceń i wyrzeczeń. Aby ta forma aktywności sprawiała przyjemność, trzeba być do niej w stu procentach przekonanym.

Czy to aktywność dla mnie? Świadome podjęcie decyzji

backpacking szczyt

Wielodniowy trekking z ciężkim plecakiem, niezależnie od pogody i stanu zdrowia, może być dla wielu osób zbyt dużym wyzwaniem. Backpacking – samodzielnie czy z osobą towarzyszącą – to ogromne wyzwanie oraz obciążenie. Zanim zdecydujesz się na wyruszenie w taką podróż, zadbaj o swoją kondycję. Ćwicz, biegaj, wybieraj się na długie piesze wycieczki. Przed rozpoczęciem właściwej podróży twój organizm powinien być w pełni wydolny. Nie można tego osiągnąć z dnia na dzień. Szczególnie, że podczas wycieczki z plecakiem będziesz zmuszony do pokonywania wyznaczonych wcześniej dystansów – od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów dziennie.

Spanie w lesie, przemoknięte ubrania, umownie zbilansowana dieta – dla wielu to zbyt dużo wyzwań jednocześnie. Oczywiście backpacking przynosi niesamowitą radość, pozwala na obcowanie z naturą, daje szansę na sprawdzenie swoich możliwości. Jak zatem każda poważniejsza aktywność, ma swoje wady i zalety. Przed wybraniem się w drogę koniecznie je przeanalizuj i na tej podstawie podejmij decyzję. Jeśli jesteś na „tak”, możesz rozpocząć przygotowania do podróży swojego życia. Jak już zostało wspomniane – na początek zadbaj o swoje ciało.

Backpacking – przygotowanie fizyczne

backpacking spacer

Przygotowanie do pierwszej podróży z plecakiem musisz zacząć kilka miesięcy wcześniej. Szczególnie jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Budowanie masy mięśniowej, poprawa wydolności oraz kondycji to nie jest coś, co można zrobić „od ręki”. Wszystko wymaga czasu oraz samozaparcia. Nie oznacza to oczywiście, że masz wszystkie wolne chwile poświęcać na treningi. Nie ma takiej potrzeby. Musisz jednak cały czas mieć świadomość, że zaplanowana na za kilka miesięcy wyprawa będzie wymagała od ciebie wiele wysiłku.

Zobacz też:  Żabi Koń, czyli jedna z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych w Tatrach

Dobrym rozwiązaniem na poprawę wydolności są biegi, jogging, jazda na rowerze czy piesze wędrówki po okolicznych bezdrożach. Organizm musi przyzwyczaić się do większej aktywności. Jedyną metodą na uzyskanie odpowiedniego efektu jest regularny trening. Nie przesadzaj jednak z intensywnością – szczególnie na początku. Odpowiednie wprowadzenie do trudniejszych wyzwań jest kluczowe w uzyskaniu zamierzonych efektów.

Backpacking – wybierz odpowiedni sprzęt

backpacking góry

Jesteś gotowy, aby podróżować z plecakiem? Powinieneś zatem o niego odpowiednio zadbać – to on i jego wyposażenie są kluczowymi elementami całej tej wyprawy. Dobry sprzęt turystyczny to taki, który jest nie tylko wygodny, ale również trwały oraz o uniwersalnym zastosowaniu. Jako podróżnik pieszy, który dysponuje tylko tym, co ma ze sobą, pamiętać musisz o zabraniu odpowiednich przedmiotów. Lista jest niestety dość długa, a miejsce w plecaku jest przecież ograniczone. Zacznijmy więc od podstaw.

Sprawdzony i niezbędny sprzęt do backpackingu, który znajdziesz w sklepie Decathlon, to:

  • plecak 50-90 litrów;
  • koszulki termoaktywne;
  • spodnie trekkingowe (najlepiej z odpinanymi nogawkami);
  • namiot kempingowy (wielkość dostosowana do liczby uczestników wyprawy);
  • śpiwory, materace, maty (wygodne, ale stosunkowo małe);
  • ręczniki z mikrofibry;
  • apteczka pierwszej pomocy.

Niezbędnik w backpackingu

backpacking trasa

Oczywiście to tylko podstawowe produkty, które powinien mieć każdy, kto wybiera się na szlak. Szczególnie jeśli planuje spędzić na nim od kilku do kilkunastu dni. Nie można zapomnieć o podstawowych lekach (oraz tych, które zażywa się na co dzień), bateriach i akumulatorach czy mapach. Środki czystości, najlepiej w małych opakowaniach, to również produkty niezbędne podczas każdej wyprawy.

Musisz pamiętać, żeby wszystko, co bierzesz, było możliwie jak najmniejsze i najlżejsze. Miejsce w plecaku jest mocno ograniczone, a jak widać powyżej, musisz mieć ze sobą naprawdę dużo rzeczy, które pozwolą ci na komfortowe pokonywanie kolejnych kilometrów, a także nocny odpoczynek.

Zobacz też:  Turystyka górska – najpiękniejsze miejsca na wędrówki w Polsce

Backpacking to forma turystyki, która cieszy się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. Zapewne dlatego, że pozwala na oderwanie się od codzienności, obcowanie z naturą, podziwianie zapierających dech w piersiach widoków, a także jest prawdziwym egzaminem wytrzymałości oraz silnej woli. Żeby taka wycieczka sprawiła ci dużo satysfakcji, musisz zadbać o prawidłowo skompletowany bagaż. Nie możesz zapomnieć, że w wielu sytuacjach polegać będziesz jedynie na swoich umiejętnościach oraz na tym, co masz w swoim plecaku. Powinieneś więc spakować się z głową, pamiętając, że w lasach i na bezdrożach może dojść do wielu nieoczekiwanych sytuacji. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts