Góry Przeklęte – skąd bierze się zła sława?

Góry Przeklęte znajdują się w Albanii. To jedne z niewielu gór w Europie, które wciąż nie zostały do końca zbadane. Jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie najdzikszych miejsc na Bałkanach owiane jest złą sławą. Dlaczego? Tego dowiesz się z artykułu!
góry przeklęte

Góry Przeklęte w języku serbskim noszą nazwę Prokletije, a w języku albańskim – Bjeshkët e Nemuna. Nie jest to miejsce oblegane przez turystów. Jednym z głównych powodów omijania tego miejsca przez masową turystykę jest opinia, że Albania jest dosyć niebezpiecznym miejscem. Jednak jeśli poruszasz się po szlakach turystycznych, nie ma się raczej czego obawiać i można w spokoju podziwiać ten piękny bałkański kraj. Poznaj dzikie Góry Przeklęte, czyli miejsce z jednymi z najpiękniejszych europejskich szlaków górskich!

O Górach Przeklętych

Góry Przeklęte niebio

Pasmo Gór Przeklętych nazywane jest Alpami Albańskimi. Góry te leżą w Albanii oraz częściowo w Czarnogórze i Kosowie. Stanowią najwyższą część Gór Dynarskich. Najwyższym szczytem pasma Gór Przeklętych jest Maja e Jezercës, którego wierzchołek sięga 2694 m n.p.m. Zaraz obok tej góry leży miasto Bajram Curri. Najwyższym szczytem leżącym w Kosowie jest Djeravica (2656 m n.p.m.), a najwyższy szczyt Czarnogóry to Zla Kolata (2534 m n.p.m.). W opisywanych przez nas górach znajduje się Bałkański Park Pokoju oraz Park Narodowy Prokletije, a one same określane są za jedno z najlepszych miejsc do trekkingu w Europie, a wizyta w takim celu to naprawdę dobry pomysł na wyjazd. Szczególnie osoby, które nie lubią tłumów, poczują się tutaj dobrze. Masowa turystyka nie dotarła jeszcze do Gór Przeklętych, a Albania jest raczej kojarzona z turystyką na wybrzeżu. 

Zła sława Gór Przeklętych

Góry Przeklęte częściowo swoją złą sławę zawdzięczają funkcjonowaniu w Albanii prawa wendety, czyli zemsty krwi. Wendeta to zwyczaj sięgający XV wieku. Kodeks albańskiego prawa zwyczajowego pozwala członkom rodziny na odwet za zabójstwo popełnione na ich krewnym. Każde zabójstwo musi zostać pomszczone, a to sprawia, że tworzy się sięgający wielu lat cykl przemocy. Turyści nie powinni się jednak obawiać. Podczas zwiedzania będą bezpieczni. Sama nazwa gór ma najprawdopodobniej związek z trudnością ich pokonywania. Aby dostać się do niedostępnych dolin, trzeba przejść przez wiele bardzo trudnych przełęczy.

Zobacz też:  Mała i Wielka Rawka – tu, w Bieszczadach, szlaki takie piękne

Co warto zobaczyć w Górach Przeklętych?

Góry Przeklęte droga

W tych albańskich górach znajduje się wiele miejsc, które warto zobaczyć. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem gwarnych miast, to ten region może nie być najlepszym miejscem na spędzenie urlopu. Są to tereny raczej mało zaludnione, a tutejsza turystyka dopiero zaczyna rozkwitać. Niezależnie od tego, jakie otoczenie wolisz, zobacz, co warto zwiedzić w regionie Gór Przeklętych!

Wieś Valbone

Wieś Valbone nazywana jest sercem Alp Albańskich. Leży w dolinie noszącej taką samą nazwę i znajduje się u samego podnóża gór. Wieś bardzo prężnie się rozwija, znajduje się tutaj kilka miejsc dla turystów, które stanowią bazę dla osób chcących udać się w góry. W Valbone pensjonaty mają całkiem wysoki standard, dlatego warto się tutaj zatrzymać na nocleg. Do wsi będziesz w stanie dotrzeć własnym samochodem, ponieważ przez całą dolinę ciągnie się asfaltowa droga. Do doliny Valbone dostaniesz się od strony północnej. Można powiedzieć, że ma ona typowo alpejski charakter. Otaczają ją bowiem wysokie szczyty. Co jeszcze w Górach Przeklętych może przykuć twoją uwagę?

Wieś Theth

Theth znajduje się w gminie Shalë, w niedalekiej odległości od Valbone. Wieś znajduje się na wysokości 700 m n.p.m. i jest częścią Parku Narodowgo Thethit. Należy do najbardziej izolowanych osad w Europie. Obecnie jest to jeden z głównych ośrodków górskiej turystyki w Albanii. Możesz zobaczyć tutaj kościół oraz Muzeum Etnograficzne. Za najciekawszy obiekt znajdujący się w Theth uznaje się wieżę Nikoll Koçeku, która dawniej służyła jako schronienie, w którym przez 15 dni sprawca zabójstwa lub okaleczenia mógł schronić się przed wendetą. Ten czas rodzina sprawcy mogła wykorzystać na znalezienie członka starszyzny, który pełniłby funkcję adwokata podczas procesu lub na przekonanie członków rodziny pokrzywdzonego do zaniechania zemsty.

Zobacz też:  Szwajcaria góry - gdzie jechać, szczyty oraz szlaki

Niebieskie Oko

Jest to jedna z największych atrakcji regionu Gór Przeklętych. Niebieskie Oko to jezioro, do którego można podjechać samochodem lub dostać się pieszo. Warto jednak pamiętać, że droga jest dosyć stroma. Jeżeli więc wybierasz się w stronę jeziora samochodem, wówczas powinien mieć on wysokie zawieszenie. Niebieskie Oko znajduje się w sercu Gór Przeklętych, w Dolinie Theth. Woda ma tam przepiękny niebieski kolor i jest bardzo zimna, a do jeziora wpływa wodospad. Wokół znajdują się niezwykle efektowne formacje skalne, które zostały wyrzeźbione przez potok. Jeżeli chcesz dostać się w to miejsce pieszo, weź ze sobą wygodne buty oraz wodę do picia. Możesz także zabrać strój kąpielowy. Mimo że woda jest zimna, wiele osób decyduje się wejście do niej.

Szlaki górskie w Górach Przeklętych

Góry Przeklęte mają wiele bardzo ciekawych szlaków górskich, które bardzo spodobają się miłośnikom trekkingu. Wyróżnimy tutaj dwa najbardziej popularne szlaki.

Szlak Peak of Balkans

Przez Góry Przeklęte prowadzi część szlaku Peak of Balkans, który oficjalnie powstał w 2012 roku. Ta część szlaku liczy sobie 192 metry i prowadzi przez górskie pogranicze Kosowa, Czarnogóry oraz Albanii. Jest to trasa, która pozwala podziwiać piękno bałkańskich gór, a wiele miejsc znajdujących się na szlaku wygląda bardzo dziko. Każdego roku szlakiem przechodzi około tysiąca osób, więc nie jest on bardzo zatłoczony. Góry Przeklęte wciąż mają bardzo dużo miejsc, które uznawane są za nieodkryte, więc możesz dotrzeć tam, gdzie być może nikt inny nie był!

Szlak z Valbony do Theth

Góry Przeklęte panorama

To zdecydowanie bardziej popularny wybór od wyżej wymienionego, ponieważ mowa o najbardziej znanym szlaku górskim w Albanii. Wiele osób bardzo ceni sobie to miejsce, ponieważ jest ono wprost idealne do trekkingu. Każdego dnia szlak ten przemierza około 200 osób. Szlak z Valbony do Theth można pokonać w czasie od 5 do 10 godzin (razem z przystankami). Jeśli chcesz wędrować i cieszyć się widokiem gór, nie zapominaj o wzięciu ze sobą sprzętu, który przyda ci się w wymagających warunkach. Znajdziesz go w sklepach Decathlon. Możesz zacząć od zakupu odpowiednich butów trekkingowych. Przyda się także odzież trekkingowa, jak również kompas czy kijki trekkingowe. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w asortymencie sieci sklepów. Pamiętaj, że trzeba mieć ze sobą również zapas wody do picia. Warto wspomnieć, że drogę z Valbony do Theth można pokonać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Zobacz też:  Beskid Wyspowy. Najciekawsze szlaki turystyczne, szczyty i zabytki

Góry Przeklęte, chociaż dawniej owiane były złą sławą, obecnie mogą być świetnym miejscem na spędzenie urlopu. Spodobają się zwłaszcza osobom, które uwielbiają trekking. Jeżeli chcesz zobaczyć jedno z niewielu prawdziwie dzikich miejsc w Europie, udaj się w albańskie Góry Przeklęte!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts