Nazwa Corno Grande oznacza po włosku „wielki róg” i najpewniej odnosi się do wierzchołka – 2476 m wysokości względnej to 6. najwyższy wynik w całej Europie. Nie ma konieczności pokonywania całego przewyższenia na piechotę. Można skorzystać z kolei linowych lub zostawić auto na parkingu, na płaskowyżu Campo Imperatore. Na wysokości ok. 2100 m n.p.m znajduje się też obserwatorium astronomiczne, jedno z kilku schronisk turystycznych w okolicy i górna stacja kolejki z Fonte Cerreto (część miasteczka Assergi). Druga z popularnych dróg wejścia na Corno Grande zaczyna się na północ od szczytu. W Prati di Tivo znajduje się dolna stacja kolejki na górski szlak, który prowadzi do schroniska Rifugio Franchetti, a dalej przez lodowiec i przełęcz na sam szczyt. Czytaj dalej!
Corno Grande w masywie Gran Sasso – informacje z geografii, dane góry

Monte Corno leży w pasmie o nazwie Apenin Umbryjsko-Marchijski – to część Apenin Środkowych we Włoszech. Cały łańcuch górski liczy ok. 1300 km i ciągnie się przez większą część Półwyspu Apenińskiego, wzdłuż osi północ-południe. Rzym znajduje się ok. 100 km na południowy zachód stąd. Strome zbocza Corno Grande tworzą przede wszystkim wapienne skały osadowe. Północną ścianę częściowo pokrywa lodowiec Calderone. Cały masyw Gran Sasso d’Italia stanowi część włoskiego Parku Narodowego Gran Sasso i Monti della Laga. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, takich jak:
- wodospad Rio Arno;
- ogród botaniczny;
- La Madonnina – cudowna figurka matki boskiej;
- liczne sanktuaria i obiekty sakralne;
- siedliska dzikich koni.
Górskie tereny rozdzielają dwie prowincje we Włoszech – to L’Aquila oraz Teramo. Formalnie wszystkie wierzchołki opisywanego szczytu znajdują się pod administracją drugiego z wymienionych regionów.
Kto jako pierwszy zdobył Corno Grande?
Pierwszym znanym historii zdobywcą szczytu Corno Grande jest Franco De Marchi – zdobył górę 19 sierpnia 1530 roku. Na udane zimowe wejście trzeba było czekać ponad 300 lat. Uczestnikami wyprawy na szósty najwyższy szczyt w Europie byli Corradino Sella oraz Gaudencio Sella.
Jak zdobyć Corno Grande? Dojazd na płaskowyż Campo Imperatore, sprzęt do wejścia na szlak

Pod masywem Gran Sasso d’Italia przebiega autostrada A24. Jeśli chcesz dostać się na parking pod Campo Imperatoro, w okolicach Assergi musisz skręcić w drogę SS (Strada Statale) 17bis. Kręta, miejscami niezwykle wąska droga na płaskowyż prowadzi niedaleko jeziora Pietranzoni – trzeba uważnie wypatrywać znaków, aby nie przegapić zjazdów.
Jaki sprzęt jest potrzebny podczas wędrówki na szczyt?
Pierwszy odcinek na przełęcz Sella di Monte Aquila jest stosunkowo łagodny, trudności zaczynają się za siodłem Sella Corno Grande. Podczas podchodzenia na szczyt trzeba pokonać ok. 400 metrów przewyższenia za pomocą żelaznych ubezpieczeń w skale, tzw. via ferrata. Do takiej wspinaczki przyda się specjalna lonża. Polecamy zajrzeć do Decathlonu, gdzie kupisz jeszcze:
- obuwie trekkingowe;
- odzież turystyczną;
- uprzęże wspinaczkowe;
- kijki trekkingowe;
- liny, taśmy, repsznury wspinaczkowe.
Raki będą ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się wejść na grań Monte Corno od północy, przez lodowiec. W obu przypadkach wszelkie trudności wynagrodzą ci malownicze widoki na tereny wokół Apeninów. Zdobądź też inne najwyższe szczyty w Europie – Musałę, Dufourspitze czy Pico de Aneto!

Jeśli pogoda dopisze, na wschód od szczytu Corno Grande dostrzeżesz wody Adriatyku. W razie nagłego załamania pogody w górach nie musisz się obawiać, że nie masz zarezerwowanego noclegu w schronisku. Do dyspozycji turystów jest też kilka bezobsługowych chat czy zawsze dostępnych schronów, m.in. Bivacco Bafile czy część pomieszczeń w Rifugio Garibaldi.
Może Cię także zainteresować: