Corno Grande, najwyższy szczyt w Apeninach. Jak przygotować się do wejścia?

Corno Grande zwany jest inaczej Monte Corno. Najwyższy szczyt Apeninów tworzą 4 wierzchołki, a wysokość głównego wynosi 2912 m n.p.m. Jaką drogę przez masyw Gran Sasso d’Italia obrać, by znaleźć się na samej górze? Sprawdź, jak dotrzeć do celu!
corno grande

Co warto wiedzieć o Corno Grande?

Nazwa Corno Grande oznacza po włosku „Wielki Róg”. Można skorzystać z kolei linowych lub zostawić auto na parkingu, na płaskowyżu Campo Imperatore. Na wysokości ok. 2100 m n.p.m znajduje się też obserwatorium astronomiczne, jedno z kilku schronisk turystycznych w okolicy i górna stacja kolejki z Fonte Cerreto (część miasteczka Assergi). Druga z popularnych dróg wejścia na Corno Grande zaczyna się na północ od szczytu. W Prati di Tivo znajduje się dolna stacja kolejki na górski szlak, który prowadzi do schroniska Rifugio Franchetti, a dalej przez lodowiec i przełęcz na sam szczyt.

Gdzie znajduje się szczyt Corno Grande?

Monte Corno leży w pasmie o nazwie Apenin Umbryjsko-Marchijski – to część Apenin Środkowych. Cały łańcuch górski liczy ok. 1300 km i ciągnie się przez większą część Półwyspu Apenińskiego, wzdłuż osi północ-południe. Rzym znajduje się ok. 100 km na południowy zachód stąd. Strome zbocza Corno Grande tworzą przede wszystkim wapienne skały osadowe. Północną ścianę częściowo pokrywa lodowiec Calderone. Cały masyw Gran Sasso d’Italia stanowi część włoskiego Parku Narodowego Gran Sasso i Monti della Laga. 

Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, takich jak:

 • wodospad Rio Arno;
 • ogród botaniczny;
 • La Madonnina – cudowna figurka matki boskiej;
 • liczne sanktuaria i obiekty sakralne;
 • siedliska dzikich koni.

Górskie tereny rozdzielają dwie prowincje we Włoszech – to L’Aquila oraz Teramo. Formalnie wszystkie wierzchołki opisywanego szczytu znajdują się pod administracją drugiego z wymienionych regionów.

Zobacz też:  Wyprawa na Trójgarb – wieża widokowa i szlak pełen atrakcji
Corno Grande chmura

Jak dojechać na płaskowyż Campo Imperatore?

Jak wspomniano wcześniej, aby zdobyć szczyt Corno Grande, trzeba dojechać do płaskowyżu Campo Imperatore. Osoby, które korzystają z własnego samochodu, nie będą miały z tym problemu. Autem można przyjechać z Polski lub wypożyczyć je na lotnisku – jest to najlepsze rozwiązanie dla turystów ceniących swobodę i brak ograniczeń czasowych.

Pod masywem Gran Sasso d’Italia przebiega autostrada A24. Jeśli chcesz dostać się na parking pod Campo Imperatoro, w okolicach Assergi musisz skręcić w drogę SS (Strada Statale) 17bis. Kręta, miejscami niezwykle wąska droga na płaskowyż prowadzi niedaleko jeziora Pietranzoni – trzeba uważnie wypatrywać znaków, aby nie przegapić zjazdów. Warto wyjechać wcześnie rano, by znaleźć wolne miejsce na parkingu (uwaga, postój w sąsiedztwie obserwatorium jest płatny, stawka wynosi kilka euro).

Szlak na Corno Grande. Opis trasy na szczyt

Najwyższym wierzchołkiem Corno Grande jest Vetta Occidentale (2912 m n.p.m.) i to właśnie on stanowi cel turystów, którzy wyruszają na szlak, mający swój początek na płaskowyżu Campo Imperatore. Wybrana przez nas trasa nie powinna być dużym wyzwaniem. To około 11-kilometrowa pętla, a całkowity czas przejścia to niespełna 6 godzin (przy czym podejście zajmie ok. 3).

Przy obserwatorium do wyboru są dwie trasy – biegnącą prosto do przełęczy lub w kierunku schroniska Rifugio Duca degli Abruzzi pod wierzchołkiem Picco Confalonieri. Przedstawiamy to drugie rozwiązanie:

 • na początku szlak biegnie dość szeroką i wygodną ścieżką, co pozwala skupić się na rozległych panoramach. Za przełęczą Sella di Monte Aquila znajduje się rozwidlenie – do wyboru są szlaki Via Normale (łatwiejszy) i Direttissima (trudny);
 • aby cieszyć się widokami i po prostu mieć satysfakcję ze spaceru, proponujemy wybór trasy Via Normale – zaletą jest brak trudności technicznych, natomiast wadą spore zagęszczenie innych turystów, dlatego też warto wyjść jak najwcześniej;
 • wybór Via Normale nie oznacza, że trasa będzie typowo spacerowa. Szlak jest dość stromy i momentami wymaga mozolnej wspinaczki. Jednak po jakiejś godzinie na trasie osiąga się Sella dei Beracciaio. Jest to niewielki widokowy płaskowyż, skąd można sycić oczy niesamowitymi krajobrazami;
 • jest już coraz bliżej do celu – już tylko godzina do podnóża grani szczytowej. To najtrudniejszy etap podejścia i wymaga wsparcia rąk. Aby wejść na grań, trzeba poświęcić jakieś pół godziny, następny kwadrans to wejście na Vetta Occidentale, czyli najwyższy szczyt Corno Grande;
 • należy wrócić tą samą drogą.
Zobacz też:  Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki
Corno Grande maki

Jaki sprzęt jest potrzebny podczas wędrówki na szczyt?

Pierwszy odcinek na przełęcz Sella di Monte Aquila jest stosunkowo łagodny, trudności zaczynają się za siodłem Sella Corno Grande. Podczas podchodzenia na szczyt trzeba pokonać ok. 400 metrów przewyższenia za pomocą żelaznych ubezpieczeń w skale, tzw. via ferrata. Do takiej wspinaczki przyda się specjalna lonża. Polecamy zajrzeć do Decathlonu, gdzie kupisz jeszcze:

 • obuwie trekkingowe;
 • odzież turystyczną;
 • uprzęże wspinaczkowe;
 • kijki trekkingowe;
 • liny, taśmy, repsznury wspinaczkowe.

Raki będą ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się wejść na grań Monte Corno od północy, przez lodowiec. W obu przypadkach wszelkie trudności wynagrodzą ci malownicze widoki na tereny wokół Apeninów.

Kto jako pierwszy zdobył Corno Grande?

Pierwszym znanym historii zdobywcą szczytu Corno Grande jest Franco De Marchi – zdobył górę 19 sierpnia 1530 roku. Na udane zimowe wejście trzeba było czekać ponad 300 lat. Uczestnikami wyprawy na Monte Corno byli Corradino Sella oraz Gaudencio Sella. Obecnie Corno Grande cieszy się dużą popularnością wśród turystów – zarówno samych Włochów, jak i zagranicznych gości.

Corno Grande góra

Jeśli pogoda dopisze, na wschód od szczytu Corno Grande dostrzeżesz wody Adriatyku. W razie nagłego załamania pogody w górach nie musisz się obawiać, że nie masz zarezerwowanego noclegu w schronisku. Do dyspozycji turystów jest też kilka bezobsługowych chat czy zawsze dostępnych schronów, m.in. Bivacco Bafile czy część pomieszczeń w Rifugio Garibaldi.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Trzy Korony – szlak nad Dunajcem ku pienińskim legendom
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts