Dufourspitze – najwyższy szczyt Szwajcarii

Wysokość 4634 m n.p.m. i duża ekspozycja na grani sprawiają, że Dufourspitze stanowi spore wyzwanie. Choć stopień trudności określa się jako średni – PD+ w skali alpinistycznej – to mikstowa droga wymaga wszechstronności. Zobacz, jak wygląda wejście na szczyt!
dufourspitze

Dla Włochów Punta Dufour, według Francuzów Pointe Dufour, dla Helwetów Dufourspitze, a wszystkie te nazwy można przetłumaczyć jako „Góra Dufoura”. Jej wierzchołek znajduje się w alpejskim masywie Monte Rosa, niedaleko granicy z Italią. Szczyt nazwano na cześć szwajcarskiego generała, inżyniera i kartografa. Guillaume Henri Dufour (1787–1875) opracował dokładną mapę topograficzną Szwajcarii, był też współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Wcześniej góra nosiła nazwę Höchste Spitze, czyli „Najwyższy Szczyt”. Zdobycie Dufourspitze wymaga dobrze opanowanych umiejętności wspinaczki, prawidłowego posługiwania się specjalistycznym wyposażeniem i dobrej kondycji. Czytaj dalej!

Masyw Monte Rosa, Alpy Pennińskie i Walijskie. Podstawowe informacje o Dufourspitze

dufourspitze - monte rosa

Obszar Monte Rosa należy do największych w całym alpejskim łańcuchu górskim. W tym masywie znajduje się aż 12 czterotysięczników. Włosko-szwajcarskie pasmo Alp Pennińskich – ich helwecką część określa się jako Alpy Walijskie (od nazwy kantonu Valais) – ma dokładnie 41 szczytów powyżej granicy 4000 m n.p.m. W tej części gór Dufourspitze pozostaje najwyższy. Najbliższe doliny to:

  • Mattertal;
  • Saastal;
  • Val di Gressoney;
  • Valle Anzasca;
  • Valsesia.

Szwajcarska góra Dufourspitze to jeden z najwyższych szczytów Europy

Dokładna pozycja w zestawieniu najwyższych szczytów w Europie zależy od przyjętych kryteriów. Na Kaukazie jest 15 gór o większej wysokości, ale większość geografów umieszcza ten łańcuch górski w azjatyckiej części Eurazji. W Alpach wyższe są wierzchołki Mont Blanc – główny (ok. 4807 m n.p.m.) oraz de Courmayeur (4748 m n.p.m.). Z tych powodów Dufourspitze w Szwajcarii może równie dobrze zajmować 2. lub 3. miejsce w takich zestawieniach, co wypaść daleko poza pierwszą dziesiątkę klasyfikacji. Nie ma za to najmniejszych wątpliwości, że należy do Korony Europy.

Zobacz też:  Łomnica w Tatrach, ośrodek narciarski Tatranská Lomnica

Historia szczytu

dufourspitze - historia

Pierwsze zorganizowane i odnotowane w kronikach próby zdobycia góry zaczęły się w XIX stuleciu. Pierwszy znaczący sukces odniosła wyprawa z 1847 roku, której udało się dojść do przełęczy Silbersattel, na wysokości 4517 m n.p.m. „Srebrne siodło” rozdziela grań Dufourspitze i Nordend (4609 m). Rok później lub w 1854 roku (historycy nie są jednomyślni) powiodło się wejście na Dunantspitze – wówczas jeszcze pod nazwą Ostspitze. To sąsiedni, wschodni wierzchołek w tej samej, wąskiej grani, na poziomie 4632 m n.p.m. Pierwsze potwierdzone zdobycie Dufourspitze datuje się na 1 sierpnia 1855 roku. W wyprawie z miasteczka Zermatt uczestniczyli:

  • John Birkbeck;
  • Charles Hudson;
  • Christopher Smyth;
  • James Smyth;
  • Edward Stephenson;
  • szwajcarscy przewodnicy:
  • Ulrich Lauener;
  • Johannes Zumtaugwald;
  • Matthäus Zumtaugwald.

Drogę z miejscowości Zermatt pod Riffelhorn możesz pokonać kolejką linowo-terenową

Wprawdzie wagoniki wjeżdżają praktycznie na sam czubek góry Gornergrat (3135 m n.p.m.), to lepiej wysiąść na jednej z wcześniejszych stacji – Rotenboden. W obu przypadkach możesz liczyć na wspaniałe widoki. m.in. na charakterystyczny Matterhorn (4478 m n.p.m.). Aby dostać się stąd w okolice schroniska najbliższego Dufourspitze, trzeba przejść na drugą stronę lodowca Gornergletscher.

Śliskość lodu to nie jedyne wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć na tym odcinku. Niektóre skalne fragmenty są tak strome, że Szwajcarzy zamontowali w nich stałe, stalowe drabiny. Część szlaku do Monte Rosa Hut prowadzi w dół. Trzeba ostrożnie poruszać się nad przepaścią, by znaleźć szczeble pozwalające na bezpieczne zejście. Podczas pokonywania alpejskich rzek i potoków trzeba szukać albo lin, które wyznaczają najlepsze punkty przeprawy, albo mostków.

Górskie schronisko Monte Rosa Hut to główna baza do ataku szczytowego na Dufourspitze

dufourspitze - hut

Aby dojść w okolice celu, najpierw trzeba przejść przez pofałdowany, skalny teren – bez drogowskazów i innych punktów orientacyjnych łatwo się zgubić. W kolejnej części czeka lodowiec Grenzgletscher, gdzie trzeba bardzo uważać na liczne szczeliny. Późniejsze podejście na grań ma nawet 40° nachylenia. W końcowym fragmencie można obrać dwie główne drogi na szczyt – jedna posiada poręcze do dodatkowej asekuracji.

Zobacz też:  Malinowska Skała – szlak, parking, informacje praktyczne. Podbij Beskid Śląski!

W zależności od warunków i indywidualnego tempa, wejście i powrót do Monte Rosa Hut zajmuje 8–14 godzin. Jeśli zdobywasz Dufourspitze od strony Włoch, możesz skorzystać ze zdecydowanie większej liczby schronisk, schronów i biwaków. Do dyspozycji masz m.in.:

  • Rifugio Zamboni Zappa;
  • Bivacco Marinelli;
  • Capanna Resegotti;
  • Rifugio Capanna Gnifetti;
  • Bivacco Felice Giordano;
  • Capanna Gugliermina.

Co zabrać do Szwajcarii? Do zdobycia Dufourspitze musisz się dobrze przygotować

Do wędrówki przez śnieżne i lodowe pola Alp potrzebujesz odpowiednich butów wspinaczkowych ze sztywną podeszwą oraz raków. Prawdopodobnie trzeba będzie je kilkukrotnie zakładać i zdejmować, gdyż tereny skaliste przeplatają się z lodowcami. W końcowym fragmencie wspinaczki i podczas schodzenia z Dufourspitze niezwykle pomocne będą czekany. Cały potrzebny sprzęt alpinistyczny znajdziesz w asortymencie Decathlonu. W sklepie zwróć jeszcze uwagę na takie kategorie, jak:

  • odzież alpinistyczna;
  • liny, taśmy, repsznury wspinaczkowe;
  • uprzęże;
  • plecaki wspinaczkowe;
  • namioty i śpiwory alpinistyczne.

Zanim zaplanujesz założenie własnej bazy w drodze, upewnij się, czy aktualne przepisy pozwalają na biwakowanie w Alpach. Ceny usług schroniska we frankach szwajcarskich odczuwalnie obciążają kieszeń kogoś, kto zarabia w złotówkach, ale jeszcze bardziej dotkliwy byłby mandat. Szwajcarzy restrykcyjnie pilnują porządku i lepiej nie narażać się na dodatkowe koszty wyprawy na Dufourspitze. Może cię też zainteresować Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts