Góry w Bułgarii – co warto zobaczyć?

Bułgaria kojarzy się przede wszystkim z pięknymi plażami znajdującymi się na wybrzeżu. Jednak na tym nie kończą się atrakcje tego kraju! Góry w Bułgarii mogą być kierunkiem nieoczywistym dla miłośników trekkingu, ale w tym celu sprawdzą się świetnie. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić bułgarskie góry!
góry w bułgarii

Najbardziej popularną atrakcją turystyczną w Bułgarii jest wybrzeże, które znajduje się nad Morzem Czarnym. Tamtejsze plaże są bardzo popularne wśród turystów z wielu europejskich krajów. Góry w Bułgarii, chociaż zdecydowanie mniej popularne od regionów nadmorskich, są naprawdę dobrym miejscem do trekkingu. Turysta, który zdecyduje się na podróż w pasma górskie Bułgarii, zastanie tam przepiękne widoki i dosyć dużą różnorodność krajobrazu. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto zwiedzić góry Bułgarii? Przeczytaj ten artykuł!

Czym charakteryzują się góry w Bułgarii?

góry w bułgarii riła

Bułgarskie szlaki górskie to bardzo duża różnorodność. W górach tych znajdują się pasma stosunkowo niskie, ale także szczyty trudne, których zdobycie wymaga bardzo dużo doświadczenia. Wyjątkowość gór w Bułgarii podkreślają kwestie klimatyczne. Na dużej części obszarów panuje klimat umiarkowanie ciepły, ale zimą można spodziewać się dosyć dużych mrozów. Góry stanowią aż 1/4 powierzchni kraju. Ponad setka szczytów przekracza wysokość 2000 m n.p.m.

Najwyższym szczytem Bułgarii jest Musoła, góra ta mierzy 2925 m.n.p.m., i jest to jednocześnie najwyższy szczyt całych Bałkanów. Na wyróżnienie zasługują także:

  • Wichren, czyli najwyższa góra pasma Piryn, której wysokość to 2914 m n.p.m.;
  • Kuteło, czyli drugi co do wielkości szczyt pasma Piryn, ma on wysokość 2908 m n.p.m.

Zdobycie powyższych szczytów jest bardzo wymagające, dlatego powinni decydować się na to tylko osoby doświadczone. W górach Bułgarii znajdują się też szczyty, które bez problemu zdobędą początkujący.

Pasmo górskie Piryn – dzikie góry w Bułgarii

Piryn to pasmo górskie w południowo-zachodniej Bułgarii. Najwyższym jego szczytem jest Wichren. Rozciąga się ono na przestrzeni 40 kilometrów. Większość tego pasma górskiego znajduje się granicach Parku Narodowego Pirynu. Nazwa tego pasma górskiego pochodzi od najwyższego bóstwa panteonu słowiańskiego, czyli Peruna. Na północy pasmo Piryn oddzielone jest przełęczą Predeł od najwyższego pasma górskiego w Bułgarii, czyli Riły. W swojej południowej części Piryn styka się z pasmem Sławianka. Piryn słynie ze swojej bogatej fauny oraz flory. Duża część terenów jest tutaj zalesiona. W lasach występują wilki szare oraz niedźwiedzie brunatne. W okolicy Pirynu leży Bansko, miasto to jest bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. Zjeżdżają do niego miłośnicy sportów zimowych. Infrastruktura narciarska jest tu bardzo dobrze rozwinięta, więc bez problemu znajdziesz schroniska noclegowe. Jeżeli chcesz zwiedzić góry w Bułgarii, to warto zacząć właśnie tam.

Zobacz też:  Gorce w Beskidach Zachodnich. Szlaki i inne atrakcje turystyczne

Riła – najwyższe pasmo górskie w Bułgarii

góry w bułgarii widok

Riła to masyw górski, który zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części Bułgarii. Są to dosyć wysokie góry, które stanowią szóste co do wielkości pasmo w Europie. Duża część masywu znajduje się na terenie Parku Narodowego Riły. Około 100 szczytów przekracza tutaj 2000 m n.p.m. Naprawdę jest tutaj co oglądać. W Górach Riła jest wiele jaskiń, jezior oraz wodospadów, które zadziwią turystów. To tutaj swoje źródło mają rzeki Iskyr oraz Marica. Największym wodospadem tego regionu jest Skawica, której wysokość to około 70 metrów. Nazwę Riła można przetłumaczyć jako „góra pełna wody”. W tych właśnie górach znajduje się najwyższy szczyt Bałkanów – Musała. Zimą warto odwiedzić Bobrowiec, czyli ośrodek narciarski. Jeżeli szukasz gór w Bułgarii idealnych do sportów zimowych, to koniecznie pojedź w pasmo Riła!

Monastyr Rilski w górach

W górach Riła znajduje się monastyr Rilski, który jest bardzo ważnym symbolem bułgarskiego oporu przeciwko Turcji. Leży on na wysokości 1100 m n.p.m. Jest to duży kompleks klasztorny, który doskonale wkomponowano w otoczenie. Wnętrze jest doskonałym przykładem architektonicznego bułgarskiego odrodzenia. Cerkiew Świętej Bogurodzicy to bazylika na planie krzyża, której największą ozdobą są wspaniałe freski oraz duży ikonostas. Na terenie klasztoru znajduje się baszta Chrelina. Niedaleko od monastyru Rilskiego znajduje się wiele pięknych kościołów. Monastyr Rilski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku.

Strandża – niskie góry idealne dla początkujących

Pasmo górskie Strandża idealnie nadaje się dla początkujących miłośników chodzenia po górach. Trasy nie są trudne, a więc poradzi sobie z nimi praktycznie każdy. We wschodniej części gór znajduje się Park Narodowy Strandża, który utworzono, aby chronić wyjątkową przyrodę tego regionu. Strandża zachowała bardzo ciekawy folklor, znajduje się tutaj wiele reliktów pogańskich. Jednym z nich jest nestinarstwo, czyli chodzenie po rozżarzonych węglach. Można tutaj znaleźć wiele pozostałości po starożytnych Trakach, którzy byli ludem indoeuropejskim zamieszkującym dawniej te tereny. Warto odwiedzić to pasmo, by zobaczyć przepiękne widoki. Te góry w Bułgarii są idealne dla początkujących miłośników górskich spacerów!

Zobacz też:  Czechy – góry i widoki, które warto zobaczyć

Stara Płanina – góry z Doliną Róż

góry w bułgarii las

Jest to łańcuch górski, którego cechą charakterystyczną są liczne przełęcze. Znajduje się tutaj między innymi przełęcz Szipka. Bardzo prężnie rozwija się także turystyka. Góry te ciągną się od zachodniej części Bułgarii aż do Morza Czarnego. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? W górach znajduje się bardzo znana Dolina Róż, a na jej terenie rosną róże damasceńskie. W okolicy znajduje się miasto Kazanłyk. Warto je zwiedzić, ponieważ są tutaj pozostałości grobowców oraz budowli trackich. Jednym z najchętniej odwiedzanych szlaków górskich jest Kom-Emine. Jest to najdłuższy szlak w Bułgarii, a jego długość to 650 kilometrów. Najwyższym szczytem łańcucha Stara Płanina jest Botew, którego wysokość wynosi 2376 m n.p.m.

Sakar – góry idealne do spokojnych wędrówek

Jest to niewielki masyw niskich gór, który znajduje się w południowo-wschodniej części Bułgarii przy granicy z Turcją. Góry te nie są bardzo często odwiedzane przez turystów, jeżeli nie lubisz tłumów, to powinieneś wybrać się właśnie tutaj. Szlaki górskie nie są wymagające i bez problemu poradzą sobie z nimi początkujący. Jest to naprawdę dobre miejsce do pieszych wędrówek. Tutejszy krajobraz jest bardzo ładny, wprost idealny do robienia zdjęć.

Rodopy – tajemnicze góry w południowej Bułgarii

Rodopy leżą w południowej części Bułgarii. Jeżeli szukasz miejsc z dziką przyrodą i niezapomnianymi krajobrazami, to warto wybrać to miejsce! Są to tereny bardzo słabo zaludnione. Znajduje się tutaj wiele monastyrów i cerkwi. Są to bardzo tajemnicze góry w Bułgarii. Wiąże się z nimi wiele legend i ludowych podań. W niektórych miejscach funkcjonuje dobrze rozwinięta infrastruktura dla sportów zimowych. Wschodnia część Rodopów jest idealna dla pieszych wędrówek, można tutaj w spokoju obcować z dziką przyrodą. Skąd wzięła się nazwa tych gór? Nie jest to do końca jasne. Góry te pojawiały się w homeryckich opisach, w których nazywano je „śnieżnymi górami Traków”. Wiele wskazuje na to, że nazwa Rodopy pochodzi od tureckich słów „rod opa”, które oznaczają „czerwoną wodę”. Ma to nawiązywać do koloru tutejszych rzek.

Zobacz też:  Góry w Grecji – najważniejsze szczyty

Góry w Bułgarii – co ze sobą zabrać?

góry w bułgarii buty

Każdy miłośnik chodzenia po górskich szlakach na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobre przygotowanie. Należy wziąć ze sobą ciepłą odzież oraz wygodne buty. W górach może przydać się również pojemny plecak, w którym znajdą się najbardziej potrzebne akcesoria. Wszystkie powyższe rzeczy znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt dla miłośników górskich spacerów.
Góry w Bułgarii mają wiele do zaoferowania fanom chodzenia po górach. Jeżeli jesteś miłośnikiem takiej aktywności, to naprawdę warto je zwiedzić!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts