Szczyty Gór Kamiennych to nie tylko Waligóra, ale również Suchawa (928 m n.p.m.), Kostrzyna (906 m n.p.m.), Włostowa (903 m n.p.m.), Jeleniec (902 m n.p.m.). Bazą wypadową w góry może być schronisko PTTK Andrzejówka. Stąd turyści dostaną się na wzniesienia Bukowiec, Rogowiec (870 m n.p.m.), do wsi Rybnica Leśna, a także na najwyższą Waligórę (leży około 11 km od Wałbrzycha). Droga na najwyższą górę jest stroma i trudna, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Schronisko Andrzejówka to nie tylko punkt, z którego można wyruszyć na wędrówkę, ale też miejsce dla narciarzy – znajdują się tu wyciągi oraz trasy biegowe. U podnóża Waligóry rozciąga się Przełęcz Trzech Dolin. Ze szczytu można zejść żółtym szlakiem, a następnie skręcić w niebieski prowadzący do Gór Suchych – na wzniesienia Suchawa, Kostrzyna i Włostowa.
Góry Kamienne – położenie
Większa część pasma górskiego leży po stronie polskiej. Na zachodzie graniczy z bramą Lubawską i Kotliną Kamiennogórską, od północy sąsiaduje z Górami Wałbrzyskimi oraz Sowimi, na wschodzie ze Wzgórzami Włodzickimi. Na południe od Gór Kamiennych leżą Góry Stołowe, Obniżenie Mieroszowskie i Kotlina Broumovska. Kamienne Góry składają się z kilku pasm – Gór Kruczych, Wzgórz Krzeszowskich i Czarnego Lasu, Pasma Lesistej i Gór Suchych, które są najdłuższym, najbardziej masywnym pasmem z najwyższym szczytem Gór Kamiennych. Na obszarze Pasma Lesistej leży Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie, a na obszarze Gór Kruczych koło Lubawki rezerwat Kruczy Kamień (można podziwiać tu nieczynne kamieniołomy).
Góry Kamienne zwane Sudeckimi Tatrami
Przełęcz Trzech Dolin jest miejscem, z którego rozchodzą się liczne szlaki turystyczne oraz rowerowe. Turyści dotrą stąd do:
- Sokołowska poprzez Główny Szlak Sudecki;
- Unisławia Śląskiego;
- Rybnicy;
- Przełęczy pod Szpiczakiem;
- lub drogą rowerową do wsi Łomnica.
Poza zdobyciem najwyższego szczytu warto rozważyć wspinaczkę na Szpiczak (880 m n.p.m), gdzie znajduje się wieża telekomunikacyjna z tarasem. To miejsce, z którego można podziwiać przepiękne widoki, a schodząc, udać się do ciekawego miejsca, jakim jest Mezimĕstí. Mieści się tam barokowy zamek oraz teatr działający na tamtejszym dworcu kolejowym.
Zamek Radosno i Zamek Rogowiec
Atrakcje turystyczne, szczególnie dla miłośników historii, to na pewno ruiny dwóch zamków. Warto obejrzeć pozostałości zamku Radosno z XIII wieku oraz pochodzącego z tego samego okresu Zamku Rogowiec. Jeśli szukasz w górach większej ilości zabytków i śladów dawnych czasów, koniecznie udaj się do Krzeszowa, w którym mieści się zespół budynków klasztornych. Możesz podziwiać barokowy kościół, dom opata, kościół św. Józefa oraz okoliczne kaplice kalwaryjskie. Z Krzeszowa warto wybrać się do rezerwatu Głazy Krasnoludków zwanego również Gorzeszowskimi Skałkami. Można zobaczyć tam skalne grzyby, maczugi, szczeliny. Chełmsko Śląskie jest kolejnym miastem, które warto odwiedzić podczas wizyty w Górach Kamiennych z uwagi na znajdujące się tam domki tkaczy.
Szlaki w Górach Kamiennych
Wędrówkę po górach ułatwi mapa turystyczna z opisami szlaków. Obowiązkowym punktem podczas pobytu w Górach Kamiennych jest zdobycie szczytu Waligóra, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Z Lubawki można wybrać się na Kruczą Skałę – to część Gór Kamiennych niezbyt uczęszczana, jednak wejście wynagradza niezwykły widok na inne góry w Polsce, m.in. na Karkonosze i Góry Krucze.
Wart zdobycia jest także Dzikowiec z wieżą widokową (a także z ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym). Ciekawym pomysłem będzie wędrówka żółtym szlakiem z Unisławia Śląskiego na Lesistą Wielką, a następnie czerwonym szlakiem do Sokołowska. W wiosce koniecznie trzeba zobaczyć ruiny starego sanatorium wybudowanego z czerwonej cegły, gdzie leczono chorych na gruźlicę oraz cerkiew prawosławną z XX wieku.
Budowa Gór Kamiennych
Góry Kamienne zbudowane są ze skał wylewnych, głównie porfirów i melafirów. Zbocza gór porośnięte są lasami złożonymi ze świerków, sosen i pojedynczych drzew liściastych. Szlaki prowadzące przez górę charakteryzują strome zbocza i głębokie doliny. Góry Suche to najwyższa część Gór Kamiennych – wyglądem przypominają nieco stożki wulkaniczne, co nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę, iż powstały ze skał bazaltowych na skutek wycieku lawy.
O czym pamiętać wybierając się w góry?
Przed wypadem w Góry Kamienne musisz się przygotować. W zależności od pory roku przydadzą ci się inne akcesoria i odzież. Jeśli zamierzasz zdobywać szczyty i spędzać całe dnie na wędrówkach, wybierz wygodne, oddychające i wodoodporne buty. Najlepiej, jeśli będzie to obuwie z wyższą cholewkę, co zapewni stabilizację i ochronę kostek. Pamiętaj, aby były wykonane z solidnego i wytrzymałego materiału, miały antypoślizgową podeszwę, zapewniały podparcie stopom. Szeroki wybór obuwia trekkingowego znajdziesz w sklepach Decathlon. W górach przyda się również cieplejsza odzież, dlatego wyjmij z garderoby polar, kurtkę lub kamizelkę.
Góry Kamienne przyciągają turystów również zimą. To doskonałe miejsce, by uprawiać narciarstwo. Ośrodek narciarski Góra Dzikowiec to stok o długości 400 m i trasy dla uprawiających narciarstwo biegowe. Góry Kamienne odwiedzają całe rodziny, ponieważ atrakcje znajdzie tu każdy – i starsi, i młodsi. Weekend, wakacje czy zimowe ferie – jeśli tylko szukasz malowniczego miejsca, w którym nie będziesz się nudzić, zabierz bliskich w Tatry Sudeckie.
Fot. ilustracyjne: Tomasz Lewicki via Flickr, CC BY-SA 2.0
Może Cię także zainteresować:
- Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki
- Przełęcz Trzech Dolin w Górach Kamiennych – polecane trasy
- Najwyższe góry w Polsce – poznaj Polskie szczyty
- Góry Suche. Poznaj górskie szlaki Dolnego Śląska
- Lesista Wielka – niedoceniona perełka Gór Kamiennych