Ślęża – informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

ślęża

Masyw Ślęży, oddalony o 30 km od Wrocławia, jest miejscem chętnie wybieranym przez turystów. Oferuje wiele tras odpowiednich na piesze wycieczki, jak również ścieżki dydaktyczne, przyrodnicze i archeologiczne. Skąd zdobywać najwyższy szczyt masywu? Najlepiej kierować się w stronę miejscowości Sobótka. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz go zostawić na parkingu pod Wieżycą w Sobótce lub na Przełęczy Tąpadła, skąd wiedzie najkrótsze, a zarazem najłatwiejsze podejście na górę Ślężę. Najwięcej osób wybiera jednak trasę z Sobótki. Dostępny jest także szlak z Sulistrowic. Szczyt, który opisujemy, znajduje się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Najwyższe wzniesienie tego terenu było miejscem kultów pogańskich, czego potwierdzeniem są zachowane do dziś święte źródełko oraz kamienny niedźwiedź.

Góra Ślęża – szlaki z Sobótki

ślęża panorama

Z miejscowości Sobótka na szczyt Ślęża wiodą trzy szlaki – czerwony, żółty i niebieski. Który wybrać? Sprawdź, poniższe podpowiedzi:

  1. Szlak czerwony umożliwi poznanie Sobótki i jej zabytków. Nazywany jest Drogą Ślężan i rozpoczyna się w okolicy dworca autobusowego. Wiedzie kolejno obok Sanktuarium Św. Anny i stadionu aż do lasu. Po drodze mijasz źródło św. Jakuba, kamienne rzeźby, Husyckie Skałki i potrójny mur z bramą. Szlak ma nieco ponad 5 km długości, a na jego przejście potrzebujesz około 2 godzin.
  2. Żółty szlak uchodzi za najpopularniejsze podejście, bardzo urozmaicone. Trasa ciągnie się na długości około 4 km i prowadzi przez Przełęcz pod Wieżycą, a następnie pnie się na górę Wieżycę zwaną Górą Kościuszki (416 m n.p.m). Na szczycie znajduje się Wieża Bismarcka mierząca 15 metrów. Z góry schodzi się na Przełęcz Dębową (387 m n.p.m), szlak wiedzie lasem, mija drewnianą wiatę, rzeźbę Panny z Rybą i Niedźwiedzia, a dalej prowadzi na sam szczyt,
  3. Szlak niebieski wiedzie ulicą Zamkową pod górę. Po drodze miniesz zespół pałacowo-klasztorny, a szlak dalej stromo pnie się przez las.
Zobacz też:  Trzy Kopce Wiślańskiej – szlaki z Wisły i Brennej. Jak zaplanować wędrówkę?

Szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadła

Na Ślężę można dostać się także z Tąpadła, z którego biegną 2 szlaki turystyczne – żółty i niebieski.

  1. Szlak żółty jest najkrótszą drogą na szczyt. Choć często bywa bardzo zatłoczony, umożliwia wejście z małymi dziećmi. Długość trasy to 3 km, a szacowany czas wejścia to 1,5 godziny. Potocznie droga ta nazywana jest autostradą, ponieważ na całej długości została utwardzona kamieniami. Jest jednolita i o niemal stałym nachyleniu.
  2. Szlak niebieski z przełęczy uznawany jest za najbardziej malowniczy i najładniejszy. Przechodzi przez skalne grupy Olbrzymków i skałkowo-leśny zespół przyrodniczy Skalna. Podejście jest urozmaicone pod względem nawierzchni, ponieważ droga wiedzie zarówno przez wąskie ścieżki leśne, skały jak i kamienne schody. To jednak szlak dość stromy i trudny. Nie da się tu wjechać rowerem, kłopot mogą mieć także małe dzieci.

Górskie szlaki turystyczne na Ślężę z zalewu Sulistrowickiego

ślęża masyw

Ślężański szczyt można także zdobyć wędrując od strony zalewu Sulistrowickiego czerwonym szlakiem. Trasa wiedzie stromą ścieżką przez las, a na górę Ślężę wchodzi się od strony stacji telewizyjnej. Stopień trudności określa się jako średni, wejście zajmuje około 2 godzin, a dystans do pokonania to 3,6 km. Samochód można zostawić na parkingu przy zalewie, skąd od razu wkracza się na trasę.

Ślęża (718 m n.p.m) – wieża widokowa i Dom Turysty pod Wieżycą

ślęża pole

Na szczycie Wieżycy wznosi się jedna ze 172 zachowanych wież Bismarcka z 1907 roku. Niegdyś na samym jej szczycie znajdowała się misa ogniowa, w której rozpalano ognisko podczas ważnych wydarzeń. Dziś w jej wnętrzu znajduje się wystawa widokówek i 60 schodów pnących się na szczyt. Na przełęczy pod Wieżycą stoi Dom Turysty PTTK, który oferuje ponad 50 miejsc noclegowych, udostępnia obszerną restaurację, wypożyczalnię rowerów oraz Park Linowy. Spod schroniska prowadzi żółty szlak na Wieżycę i dalej na Ślężę.

Zobacz też:  Beskidek – najważniejsze informacje o malowniczym szczycie w Beskidzie Śląskim

Kultowy Śląski Olimp – atrakcje na szczycie

Ślęża to święta góra Słowian, nazywana również Śląskim Olimpem. Przez pewien czas odprawiano tu pogańskie obrzędy. W początkach XII wieku Piotr Włostowic ufundował na szczycie Ślęży klasztor augustianów. Stał tu również zamek wzniesiony przez księcia Bolka II. Do dziś przetrwał jedynie kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony na przełomie XVII/XVIII wieku na ruinach zamku. Odprawiane są tu msze, a z punktu widokowego można dojrzeć Wrocław. Na szczycie znajduje się również schronisko, Dom Turysty im. Romana Zmorskiego z roku 1908, a także betonowa wieża widokowa oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża wraz z masztem anteny nadawczej wznoszącym się na wysokość 136 metrów.

Rzeźba Panna z Rybą – pozostałość po pogańskim kulcie

Wejście na Ślężę pozwala zetknąć się z kamiennymi rzeźbami, pozostałościami po dawnych wierzeniach i obrzędach. To solidna porcja wiedzy o historii tego regionu. Zarówno rzeźba Panny z Rybą, jak i Niedźwiedzia są mocno zniszczone. Przez obie biegnie też znak ukośnego krzyża – symbol ten najprawdopodobniej związany jest z kultem solarnym. Trzeba bowiem pamiętać, że ośrodek kultu na Ślęży był poświęcony przede wszystkim słońcu. Pozostałością po pogańskich czasach jest wiele kultowych monumentalnych rzeźb z granitu np. Grzyb i Mnich.

Masyw Ślęży – okoliczne atrakcje

Sporo atrakcji można znaleźć także wokół góry Ślęży. Na uwagę zasługują np. Tajemnicze Kręgi, z których największy znajduje się na sąsiedniej Raduni. Były one ułożone z bloków skalnych i miały wyznaczać granicę świętych miejsc, gdzie odprawiano pogańskie obrzędy. Przypuszcza się, że na Ślęży znajdowały się trzy takie kręgi, a na Wieżycy – jeden. Będąc w okolicy, możesz obejrzeć:

  • Muzeum Ślężańskie z wystawami pozwalającymi poznać historię, przyrodę i kulturę regionu;
  • Rezerwat Archeologiczny w Będkowicach, czyli drewniany skansen będący rekonstrukcją grodziska Ślężan;
  • świątynię w Księginicach Małych;
  • ruiny Parku Wenecja – miejsce pełne wodospadów, sadzawek i mostków;
  • Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady – malowniczy drewniany kościółek z witrażami;
  • Rezerwat Przyrody Łąka Sulistrowicka;
  • Zamek Sobótka Górka.
Zobacz też:  Puy de Dôme – szczyt Masywu Centralnego, wygasły wulkan. To trzeba wiedzieć!

Ślęża, czyli Góra Sobótka – weekendowa wyprawa

ślęża góra

Zdobycie Ślęży możesz zaplanować na weekend, a nawet na jeden dzień. Warto wybrać się tam z całą rodziną, by spędzić nieco czasu wśród pięknej przyrody. Oczywiście, zanim wyruszysz w podróż, zadbaj o wygodne buty – bez wątpienia przydadzą się podczas wspinania w górę. Niezależnie od tego, czy wybierzesz niebieski szlak, czy zielony, musisz chronić swoje stopy przed zmęczeniem, otarciami, przemoczeniem czy kontuzją. Wybierz dostosowane do pory roku buty trekkingowe i pamiętaj także o dobrych butach dla najmłodszych. Ciekawe propozycje znajdziesz w sklepach Decathlon, gdzie są dostępne także nakładki na buty oraz impregnaty do obuwia, które pozwolą utrzymać je w dobrym stanie.

Jeśli jesteś gotowy, weź mapę i ruszaj w kierunku Sobótki. Na miejscu bez problemu zaparkujesz samochód, zjesz obiad i na pewno miło spędzisz czas, poznając tajemnicze obrzędy, jakie były odprawiane na Ślęży! Możesz także zdobyć tam pieczątkę Korony Gór Polski, do której należą też pobliskie szczyty: Chełmiec, Wielka Sowa i Kłodzka Góra.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts