Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki

Waligóra wznosi się na wysokość 936 m n.p.m i jest najwyższym szczytem Gór Kamiennych. Znajduje się około 11 km od Wałbrzycha i należy do Korony Gór Polski. Na szlak można wyruszyć spod Schroniska Andrzejówka. Sprawdź, jak dostać się na szczyt!
waligóra

Choć najkrótsza droga na szczyt to jedyne pół godziny, spacer wcale nie jest łatwy. Żółty szlak, który wiedzie na wierzchołek Waligóry jest jednym z trudniejszych w Sudetach. Waligóra leży w Sudetach Środkowych, w północnej części Gór Suchych. Niegdyś nazywany Heidelbergiem, wznosi się 2 km od granicy polsko-czeskiej. Planując wyprawę na szczyt, warto pomyśleć o zwiedzeniu Wałbrzycha, Zamku Książ czy podziemnego miasta Osówka. Góry Kamienne nazywane są często sudeckimi Tatrami ze względu na strome podejścia i trudne szlaki. Charakterystyczną cechą gór są licznie występujące skałki i kamieniołomy. Przez sam szczyt biegnie jeden szlak żółty. Turyści mogą podejść na Waligórę na dwa sposoby. Tłumaczymy, jak wyglądają.

Szlak na Waligórę – najwyższy szczyt Gór Kamiennych

Szlak na Waligórę
Fot. Pavelllc via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlaki na szczyt biegną spod Schroniska PTTK Andrzejówka. Do wyboru są dwa podejścia – łatwiejsze i trudniejsze. Podejście krótsze jest znacznie bardziej strome, miejscami pnie się pionowo do góry. Najtrudniejsza jest część środkowa trasy. Pewnego rozczarowania mogą doznać osoby, które oczekują doskonałych widoków ze szczytu Waligóry. Całość porośnięta jest lasem, a na wierzchołku znajduje się jedynie kamienny obelisk z nazwą szczytu. Schodząc ze szczytu można wybrać łagodny niebieski szlak prowadzący z powrotem do schroniska lub żółty szlak biegnący do ruin zamku Radosno. Łagodniejsze podejście biegnie od schroniska do Rozdroża pod Waligórą (do wyboru jest szlak zielony i żółty lub bezpośredni niebieski). Z Rozdroża musisz podążać żółtym szlakiem aż na sam szczyt.

Zobacz też:  Brienzer Rothorn – malowniczy szczyt Szwajcarii. Szlak turystyczny

Jak zdobyć szczyt Waligóry od Sokołowska?

Miłośnicy nieco dłuższych wędrówek mogą rozpocząć zdobywanie Waligóry od strony Sokołowska. Czarnym szlakiem dochodzi się do Przełęczy Sokołowskiej (717 m n.p.m), gdzie przebiega granica z Czechami. Przy samej granicy ciągnie się zielony, miejscami bardzo malowniczy szlak prowadzący do lasu (do miejsca, w którym biegnie trasa rowerowa), a następnie na sam szczyt Waligóry. Warto zaznaczyć, że samo podejście na wzniesienie jest strome z każdej strony. Ze schroniska można udać się szlakiem czerwonym będącym odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego, który prowadzi przez szczyt Bukowiec. W ten sposób zdobędziesz kolejny wierzchołek (886 m n.p.m), mijając po drodze nieczynną kopalnię melafiru oraz stary ewangelicki cmentarz.

Jak zdobyć szczyt Waligóry od Sokołowska
Fot. Radwa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK Andrzejówka

Schronisko turystyczne Andrzejówka położone jest na Przełęczy Trzech Dolin. Stanowi ono doskonałą bazę wypadową w góry, oferuje miejsca noclegowe oraz posiłki. Co istotne, łatwo tu trafić i dojechać. Budynek powstał w latach 30., wtedy też przez 2 tygodnie przebywała tu holenderska królowa Wilhelmina. W Andrzejówce zdobędziesz pieczątkę potwierdzającą zdobycie kolejnego szczytu należącego do KGP.

Waligóra w Koronie Gór Polskich – jak przygotować się do zdobycia szczytu?

Ponieważ wejście na szczyt biegnie ostro pod górę, jest trudne, musisz pamiętać o butach z antypoślizgową podeszwą. Będą one niezbędne, zwłaszcza jeśli wybierasz się na wyprawę w pochmurny i deszczowy dzień. Jeśli planujesz zdobywanie góry zimą, przygotuj raczki lub specjalne nakładki na buty. Wybierz również wygodne spodnie trekkingowe, które ułatwią ci wchodzenie żółtym szlakiem na sam szczyt. Jeśli nie masz w domu odpowiedniej odzieży, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. Pamiętaj, żeby na wycieczkę w góry zabrać ciepłą bluzę lub kurtkę. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody i zapakuj niezbędną na daną porę roku garderobę.

Co jeszcze warto wiedzieć o Górach Kamiennych?

Najwyższy szczyt całych Gór Kamiennych, czyli Waligóra, położony jest w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Góry Kamienne to obszar zamieszkiwany przez motyla nazwanego niepylak mnemozyna. Co ważne, to jedyne w Sudetach stanowisko tego gatunku. Wędrując po górach, możesz zachwycić się pięknem dzikiej przyrody, nietkniętej przez człowieka.

Zobacz też:  Czantoria Mała – propozycja na wycieczkę w góry. Poznaj najciekawsze szlaki

Góry Kamienne i ich Waligóra to obowiązkowy punkt na trasie osób, które gromadzą pieczątki szczytów wpisanych do Korony Gór Polskich. Niedaleko znajdują się też: Skalnik, Chełmiec i Wielka Sowa. Wyprawa w Góry Kamienne to pomysł na ciekawie spędzony weekend czy jednodniową wycieczkę. Warto wcześniej zaopatrzyć się w mapę z opisem szlaku i atrakcji, które czekają tu na turystę.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts