Góry zrębowe – Czym się wyróżniają i czy występują w Polsce?

góry zrębowe

Góry zrębowe, inaczej nazywane górami załomowymi, powstają w wyniku dźwignięcia pewnego obszaru. Proces ten trwa miliony lat i polega na zderzaniu się, przesuwaniu i pękaniu mas skalnych wzdłuż uskoków. Które polskie góry powstały w ten sposób? Sprawdź!

Góry zrębowe różnią się od gór fałdowych czy wulkanicznych tym, w jaki sposób powstały. Proces wypiętrzania się gór zrębowych zaczyna się w momencie zderzenia się płyt litosfery. W ten sposób tworzą się pęknięcia, które nazywa się uskokami. Na skutek tego część górotworu ulega podniesieniu, a część obniżeniu. Tak powstają zręby tektoniczne i rowy tektoniczne. Przykładem tego rodzaju gór są Sudety, Góry Smocze, Wogezy, czy Góry Harz. Dowiedz się, czy wędrówki w takich górach są wymagające!

Ruchy górotwórcze odpowiadające za powstawanie gór

góry zrębowe las

Góry wulkaniczne powstały na skutek działania wulkanów, natomiast góry fałdowe w procesie fałdowania i wypiętrzania mas skalnych. Przykładami gór wulkanicznych są góry Kamczatki i Islandii, natomiast w wyniku fałdowania powstały Karpaty, Góry Świętokrzyskie, Andy, Alpy, Himalaje, Pireneje, Atlas czy Kordyliery. Nieco inaczej wyglądał proces powstawania gór zrębowych, ponieważ musiało dojść do zderzenia się mas skalnych skorupy ziemskiej. Płyty skalne przemieszczały się, pękały i przesuwały, co doprowadzało do powstawania zrębów tektonicznych wzdłuż linii uskoków.

Proces powstawania Sudetów

Sudety to góry powstałe w wyniku wydźwignięcia pewnego obszaru w orogenezie hercyńskiej. Badania pozwalają przypuszczać, że utworzyły się na skutek zderzenia się fragmentów płyt kontynentalnych. We wspomnianym wcześniej czasie nastąpiła metamorfoza skał osadowych i wulkanicznych. Dalszym etapem było niszczenie Sudetów przez czynniki zewnętrzne. Doprowadziło to do ich zrównania i pokrycia warstwą różnorakich osadów. W kolejnej orogenezie (alpejskiej) doszło do potrzaskania i wyniesienia na różne wysokości warstw skorupy ziemskiej. W okresie trzeciorzędu miały zaś miejsce liczne erupcje wulkanów. Te polskie góry zrębowe chowają w swoim wnętrzu kamienie szachetne – kryształy górskie, agaty, granaty, jaspisy, a nawet drobiny złota. Wszystko za sprawą ich skomplikowanej budowy geologicznej. Sudety charakteryzują się stromymi zboczami i rozległymi, płaskimi partiami szczytowymi.

Zobacz też:  Wogezy góry - przygotowania do wyprawy na szlaki turystyczne, atrakcje i narty.

Wędrówki przez góry zrębowe

góry zrębowe wogezy

Sudety to pasmo górskie leżące w południowo-zachodniej części Polski, a także w północnych Czechach. Góry te są chętnie odwiedzane przez turystów. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka, która wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m. Sudety określa się mianem starych gór, ale to przede wszystkim ciekawe pasmo dla turystów. Jest bowiem bardzo zróżnicowane krajobrazowo i pełne ciekawych miejsc do zwiedzenia. Jak przy każdym wyjeździe w góry, także zanim wybierzesz się w Sudety, musisz być dobrze przygotowany. Aby spokojnie zachwycać się widokami, zaopatrz się w wygodną odzież. Miej coś cieplejszego i przeciwdeszczowego. Możesz zabrać ze sobą kijki trekkingowe, dzięki którym wędrówka będzie łatwiejsza. Wszystkie niezbędne akcesoria i elementy odzież trekkingową znajdziesz w sklepach Decathlon.

Górskie wędrówki są pasją wielu osób. Niezależnie od tego, w wyniku jakich procesów powstały góry, są imponujące, piękne, nieprzewidywalne. Poszczególne pasma górskie i łańcuchy górskie zapraszają na długie wycieczki po szczytach. Także w górach zrębowych zajdziesz mnóstwo miejsc, w których aktywnie spędzisz czas o każdej porze roku.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts