Jaskinia Wielka Śnieżna – niezbędne informacje o najgłębszej jaskini Tatr

Jaskinia Wielka Śnieżna przyciąga swoimi rozmiarami, pionowym charakterem i licznymi tajemnicami, które wciąż czekają na odkrywców. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Jak przygotować się do takiej wyprawy?
Jaskinia Wielka Śnieżna

Jaskinia Wielka Śnieżna jest najgłębszą i najdłuższą jaskinią nie tylko w Tatrach, ale w całej Polsce. Odkrywana etapami od 1959 roku, wciąż zaskakuje. To tu rodziło się taternictwo jaskiniowe, tu wielcy grotołazi przechodzili swój chrzest bojowy.  I choć dochodziło w niej do groźnych wypadków (w tym śmiertelnych), chętnych na wizytę w tym miejscu nie brakuje. 

Jaskinia Wielka Śnieżna – najważniejsze informacje 

Jaskinia Wielka Śnieżna płytowy próg
Fot.: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Krzysztof Recielski

Jaskinia Wielka Śnieżna jest niezwykłym systemem, składającym się z 5 jaskiń: połączonych ze sobą jaskiń: 

 • Śnieżnej;
 • Wielkiej Litworowej; 
 • nad Kotlinami;
 • Jasnego Awenu;
 • Wilczej.

Największą jaskinią w tym systemie jest jaskinia Śnieżna, najmniejsza jest jaskinia Wielcza (do której nie można wchodzić). 

Łączna długość poznanych do tej pory korytarzy wynosi ponad 23 700 metrów, a głębokość jaskini przekracza 800 metrów. Do tego wielkiego systemu jaskiniowego prowadzi kilka wejść. Znajdują się one w:

 • Wyżniej Świstówce w Dolinie Małej Łąki;
 • zboczu Małołączniaka w Dolinie Litworowej;
 • ścianach opadających z Kotlin do Niżniej Świstówki w Dolinie Małej Łąki. 

Jak przygotować się do wizyty w Jaskini Wielki Śnieżnej?

Najgłębsza jaskinia w Tatrach to miejsce, w którym panują specyficzne warunki, a spacer po jej korytarzach jest atrakcją zarezerwowaną dla doświadczonych grotołazów. W tym miejscu występuje sporo cieków wodnych, które utrudniają zwiedzanie i sprzyjają wychłodzeniu. W połączeniu z niską temperaturą i wieloma wąskimi korytarzami przez które trzeba się czołgać, tworzy to dość trudne środowisko. 

Każdy, kto chce  zajrzeć do Jaskini Wielkiej Śnieżnej, musi posiadać odpowiedni sprzęt. Przed wyprawą warto odwiedzić sklep Decathlon i zaopatrzyć się w:

 • elastyczne i nieprzemakalne rękawice;
 • bieliznę termoaktywną
 • nieprzemakalne kombinezony;
 • gumowce z grubą podeszwą i głębokim protektorem;
 • czołówkę z zapasowymi bateriami. 
Zobacz też:  Jaskinia Mylna – szlak, ile się idzie, czy jest trudna do wejścia?

Cennym wsparciem dla każdego grotołaza będzie też folia NRC, która (w razie wypadku) pozwoli uniknąć wychłodzenia organizmu. 

Jaskinia Wielka Śnieżna – jak do niej dotrzeć? 

Jaskinia Wielka Śnieżna wielka studnia
Fot.: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Jan Kućmierz

Jak dojść do Jaskini Wielkiej Śnieżnej? Jak zaplanować trasę wycieczki, by wizytę w tym podziemnym królestwie połączyć z odkrywaniem piękna innych tatrzańskich atrakcji? 

Jaskinia Wielka Śnieżna – zasady zwiedzania 

Choć Jaskinia Wielka Śnieżna jest udostępniana turystom, nie każdy może do niej wejść. Ilość wejść jest regulowana ze względu na przyrodnicze walory tego miejsca oraz ze względu na sporą ilość wypadków, do których dochodziło w tym miejscu. O tym, kto i kiedy może do niej wejść, decydują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zgodę na wejście do niej otrzymują tylko te osoby, które posiadają kartę taternika jaskiniowego i wpis do elektronicznego systemu Polskiego Związku Alpinistycznego przy Tatrzańskim Parku Narodowym.

Jak dojść do Jaskini Wielkiej Śnieżnej?

Jaskinia Wielka Śnieżna nie jest obiektem turystycznym i nie prowadzi do niej żaden szlak. Kto chce do niej dotrzeć, ten musi wykazać się dobrą znajomością Tatr i orientacją w terenie. Dzięki temu można z Doliny Małej Łąki odbić w stronę Świstówki i znaleźć wybrany otwór wejściowy do najpotężniejszego systemu jaskiniowego w Tatrach. 

Co warto zobaczyć w pobliżu? 

Jaskinia Wielka Śnieżna grotołaz
Fot.: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Krzysztof Recielski

Kto nie chce lub nie może wejść do wnętrza Jaskini Wielkiej Śnieżnej, ten będzie mógł postawić na wędrówkę po szlakach prowadzących w jej pobliżu. Gdzie warto się wybrać? W pobliżu jaskini czekają m.in:

Te trasy również wymagają dobrej kondycji i przygotowania, są jednak dostępne dla każdego. A że okolice Czerwonych Wierchów prezentują się wspaniale, taki spacer w rejonie Jaskini Wielkiej Śnieżnej powinien spełnić oczekiwania mniej doświadczonych taterników. 

Zobacz też:  Jaskinia Ważecka: cennik. Ile kosztuje wejście do jaskini? Jak dojechać?

Jaskinia Wielka Śnieżna to miejsce wyjątkowe, które skutecznie pobudza wyobraźnię. Warto pamiętać, że wyprawa wymaga doświadczenia, dobrego przygotowania, a przede wszystkim zachowania zdrowego rozsądku. 

Fot. Główne: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Krzysztof Recielski


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts