Jaskinia Ważecka: cennik. Ile kosztuje wejście do jaskini? Jak dojechać?

Jaskinia Ważecka leży na północy Słowacji i jest jedną z krótszych i prostszych do przejścia jaskiń. Nie znaczy to, że nie jest warta uwagi! Pamiętaj, aby dobrze przygotować się na jej zwiedzanie. Sprawdź, jak to zrobić.
jaskinia ważecka

Jaskinia Ważecka jest elementem Krasu Ważeckiego, czyli obszaru krasowego znajdującego się w Tatrach Niżnych. Liczy tylko 530 metrów długości, a mimo to jest chętnie odwiedzana przez turystów. Co decyduje o jej popularności? Dowiesz się z artykułu!

Jaskinia Ważecka – podstawowe informacje

Położona przy Kotlinie Liptowskiej, w masywie Kozich Grzbietów, Jaskinia Ważecka ma typowo krasowy charakter. Oznacza to, że powstała na skutek działania z jednej strony odnogi Białego Wagu, a z drugiej – wód opadowych. Ma 530 metrów długości, a jej otwory położone są 784 m n.p.m. Na jej dnie znaleziono podczas pierwszych eksploracji kości niedźwiedzi jaskiniowych, ukryte pod żwirkiem i piaskiem naniesionym przez rzekę.

Jaskinia Ważecka ma nacieki w formie makaronów, draperii, polew i stalaktytów. Wszystkie mają barwę od niebieskawej po żółtą, ze szklistym połyskiem i przezroczystymi elementami. Jest domem dla skoczogonków, które zamieszkują wody na dnie. Dodatkowo odnotowano tu obecność niektórych gatunków nietoperzy, m.in. podkowców małych.

Historia jaskini

Po raz pierwszy Jaskinia Ważecka była eksplorowana w 1922 roku przez studenta Ondreja Húskę. Przedstawił on dokumentację w formie kilku zdjęć inspektorowi szkolnemu z położonego nieopodal Liptowskiego Mikułasza, Milošowi Janošce. Zorganizował on nie tylko wyprawę, ale i napisał artykuł będący dodatkowo źródłem wiedzy o tym miejscu.

Następnie Jaskinia Ważecka od 1928 roku była przygotowywana do zwiedzania przez turystów, a jej otwarcie nastąpiło w 1935 roku. Od 1954 roku liczba turystów odwiedzających jaskinię wzrosła, co było związane z montażem elektrycznego oświetlenia. Od 1968 roku jest uznana za pomnik przyrody.

Jaskinia Ważecka – zwiedzanie i cennik

Dziś Jaskinia Ważecka jest udostępniona dla turystów na okrężnej trasie, która liczy 235 metrów długości. Przewyższenia wynoszą 5 metrów, ale do pokonania jest 88 schodów. Z tego powodu jaskinia ta nie nadaje się do zwiedzania dla osób mających trudności z poruszaniem się czy małych dzieci.

Zobacz też:  Jaskinia Raptawicka. Szlak i czas zwiedzania

Jaskinię Ważecką można zwiedzać od początku marca do końca listopada. Trasę da się przejść w około 25 minut. Udostępnionych jest kilka pór, w których grupy turystów mogą wchodzić do wnętrza jaskini. Bilet w 2023 roku kosztuje:

  • 8 euro dla osób dorosłych;
  • 4 euro dla osób niepełnosprawnych i dzieci od 6. do 15. roku życia;
  • 7 euro dla studentów i osób powyżej 60. roku życia.

Za robienie zdjęć płaci się również 7 euro. Po uzyskaniu pisemnej zgody można zwiedzać Jaskinię Ważycką poza godzinami otwarcia. Kosztuje to 30 euro.

Jak przygotować się do zwiedzania?

Wewnątrz Jaskini Ważeckiej panuje temperatura od 6,5 do 7,1 stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie ok. 95%. Musisz więc odpowiednio przygotować się do zwiedzania. W sieci sklepów Decathlon znajdziesz pasujące na tę okazję wyposażenie, takie jak:

  • buty turystyczne, najlepiej wodoodporne;
  • polary turystyczne;
  • odzież z wełny merino, zwłaszcza na czas zwiedzania w chłodne miesiące;
  • kurtki turystyczne i trekkingowe.

Pamiętaj, aby podczas zwiedzania Jaskini Ważeckiej przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nawet dobrze przygotowana jaskinia może stanowić zagrożenie dla nieostrożnego turysty.

Autor zdjęcia głównego: Peko via wikipedia CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts