Jaskinia Mroźna – zwiedzanie, atrakcje, bilety

Jaskinia Mroźna to jedyna oświetlona jaskinia w polskich Tatrach, ciesząca się wielkim zainteresowaniem wśród turystów spacerujących po Dolinie Kościeliskiej. Jak przygotować się do wizyty w tym miejscu? Oto niezbędne informacje.
Jaskinia Mroźna

Gdy w 1934 roku Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski po raz pierwszy wchodzili do Jaskini Mroźnej, nie wiedzieli, że ta atrakcja stanie się wkrótce jednym z ważniejszych punktów na mapie Tatr. W latach 50. XX wieku zdecydowano się udostępnić ją miłośnikom jaskiń i odpowiednio przystosować ją do ruchu turystycznego. Od 12 lipca 1953 roku odwiedziły ją miliony osób. Dlaczego warto dołączyć do tego grona?

Jaskinia Mroźna – najważniejsze informacje 

Jaskinia Mroźna dolina kościeliska

Jaskinia Mroźna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, a dokładniej na jej wschodnim zboczu w Masywie Organów, które są najbardziej na zachód wysuniętą częścią Czerwonych Wierchów. Wejście do niej poprzedza sztuczny korytarz, który prowadzi do schodów ze stalową poręczą. To tu zaczyna się właściwa trasa turystyczna, która jest dumą TPN. 

Jaskinia Mroźna powstała w wyniku rozpuszczenia skał przez wodę i stanowi część większego systemu jaskiniowego (łączy się ona z pobliską Jaskinią Zimną). Choć jej szata naciekowa jest dość skromna, spacer po jej komorach każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Na co należy się przygotować?

Zwiedzanie jaskini – jakie akcesoria będą potrzebne? 

Każda wycieczka w Tatry wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz bezpiecznie zwiedzać tatrzańskie jaskinie, powinieneś mieć odpowiednie akcesoria. Warto odwiedzić sklep Decathlon i kupić:

  • czołówkę trekkingową; 
  • rękawiczki trekkingowe;
  • buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą. 

Warto pamiętać, że jaskinia swoją nazwę zawdzięcza niskiej temperaturze. Bez względu na porę roku, w jej wnętrzu jest chłodno (ok. 6 stopni Celsjusza), a ciepła bluza staje się niezbędnym elementem wyposażenia wchodzących do niej turystów. 

Zobacz też:  Demianowska Jaskinia Wolności – skarb Słowacji. Ile kosztuje bilet?

Jaskinia Mroźna – informacje praktyczne 

Jaskinia Mroźna grotołaz

Zanim nacieszysz się urokiem jednej z najpiękniejszych jaskiń w polskich górach, bliżej poznaj cel wędrówki. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem wycieczki? 

Jaki szlak prowadzi do Jaskini Mroźnej?

Wejście do jaskini znajduje się nad Doliną Kościeliską, do której można wejść w Kirach. Dnem doliny biegnie szlak zielony. Na wysokości Lodowego Źródła zaczyna się szlak czarny, który odbija w kierunku jaskini. Po 20 minutach podejścia pojawia się otwór północny, dziś znany jako wejście do jaskini. To sztuczny przekop, który powstał w celu zwiększenia przepustowości i bezpieczeństwa turystów.

Zasady zwiedzania Jaskini Mroźnej 

Jaskinię Mroźną można zwiedzać od 26 kwietnia do końca października, od godziny 9:00 do 17:00. Trasa biegnie tak, aby każdy mógł w bezpieczny sposób nacieszyć się pięknem stalagmitów i stalaktytów. Spacer ułatwiają sztuczne oświetlenie i zabezpieczenia, warto jednak zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać podstawowych zasad. Obowiązuje tu ruch jednokierunkowy, a po jaskini można poruszać się tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika. Zwiedzanie trwa około 40 minut. 

Opłaty związane z wizytą w jaskini 

Aby wejść do jaskini, należy wykupić specjalny bilet wstępu za 5 zł (z tej opłaty zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia. Oprócz tego trzeba zapłacić za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy – 4 zł). 

Co można zobaczyć w Jaskini Mroźnej?

Jaskinia Mroźna jest jedyną oświetlaną elektrycznie w polskich Tatrach. Dzięki temu można nacieszyć się widokami na takie atrakcje jak: 

  • główny korytarz
  • Cmentarzysko Nacieków; 
  • Zwalisko;
  • Biały Chodnik, którego ściany pokrywa mleko wapienne;
  • Sabałowe Jeziorko; 
  • Wielka Komora (o wysokości 10 m);
  • Komora Wstępna, w której znajduje się wyjście z jaskini. 

Choć jaskinia została dokładnie przebadana i jest dość dobrze znana, wciąż kryje wiele tajemnic. 29 października 2000 roku Jakub Nowak odkrył boczny korytarz biegnący w stronę Jaskini Zimnej, dzięki czemu długość Jaskini Mroźnej zmieniono na dłuższą o 60 metrów. Czym jeszcze zaskoczy to miejsce? 

Zobacz też:  Jaskinia Zimna: jak dotrzeć? Czy konieczny przewodnik?

Tatrzańskie jaskinie – co jeszcze warto zobaczyć? 

Jaskinia Mroźna wyjście z jaskini

Choć jaskiń po polskiej stronie Tatr jest sporo, tylko 6 z nich udostępniono turystycznie. Aż 5 z tego grona znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Oprócz Mroźnej są to następujące jaskinie:

Każda z nich ma unikalny charakter, warto zatem i im poświęcić swój czas podczas wędrówek po górskich dolinach. 

Jaskinia Mroźna, która została odkryta prawie sto lat temu, wciąż pobudza wyobraźnię turystów. Kto nie boi się chłodu i wędrówki wąskim korytarzem, ten z pewnością doceni czas spędzony wśród nacieków o niezwykłych kształtach oraz okolicznych atrakcji. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts