Znajdująca się w masywie Organów w Dolinie Kościeliskiej Jaskinia Czarna to jedna z największych i zarazem najobszerniejszych jaskiń w całych Tatrach. Szósta pod względem długości i dziewiąta pod względem deniwelacji – licząc wszystkie polskie jaskinie. Jej historia sięga oczywiście wieków wstecz, ale odkryta została stosunkowo późno, ponieważ dopiero w lipcu 1961 roku. Dokonali tego członkowie AKT Wrocław, J. F. Rabka, J. Fereński i R. Bebak. Podobno mieli oni wypatrzeć jeden z czterech otworów prowadzących do jaskini podczas pobytu na Kominiarskim Wierchu. Niedługo po odkryciu wejścia rozpoczęła się eksploracja Jaskini Czarnej.
Jaskinia Czarna – opis i historia
Główny ciąg Jaskini Czarnej znajduje się pomiędzy otworem u podnóży Czarnej Turni a otworem w Żlebie pod Wysranki. Cechą charakterystyczną jaskini jest fakt, że od głównego ciągu odchodzi wiele niezwykle złożonych i rozbudowanych bocznych dróg, które były poznawane na przestrzeni kolejnych dekad. Prace w Jaskini Czarnej prowadzone są regularnie od lat 60. XX wieku. Również w XXI wieku udało się odkryć na przykład czwarty otwór znajdujące się w pobliżu Sali z Niedźwiedziem (2002 rok), a także nowe korytarze o długości 275 m (2015 rok).
Wysokości wszystkich znanych otworów to kolejno: 1326, 1294, 1404 i 1330 m n.p.m. Długość Jaskini Czarnej to imponujące 7247 m, natomiast rozciągłość pozioma ustalona została na poziomie 995 m. Deniwelacja to również rzadko spotykane w Polsce aż 303,5 m. Wiadomo jednocześnie, że Jaskinia Czarna nie została jeszcze całkowicie odkryta, a kolejne grupy grotołazów odkrywają kolejne jej elementy. Jednak już teraz uznawana jest za jedną z najobszerniejszych w całych Tatrach.
Przyroda i znaleziska w Jaskini Czarnej
W Jaskini Czarnej nie brakuje ciekawych nacieków, a tę szatę określa się mianem bogatej. Wszystko dlatego, że na zwiedzających czekają stalaktyty, stalagmity, polewy naciekowe oraz mleko wapienne. Zdecydowanie najciekawiej pod tym względem jest w Partiach Królewskich i Partiach Wawelskich, gdzie znaleziono stalagmit o wysokości ponad 1,5 m. W pierwszych z wymienionych stwierdzono natomiast unikatowe w Tatrach Zachodnich występowanie pereł jaskiniowych.
W Sali z Niedźwiedziem (stąd oczywiście jej nazwa) znaleziono szkielet niedźwiedzia, który został przekazany Zakładowi Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W jaskini stwierdzono również obecność nietoperzy – z badań prowadzonych od 1994 roku wynika, że jest ona największym w Polsce i Karpatach zimowiskiem tych zwierząt.
Czy Jaskinia Czarna jest dostępna dla zwiedzających?
Jaskinia Czarna jest otwarta dla zwiedzających, ale tylko licencjonowanych taterników jaskiniowych. Główne wejście jest zakratowane, a jej zwiedzanie jest możliwe tylko po uzyskaniu zgody dyrekcji TPN. Nie oznacza to oczywiście, że w jaskini nie ma aktywności ludzkiej. Pojawiają się tam liczne grupy specjalistów – nie tylko badaczy, ale również turystów. Jaskinia zresztą uznawana jest za idealne miejsce do szkolenia grotołazów.
Turystyka jaskiniowa – liczy się sprzęt!
Turystyka jaskiniowa wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale również przygotowania pod względem odpowiedniego sprzętu. Zapewnia on zabezpieczenie i daje szanse na zobaczenie miejsc, które normalnie nie są dostępne.
Wybierając odpowiednie wyposażenie, skorzystaj z oferty sklepów Decathlon. Na twojej liście znaleźć powinny się:
- buty wspinaczkowe;
- buty podejściowe;
- odzież wspinaczkowa;
- plecak wspinaczkowy;
- kask wspinaczkowy;
- karabiny i ekspresy wspinaczkowe;
- liny wspinaczkowe;
- uprzęże wspinaczkowe.
Jaskinia Czarna jest miejscem, które od dekad fascynuje miłośników jaskiń. Prowadzone tam badania wskazują na obecność ciekawych roślin oraz pozostałości archeologicznych, a same korytarze są coraz lepiej spenetrowane. Wydaje się, że to miejsce jeszcze nie raz nas zaskoczy!
Może Cię także zainteresować:
- Jaskinia Miętusia – zwiedzanie. Czy potrzebny bilet?
- Jaskinia w Trzech Kopcach, zwana też Grotą Klimczoka
- Jaskinia Zimna: jak dotrzeć? Czy konieczny przewodnik?
- Jaskinia Zbójecka – gdzie się znajduje?
- Jaskinia Wielka Śnieżna – niezbędne informacje o najgłębszej jaskini Tatr