Jaskinia Czarna. Jedna z największych jaskiń w Tatrach. Informacje

Jaskinia Czarna, która znajduje się w Tatrach Zachodnich, uznawana jest za jedną z najobszerniejszych w Polsce. Od dekad jest badana, co pozwala na jej coraz lepsze poznanie.
jaskinia czarna

Znajdująca się w masywie Organów w Dolinie Kościeliskiej Jaskinia Czarna to jedna z największych i zarazem najobszerniejszych jaskiń w całych Tatrach. Szósta pod względem długości i dziewiąta pod względem deniwelacji – licząc wszystkie polskie jaskinie. Jej historia sięga oczywiście wieków wstecz, ale odkryta została stosunkowo późno, ponieważ dopiero w lipcu 1961 roku. Dokonali tego członkowie AKT Wrocław, J. F. Rabka, J. Fereński i R. Bebak. Podobno mieli oni wypatrzeć jeden z czterech otworów prowadzących do jaskini podczas pobytu na Kominiarskim Wierchu. Niedługo po odkryciu wejścia rozpoczęła się eksploracja Jaskini Czarnej.

Jaskinia Czarna – opis i historia

Główny ciąg Jaskini Czarnej znajduje się pomiędzy otworem u podnóży Czarnej Turni a otworem w Żlebie pod Wysranki. Cechą charakterystyczną jaskini jest fakt, że od głównego ciągu odchodzi wiele niezwykle złożonych i rozbudowanych bocznych dróg, które były poznawane na przestrzeni kolejnych dekad. Prace w Jaskini Czarnej prowadzone są regularnie od lat 60. XX wieku. Również w XXI wieku udało się odkryć na przykład czwarty otwór znajdujące się w pobliżu Sali z Niedźwiedziem (2002 rok), a także nowe korytarze o długości 275 m (2015 rok).

Wysokości wszystkich znanych otworów to kolejno: 1326, 1294, 1404 i 1330 m n.p.m. Długość Jaskini Czarnej to imponujące 7247 m, natomiast rozciągłość pozioma ustalona została na poziomie 995 m. Deniwelacja to również rzadko spotykane w Polsce aż 303,5 m. Wiadomo jednocześnie, że Jaskinia Czarna nie została jeszcze całkowicie odkryta, a kolejne grupy grotołazów odkrywają kolejne jej elementy. Jednak już teraz uznawana jest za jedną z najobszerniejszych w całych Tatrach.

Przyroda i znaleziska w Jaskini Czarnej

W Jaskini Czarnej nie brakuje ciekawych nacieków, a tę szatę określa się mianem bogatej. Wszystko dlatego, że na zwiedzających czekają stalaktyty, stalagmity, polewy naciekowe oraz mleko wapienne. Zdecydowanie najciekawiej pod tym względem jest w Partiach Królewskich i Partiach Wawelskich, gdzie znaleziono stalagmit o wysokości ponad 1,5 m. W pierwszych z wymienionych stwierdzono natomiast unikatowe w Tatrach Zachodnich występowanie pereł jaskiniowych.

Zobacz też:  Jaskinia Mylna – szlak, ile się idzie, czy jest trudna do wejścia?

W Sali z Niedźwiedziem (stąd oczywiście jej nazwa) znaleziono szkielet niedźwiedzia, który został przekazany Zakładowi Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W jaskini stwierdzono również obecność nietoperzy – z badań prowadzonych od 1994 roku wynika, że jest ona największym w Polsce i Karpatach zimowiskiem tych zwierząt.

Czy Jaskinia Czarna jest dostępna dla zwiedzających?

Jaskinia Czarna jest otwarta dla zwiedzających, ale tylko licencjonowanych taterników jaskiniowych. Główne wejście jest zakratowane, a jej zwiedzanie jest możliwe tylko po uzyskaniu zgody dyrekcji TPN. Nie oznacza to oczywiście, że w jaskini nie ma aktywności ludzkiej. Pojawiają się tam liczne grupy specjalistów – nie tylko badaczy, ale również turystów. Jaskinia zresztą uznawana jest za idealne miejsce do szkolenia grotołazów.

Turystyka jaskiniowa – liczy się sprzęt!

Turystyka jaskiniowa wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale również przygotowania pod względem odpowiedniego sprzętu. Zapewnia on zabezpieczenie i daje szanse na zobaczenie miejsc, które normalnie nie są dostępne.

Wybierając odpowiednie wyposażenie, skorzystaj z oferty sklepów Decathlon. Na twojej liście znaleźć powinny się:

  • buty wspinaczkowe;
  • buty podejściowe;
  • odzież wspinaczkowa;
  • plecak wspinaczkowy;
  • kask wspinaczkowy;
  • karabiny i ekspresy wspinaczkowe;
  • liny wspinaczkowe;
  • uprzęże wspinaczkowe.

Jaskinia Czarna jest miejscem, które od dekad fascynuje miłośników jaskiń. Prowadzone tam badania wskazują na obecność ciekawych roślin oraz pozostałości archeologicznych, a same korytarze są coraz lepiej spenetrowane. Wydaje się, że to miejsce jeszcze nie raz nas zaskoczy!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts