Jaskinia Miętusia – zwiedzanie. Czy potrzebny bilet?

Jaskinia Miętusia jest jedną z największych jaskiń w Tatrach. Ze względu na swoją budowę i historię – fascynuje oraz ciekawi. Czy można ją zwiedzać? Dowiedz się więcej na jej temat!
Jaskinia Miętusia

Znajdująca się w Tatrach Zachodnich Jaskinia Miętusia fascynuje taterników jaskiniowych, geologów oraz archeologów od 1936 roku, gdy została odkryta przez Władysława Goryckiego. Od tamtej pory jest regularnie badana, a wiedza na jej temat jest stale poszerzana. Wciąż jednak są takie fragmenty, do których dotarcie jest praktycznie niemożliwe, dlatego wciąż nie wiemy o niej wszystkiego. Na pewno jednak jest jednym z najciekawszych miejsc polskich Tatr, które fascynuje od niespełna wieku.

Jaskinia Miętusia – historia

Od 1936 roku, czyli odkrycia Jaskini Miętusiej, trwają badania mające na celu określenie jej wielkości, a także geologii. Największe postępy w tym zakresie poczyniono w latach 50., a także 70. XX wieku. Oczywiście wówczas nie dysponowano tak nowoczesnym sprzętem, jak obecnie, dlatego do badań powrócono w latach 90. i już w XXI wieku. Na każdym z etapów udawało się odkryć kolejne korytarze i rozwidlenia, o których istnieniu wcześniej nie wiedziano. Wydaje się, że wciąż nie wiemy wszystkiego na temat jaskini, która od dekad tak fascynuje naukowców.

Opis Jaskini Miętusiej

Zaraz po odkryciu, Jaskinia Miętusia była największą znaną jaskinią w Polsce. Później to się co prawda zmieniło, ale nadal zaliczana jest do ścisłej czołówki – zajmuje bowiem czwarte miejsce pod względem długości (odkryto 10780 m korytarzy) i ósme pod względem deniwelacji (305 m). Jaskinia ma jeden otwór wejściowy, który położony jest u podnóża Dziurawego – pomiędzy Wielką a Małą Świstówką, na wysokości 1273 m n.p.m.

Głównym ciągiem Jaskini Miętusiej są korytarze znajdujące się między otworem wejściowym a Awenami. Wszystkie pozostałe korytarze uznawane są za poboczne odnogi. Ich zbadanie wymagało wiele czasu i wysiłku, ponieważ w wielu partiach jaskini zalega woda. Występuje tu bogata i ciekawa szata naciekowa, którą stanowią przede wszystkim stalagmity i stalaktyty, rzadziej występują heliktyty (głównie w okolicy Studni Kaczanosia). W jaskini występują liczne jeziorka, a także zamieszkują ją nietoperze.

Zwiedzanie i eksploracja

Ze względu na budowę oraz liczne trudności w eksploracji Jaskinia Miętusia nie jest otwarta dla wszystkich turystów. Mogą wchodzić do niej – oczywiście posiadający odpowiednie zezwolenie – jedynie taternicy jaskiniowi. Wymagane jest duże doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt.

Zobacz też:  Demianowska Jaskinia Wolności – skarb Słowacji. Ile kosztuje bilet?

Zalecane jest eksplorowanie zimowe, a jaskinie predysponuje do tego niskie położenie otworu, a także liczne przeszkody wodne. Wśród zapalonych miłośników turystyki jaskiniowej miejsce to jest popularne, ponieważ pozwala na względnie łatwe dotarcie do niektórych korytarzy. Zwykle Jaskinia Miętusia penetrowana jest do Progu Męczenników. Dalsza jej część jest trudna i niebezpieczna w eksploracji, odpowiednia dla nielicznych śmiałków.

Przygotowanie sprzętu do eksploracji

Turystyka jaskiniowa to hobby wymagające i niebezpieczne. Wymaga od uczestników świetnego przygotowania fizycznego i kondycyjnego, ale również profesjonalnego, dostosowanego do konkretnych okoliczności sprzętu.

Taki znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Kompletując sprzęt z myślą o wyprawie do Jaskini Miętusiej, kupić musisz:

  • buty wspinaczkowe;
  • plecak wspinaczkowy;
  • kask wspinaczkowy;
  • akcesoria wspinaczkowe;
  • karabinki i ekspresy wspinaczkowe;
  • torby na liny;
  • bloczki wspinaczkowe;
  • liny i taśmy.

Jaskinia Miętusia to miejsce, które fascynuje taterników i archeologów. Wciąż owiane tajemnicą i niebezpieczne. Nie jest propozycją skierowaną do wszystkich turystów, ponieważ poruszanie się po niej wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Jeśli jednak takowymi dysponujesz, koniecznie powinieneś udać się w Tatry Zachodnie, żeby zobaczyć choć część tej majestatycznej jaskini.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts