Jaskinia w Trzech Kopcach, zwana też Grotą Klimczoka

Jaskinia w Trzech Kopcach fascynuje od lat 40. XX wieku, gdy została odkryta. To miejsce interesujące nie tylko dla archeologów, ale również turystów obytych z jaskiniami.
Jaskinia w Trzech Kopcach

Znajdująca się w województwie śląskim Jaskinia w Trzech Kopcach to jedna z największych jaskiń w Polsce. Odkryta została zaraz po II wojnie światowej przez Aleksandra Jasiewicza. Od tamtej pory jest eksplorowana. Jej długość to imponujące 1250 m, deniwelacja wynosi 32,6 m, natomiast głębokość 28 m. Wejście do Groty Klimczoka znajduje się na wysokości 950 m n.p.m., nieopodal żółtego szlaku biegnącego z Klimczoka na Błatnią lub szlaku czerwonego z Karkoszczonki na Klimczok. Jaskinią opiekuje się Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała.

Jaskinia w Trzech Kopcach – historia i charakterystyka

Jaskinia w Trzech Kopcach pojawiła się na mapach w 1946 roku za sprawą wspomnianego już A. Jasiewicza. Jest to jaskinia osuwiskowa szczelinowa, na której ciąg główny składają się szczelinowe korytarze wypełnione rumoszem. Są tam również większe sale typu zawaliskowego, wśród nich:

  • Sala Zbójców;
  • Sala Nietoperzy;
  • Sala Przedpokój;
  • Sala Ewy;
  • Komnata Chrystusa;
  • Sala Kazików;
  • Sala Końcowa.

Wewnątrz znajdują się nacieki kalcytowe, a także porosty. W latach 50. XX wieku stwierdzono natomiast występowanie owadów trogloksenicznych. W jaskini zimują trzy gatunki nietoperzy, a wśród nich są gacki wielkouche i nocki wąsatki. „Speleoklub” Bielsko-Biała organizuje cykliczne sprzątanie Jaskini w Trzech Kopcach. Grota Klimczoka jest również pomnikiem przyrody nieożywionej.

Jaskinia w Trzech Kopcach – zwiedzanie i eksploracja

Jaskinię w Trzech Kopcach zwiedzać powinny osoby, które mają doświadczenie w poruszaniu się po jaskiniach, oczywiście dysponujący odpowiednim sprzętem. Kilka pierwszych sal można zwiedzić bez większego problemu, a dostanie się do wnętrza nie wymaga nawet użycia liny. Oczywiście niezbędne jest dodatkowe oświetlenie (zapasowe również powinno znaleźć się w plecaku).

Korytarze bywają dość ciasne, natomiast sama jaskinia jest wilgotna i błotnista, więc poruszanie się po niej nie jest komfortowe. Mogą pojawić się również problemy z orientacją, ponieważ sale znajdują się na kilku poziomach. Łatwo o pomyłkę, dlatego należy poruszać się po wnętrzu bardzo uważnie. Korytarze rozgałęziają się, a studnia wejściowa, która ma cztery metry, prowadzi w różne odnogi ogromnego labiryntu. Warto mieć to na uwadze podczas pierwszego zejścia.

Zobacz też:  Jaskinia Smocza Jama. Jaskinia w Tatrach Zachodnich

Przygotowanie do eksploracji – dobór sprzętu

Turystyczne wejście do jaskini wymaga odpowiednich umiejętności, a także doświadczenia. To nabywa się latami, poruszając się po mniejszych i mniej niebezpiecznych miejscach. Jaskinia w Trzech Kopcach nie należy może do najtrudniejszych, ale na pewno trzeba mieć pewną wiedzę na temat poruszania się po tego typu wnętrzach. Szczególnie że jest ślisko, a liczne korytarze sprawiają, że łatwo o błąd. Zgubić się w jaskini to żadna przyjemność.

Najważniejszy w tym wypadku jest odpowiedni sprzęt. On pozwala nie tylko na poruszanie się po wnętrzach jaskiń, ale równię zapewnia bezpieczeństwo. W tym wypadku liczy się nie tylko rodzaj, ale również jakość wybranego osprzętu. 

Wybierając ofertę sklepów Decathlon, masz okazję sięgnąć po produkty od znanych i cenionych producentów. Co powinno cię zainteresować? Oto lista:

  • odzież wspinaczkowa;
  • buty wspinaczkowe;
  • buty podejściowe;
  • liny i taśmy;
  • torba na liny;
  • magnezja;
  • kask wspinaczkowy;
  • plecak wspinaczkowy;
  • karabinki wspinaczkowe;
  • ekspresy wspinaczkowe.

Grota Klimczoka to piękne, ale jednocześnie niebezpieczne miejsce. Chęć jego eksploatacji jest zrozumiała, ponieważ tajemnica i adrenalina to doskonałe połączenie, ale warto zachować zdrowy rozsądek. To miejsce dla osób odpowiednio wyposażonych i z doświadczeniem. Jeśli dysponujesz jednym i drugim, zdecydowanie powinieneś wybrać się do Beskidu Śląskiego, żeby zobaczyć choć niewielki fragment Jaskini w Trzech Kopcach.

Autor zdjęcia głównego: Rafał Kozubek via wikipedia CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts