Grota Komonieckiego. Jak dojść z Rzyk?

Znajdująca się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego Grota Komonieckiego to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych tego rejonu. Poznaj informacje dotyczące samej jaskini, a także dojścia do niej.
Grota Komonieckiego

Beskid Mały to miejsce, które ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji, które niestety są mało znane. Szkoda, ponieważ w tym rejonie zobaczyć można wiele ciekawych miejsc, a także zdobyć kilka malowniczych szczytów. Wspaniała zieleń i niemalże dzikie szlaki sprawiają, że turystyka w tym miejscu to przygoda. No i brak tłoku w okresie wakacyjnym, co jest problemem wielu popularniejszych obszarów w Polsce. Jedną z atrakcji Beskidu Małego jest Grota Komonieckiego. Dowiedz się więcej na jej temat!

Grota Komonieckiego – charakterystyka

Jaskinia znajdująca się w Beskidzie Małym jest ciekawa z wielu powodów. Jej powierzchnia to aż 115 m2, a przekątna wynosi 17 metrów. Jest dość niska i tylko w niektórych miejscach pozwala na wyprostowanie się. Dużych rozmiarów wejście jest łatwe do znalezienia – znajduje się obok niego ogromny głaz, który dawno temu wyłamał się ze stropu. Wewnątrz znajduje się wiele zagłębień oraz zniszczonych lub zniekształconych fragmentów kotłów eworsyjnych.

Ślady znajdujące się wewnątrz sugerują, że jaskinia była modelowana przez płynącą wodę – oczywiście wiele, wiele lat temu. Obecnie jest raczej sucha, choć znajdują się w niej wilgotne fragmenty – przede wszystkim w części przyotworowej, a także w części tylnej. Podczas zwiedzania nie jest potrzebne dodatkowe oświetlenie. Chyba że ktoś lubi przyglądać się szczegółom – wtedy przydatna może okazać się czołówka.

Jak dotrzeć do Groty Komonieckiego?

Obszar Beskidu Małego, choć niezwykle atrakcyjny turystycznie, nie jest najlepiej oznaczony, jeśli chodzi o szlaki turystyczne. Tabliczki bywają oberwane, a oznaczenia niewidoczne. Warto przed wyjściem sprawdzić mapę, a także zaopatrzyć się w aplikację telefoniczną, która pozwala na bieżąco kontrolować swoją lokalizację w terenie.

Zobacz też:  Jaskinia Czarna. Jedna z największych jaskiń w Tatrach. Informacje
Grota Komonieckiego wodospad
Fot.: Vlah via Wikipedia, CC0

Dojście z Rzyk

Wiele osób wybiera się do Groty Komonieckiego ze znajdujących się niedaleko Rzyk. Przez miejscowość przebiega żółty szlak turystyczny. Podróż najlepiej rozpocząć z Osiedla Młocki Górne. Znalezienie oznaczenia szlaku jest kluczowe, żeby wybrać odpowiednią drogę. Gdy uda się ją znaleźć, należy kierować się na południe. Po drodze znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i turystyczne. Droga wiedzie przez nieco ponad 6 km, a jej wzniesienie to aż 456 m. Może być wymagająca dla niewprawionego piechura.

Na granicy województw małopolskiego i śląskiego znajdują się oznaczenia prowadzące do samej Groty Komonieckiego. Teoretycznie można do niej dotrzeć aż z czterech różnych stron. Najlepiej korzystać z najbardziej wydeptanych i najwygodniejszych dróg, które z dużym prawdopodobieństwem będą prowadziły do celu. Oznaczenia, jak już zostało wspomniane, są nieregularne i zniszczone, często nie do zauważenia.

Szlaki turystyczne

W okolicy Groty Komonieckiego znajdują się trzy szlaki turystyczne – czarny prowadzący z Gronik, żółty biegnący od Rzyk do miejscowości Las, a także czerwony (stanowi on odbicie od znajdującego się niedaleko zielonego szlaku). Wszystkie prowadzą do celu, ale nie zawsze w sposób wygodny dla turystów. Mniej doświadczeni z nich mogą mieć problemy z określeniem lokalizacji jaskini.

Przygotowanie do wycieczki – odpowiedni sprzęt

Jak już zostało wspomniane, poruszanie się po Grocie Komonieckiego nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wybierając się jednak w trasę w góry, warto być odpowiednio przygotowanym. W sieci sklepów Decathlon znajdziesz odpowiedni sprzęt – zwróć uwagę na:

  • buty trekkingowe;
  • koszulki trekkingowe;
  • spodenki trekkingowe;
  • kijki trekkingowe;
  • plecaki turystyczne.

O Grocie Komonieckiego niestety nie słyszało zbyt wiele osób, a na pewno jest godna zainteresowania. Jeśli będziesz w Beskidzie Małym, koniecznie musisz ją odwiedzić. To unikatowe w skali całego kraju miejsce, które zasługuje na zdecydowanie większą uwagę.

Zobacz też:  Jaskinia Zbójecka – gdzie się znajduje?

Fot. Główne: Jurbox via Wikipedia, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts