Jaskinia Olsztyńska, ważna atrakcja Gór Sokolich

Znajdująca się w rezerwacie przyrody Sokole Góry Jaskinia Olsztyńska uznawana była dawniej za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Można ją zwiedzać, ale tylko w określonych okolicznościach.
jaskinia olsztyńska

Znajdujący się w wojewódzkie śląskim rezerwat przyrody Sokole Góry to miejsce z wielu powodów wyjątkowe. Prowadzą przez niego liczne szlaki turystyczne, które pozwalają na obcowanie z naturą i jej niezwykłymi okolicznościami. Ważnym miejscem z archeologicznego oraz turystycznego punktu widzenia jest Jaskinia Olsztyńska, połączona z Jaskinią Wszystkich Świętych, która uznawana była za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Co prawda została później zniszczona z powodu intensywnej eksploracji kalcytu, ale nawet teraz może robić wrażenie.

Jaskinia Olsztyńska – charakterystyka i historia

Jaskinia Olsztyńska położona jest w północno-zachodniej odnodze góry Pustelnicy, która znajduje się w paśmie Gór Sokolich. Odkryta została w XIX wieku przez geologa Jerzego Bogumiła Puscha. Jak już zostało wspomniane, w obecnej formie nie przypomina tej jaskini, którą zobaczyli pierwsi naukowcy. W wyniku wykopalisk kalcytu została poważnie uszkodzona. Doszło wówczas do wielu zawaleń i podtopień. Wydobycie przerwano w 1932 roku, a naukowcy ponownie zajęli się jaskinią w późniejszych dekadach. W 1962 roku odkryto jej nowy korytarz, który nazwano BAKK, a rok później grotołazom udało się przedostać do Jaskini Wszystkich Świętych.

Jaskinia Olsztyńska ma długość około 240 m, a jej deniwelacja wynosi 24 metry. System ma cztery otwory, które znajdują się na różnych wysokościach. Wszystkie są na tyle duże, że umożliwiają wejście do jej wnętrza.

Zwiedzanie Jaskini Olsztyńskiej

Jaskinia Olsztyńska jest dostępna dla zwiedzających, ale jedynie sezonowo (od 15 kwietnia do 15 listopada każdego roku). Ponieważ wewnątrz bywa ciasno i mokro, a także konieczne może okazać się użycie lin, preferowane są osoby posiadające doświadczenie w turystyce jaskiniowej. Co niezwykle ważne, wejście oraz zwiedzanie jaskini należy uzgadniać z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach.

Zobacz też:  Jaskinia Zbójecka – gdzie się znajduje?

Wewnątrz panuje temperatura w okolicy 8 stopni Celsjusza, a także wilgotność dochodząca do 85%. Brak tam oświetlenia elektrycznego, dlatego zwiedzający muszą mieć przynajmniej dwa niezależne źródła światła. Jaskinię Olsztyńską zwiedzać można bez przewodnika. Długość trasy dostępnej dla turystów to około 40 m.

Jak dojść do Jaskini Olsztyńskiej?

Jaskinia znajduje się niedaleko Olsztyna. Prowadzi do niej ścieżka przyrodnicza po rezerwacie Sokole Góry, którą oznaczono kolorem żółtym. Trasa ma swój początek na parkingu znajdującym się pod Sokolimi Górami (niedaleko przystanku autobusowego linii podmiejskiej nr 67, która kursuje na trasie Częstochowa – Biskupice).

Trasa jest prosta, z niewielkimi wzniesieniami. Poradzą sobie z nią nawet osoby bez większego doświadczenia. W przeciwieństwie do zwiedzania samej jaskini, gdzie preferowani są turyści obeznani w zwiedzaniu tego typu obiektów.

Wygoda i bezpieczeństwo – eksploracja jaskini

Penetrowanie wnętrza Jaskini Olsztyńskiej nie należy do najtrudniejszych, ale nie zmienia to faktu, że należy wejść do niej odpowiednio przygotowanym. W tym wypadku kluczowe jest odpowiednie obuwie, czyli wygodne, sportowe buty z podgumowaną podeszwą, a także niezawodne źródło światła – najlepiej latarka czołówka. Dodatkowo nie można zapominać, że nawet latem w Jaskini Olsztyńskiej panuje niska temperatura, dlatego ciepłe okrycie jest nie mniej ważne.

Zanim wybierzesz się do jaskini, odwiedź jeden ze sklepów sieci Decathlon. W twoim koszyku powinny znaleźć się:

  • buty sportowe;
  • latarka czołówka;
  • kurtka turystyczna;
  • spodnie trekkingowe;
  • plecak sportowy.

 Jaskinia Olsztyńska to ciekawe miejsce z turystycznego punktu widzenia. Jej zwiedzanie jest możliwe i warto z tej możliwości korzystać. Oczywiście rozsądnie, a także z użyciem niezbędnego i najlepszego sprzętu. Bezpieczeństwo przede wszystkim!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Jaskinia Raptawicka. Szlak i czas zwiedzania
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts