Jaskinia Raptawicka. Szlak i czas zwiedzania

Jaskinia Raptawicka jest jedną z 6 jaskiń w polskich Tatrach, które zostały udostępnione turystom. Na co muszą przygotować się osoby, które chcą zwiedzić jaskinię? Jak do niej dotrzeć? Podpowiadamy! 
Jaskinia Raptawicka

Turystyczny potencjał Jaskini Raptawickiej dostrzeżono dość wcześnie. Jako pierwszy opisał ją Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 roku, nieco później pisał o niej Stefan Zwoliński. Jaskinia szybko stała się znana, zatem już w okresie międzywojennym doprowadzono szlak do jej otworu i udostępniono ją turystom. Dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji w Tatrach. Jak ją zwiedzać? 

Jaskinia Raptawicka – jak do niej dotrzeć? 

Otwór wejściowy jaskini znajduje się w Raptawickiej Turni, 180 m ponad dnem Kościeliskiego Potoku, na wysokości 1146 m n.p.m. Dojście do niej nie jest zbyt trudne. Wystarczy dnem doliny dojść do Hali Pisanej i za nią odbić szlakiem czerwonym, a następnie czarnym. Ścieżka prowadząca do jaskini jest dobrze oznaczona, co znacznie ułatwia wędrówkę. Samo podejście do otworu jaskini wymaga krótkiej, za to intensywnej wspinaczki. Ułatwiają ją łańcuchy, dzięki którym można uporać się z najtrudniejszymi odcinkami.

Zwiedzanie Jaskini Raptawickiej – informacje praktyczne 

Zwiedzanie tatrzańskich jaskiń wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym powinni pamiętać turyści, którzy zamierzają spenetrować ten skrawek podziemnego świata? 

Jaskinia Raptawicka plan jaskini
Fot.: EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jaki sprzęt będzie potrzebny do zwiedzania jaskini? 

Choć Jaskinia Raptawicka jest dość dobrze przystosowana do potrzeb turystów, należy pamiętać o łańcuchach, braku oświetlenia oraz stromym podejściu do samej jaskini. Z tego względu przed wyprawą do Doliny Kościeliskiej i jej jaskiń warto odwiedzić sklep Decathlon i wyposażyć się w:

  • ciepłą bluzę;
  • solidne buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą;
  • rękawiczki; 
  • latarkę czołówkę.

Jaskinia Raptawicka – opłaty i czas zwiedzania 

Wejście do jaskini nie wiąże się z dodatkowymi opłatami – wystarczy ogólny bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (8 zł bilet pełny i 4 zł bilet ulgowy). Jaskinia dostępna jest bez ograniczeń, a na jej zwiedzanie należy przeznaczyć około 30 minut. Warto zadbać o to, by w czasie penetrowania podziemi mieć towarzystwo. Choć jaskinia jest dobrze zagospodarowania, zdarzały się tu przykre wypadki. 

Zobacz też:  Jaskinia Olsztyńska, ważna atrakcja Gór Sokolich

Jaskinia Raptawicka – ogólna charakterystyka

Jaskinia Raptawicka ma 150 m długości i 15 m głębokości i jest częścią Jaskini Pawlikowskiego, w której skład wchodzi również jaskinia Obłazkowa Mylna. Jaskinia ta ma charakter zwaliskowy i powstała w wyniku zapadnięcia leżących poniżej sal. Jej główna komora leży na skrzyżowaniu kilku pęknięć tektonicznych. Choć brak tu imponujących nacieków, wrażenie robi prowadząca do wnętrza szczelina i zejście po stalowej drabinie.

W podziemnym królestwie na turystów czekają m.in.: 

  • Korytarz Prawy i Korytarz Lewy;
  • główna komora o wymiarach 10 m na 40 m;
  • Dolna Komora o wymiarach 15 na 20 m. 

W jaskini warto też zwrócić uwagę na otoczaki, które przypominają o przepływającym tu niegdyś potoku, oraz na małą kapliczkę znajdującą się na końcu podziemnego korytarza. Skąd wzięła się w tym miejscu? Legenda głosi, że w 1938 roku dentysta z Zakopanego chciał tu popełnić samobójstwo, jednak rozmyślił się i ocalił swe życie. Aby uczcić ten fakt, wykuł napis w ścianie jaskini i umieścił w niej obraz Matki Bożej. 

Co warto zobaczyć w okolicy? 

Wyprawę do Jaskini Raptawickiej można połączyć z poznawaniem pobliskich atrakcji. Jest ich sporo, a każda z nich zachwyca. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? 

Dolina Kościeliska 

Spacer dnem Doliny Kościeliskiej to wyjątkowa atrakcja. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych dolin tatrzańskich. Ma ona 9 km długości i jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników opowieści o zbójnikach. O ich działalności przypominają tu takie atrakcje, jak Zbójnickie Turnie i Zbójnicki Stół. Większość osób spacer po tej dolinie kończy na malowniczej Hali Ornak, na której czeka schronisko turystyczne i piękna panorama Tatr

Jaskinia Mylna

Czerwony szlak prowadzi z Polany Pisanej nie tylko to Jaskini Raptawickiej, ale i do pobliskiej Jaskini Mylnej, którą również warto spenetrować. I ją można zwiedzać samodzielnie, z czego chętnie korzystają turyści. Udostępniona im trasa liczy sobie 300 m długości. Kto ją pokona, ten zobaczy m.in. liczne otoczaki, Obłazową Jamę, Okno Pawlikowskiego i Białą Ulicę, która swoją nazwę zawdzięcza sporej ilości mleka wapiennego.

Zobacz też:  Jaskinia Wielka Śnieżna - niezbędne informacje o najgłębszej jaskini Tatr

Wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków to skalny wąwóz, który swym pięknem oczaruje nawet tych najbardziej wymagających turystów. Przez wąwóz ten prowadzi jednokierunkowa trasa turystyczna do Hali Pisanej, na której trzeba się zmierzyć z takimi atrakcjami jak drabinki czy łańcuchy. Dzięki temu wędrówka po tej części Doliny Kościeliskiej staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. 

Dojście do jaskini i wizyta w jej komorze to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika Tatr. A ponieważ w okolicy czeka wiele innych atrakcji, turyści z Zakopanego chętnie odwiedzają to miejsce. 

Fot. Główne: ToSter via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też