Jaskinia Obłazowa. Historia najstarszego bumerangu. Zwiedzanie jaskini

Znajdująca się w rezerwacie przyrody Przełom Białki Jaskinia Obłazowa to jedno z najważniejszych miejsc prac archeologicznych w wojewódzkie małopolskim. To także atrakcja turystyczna, obok której nie wypada przechodzić obojętnie.
Jaskinia Obłazowa

Jaskinia Obłazowa to grota znajdująca się w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, na terenie wsi Nowa Biała, niedaleko Białki Tatrzańskiej. Jest częścią rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami, w zboczu skałki Obłazowa. Przez wiele lat prowadzono w niej prace archeologiczne, ponieważ kryła wiele skarbów pochodzących z zamierzchłej przeszłości. Obecnie jest dostępna do zwiedzenia i zdecydowanie warto ją odwiedzić, będąc w okolicy. Szczególnie że cały Przełom Białki to miejsce niezwykle urokliwe i klimatyczne.

Jaskinia Obłazowa – dane archeologiczne

Znajdująca się na terenie wsi Nowa Biała jaskinia była celem archeologów, którzy – pod przewodnictwem Pawła Valde-Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego – pracowali w niej od 1985 roku. Wszystko dlatego, że – jak wstępnie ustalono – była ona na przestrzeni wieków wielokrotnie zamieszkiwana przez ludzi. Było to więc szansą na znalezienie wyjątkowych artefaktów. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a badania przyniosły wiele wspaniałych znalezisk.

Historia najstarszego bumerangu i… nie tylko!

O Jaskini Obłazowej zrobiło się głośno, gdy znaleziono tam najstarszy bumerang na świecie, który wydobyto z ósmej warstwy. Wykonany on został z ciosu mamuta, ma 71 cm długości i waży około 800 g. Ustalono, że został wykonany około 30 tys. lat temu! Artefaktów z danych epok było więcej, a wspomnieć wypada chociażby o amuletach, nożu z radiolarytu czy zdobionych klinach rogowych.

Nie można zapomnieć o szczątkach pradawnych zwierząt, które udało się odnaleźć podczas prac archeologicznych. Na miejscu znaleziono pozostałości hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, renifera, a także mamuta. Nie powinno więc dziwić, że jaskini była tak dokładnie przeczesywana podczas prac archeologicznych.

Zobacz też:  Jaskinia Zimna: jak dotrzeć? Czy konieczny przewodnik?

Zwiedzanie Jaskini Obłazowej

Wielu turystów wybiera się do Jaskini Obłazowej nie tylko z powodu jej wartości historycznej i archeologicznej, ale również… filmowej. Tutaj bowiem kręcono wiele scen z popularnego niegdyś serialu „Janosik”. 

Jaskinia Obłazowa to krótki korytarz, który prowadzi do komory o długości około 9 metrów. Zwiedzanie nie jest zatem długie, ale będąc na Przełomie Białki, koniecznie trzeba tam zajrzeć. Chociażby po to, żeby zobaczyć, jak wygląda miejsce bogate w fascynującą historię. Oczywiście sam Przełom ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, dlatego najlepiej potraktować wizytę w jaskini jako jeden z etapów większej podróży.

Wyprawa do Jaskini Obłazowej – zadbaj o sprzęt

Jaskinia Obłazowa sprzęt

Wybierasz się do Jaskini Obłazowej, a także planujesz popodziwiać Przełom Białki? Na miejsce dotrzesz ze znajdujących się w okolicy głównych dróg parkingów. Ścieżki prowadzące do celu są wąskie, bywają strome oraz ubłocone, dlatego zadbaj o odpowiednie obuwie. Już na miejscu może być również wilgotno, dlatego lepiej być odpowiednio przygotowanym.

Odpowiedni sprzęt znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Warto, żebyś zainwestował w:

  • kijki trekkingowe;
  • buty trekkingowe;
  • kurtkę przeciwdeszczową;
  • spodnie trekkingowe.

Jeśli chodzi o warunki na Przełomie Białki, wiele zależy od pory roku, a także aktualnej pogody. Na pewno warto pamiętać, że jest miejsce wilgotne, w którym często pojawiają się błoto oraz trudne do ominięcia kałuże. Lepiej być na to przygotowanym.

Z powodu swojej niesamowitej historii Jaskinia Obłazowa jest miejscem, które zwyczajnie wypada odwiedzić. Przez tysiące lat działo się tam naprawdę wiele ciekawych rzeczy, czego dowodzą badania archeologiczne. Dla osób zafascynowanych historią – miejsce do obowiązkowego zwiedzenia!

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Jaskinia Ważecka: cennik. Ile kosztuje wejście do jaskini? Jak dojechać?
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też