Łysa Góra – poznaj urok Gór Świętokrzyskich

Wiedzę o Łysej Górze, jej mrocznych legendach i wielowątkowej historii najlepiej czerpać na miejscu, wśród lasów jodłowo-bukowych i plątaniny świętokrzyskich szlaków. Zaplanuj wycieczkę na drugą, po Łysicy, najwyższą górę w regionie – do miejsca, które naprawdę warto zobaczyć.
łysa góra

To tu, na Łysej Górze, najlepiej rozpocząć przygodę z wędrowaniem po Górach Świętokrzyskich. Zapewnia ona wiele niezapomnianych wrażeń zarówno turystycznych, krajoznawczych, jak i historycznych. Na szczyt drugiej po Łysicy, najwyższej góry w regionie (mierzy ona 594 m n.p.m) prowadzą ciekawe krajobrazowo trasy, w większości o łagodnych podejściach, w sam raz dla początkujących turystów.

Najciekawszy szlak na Łysą Górę – jaką drogę wybrać?

Łysa Góra pola

Położony we wschodniej części pasma Łysogór szczyt stanowi regionalną atrakcję turystyczną. Znajduje się na nim węzeł okolicznych szlaków turystycznych. Tu rozpoczyna się niebieska trasa piesza, która ciągnie się przez Nową Słupię, Kałków, wokół Zalewu Wióry aż po Kunów. Tędy przebiega także oznakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

Na szczyt Łysej Góry możesz wejść z kilku stron:

  • Drogą Królewską z Nowej Słupi;
  • szlakiem z Bielin przez Przełęcz Hucką (475 m n.p.m);
  • wariantem krótszym z Huty Szklanej;
  • trasą z Trzcianki lub nieco dłuższą z Paprocic przez Kobylą Górę (393 m n.p.m).

Każda z tych dróg ma swój urok. Pierwsza prowadzi przez pogański wał kulturowy (536 m n.p.m) i jest naprawdę krótka – spacer trwa tu około 1 godziny i 15 minut. Sprawdzi się idealnie na rodzinny, weekendowy spacer. Trasa przez Przełęcz Hucką, w zależności od wybranego wariantu, może być propozycją na prosty trekking z małymi dziećmi lub dla wytrwalszych piechurów. W pierwszej wersji szlak ciągnie się aż z Bielin. Liczy nieco ponad 9 km. Przejdziesz go w około 3 godziny, a suma podejść wyniesie aż 345 metrów. Skrócona droga, ze startem z Przełęczy Huckiej, ma niespełna 2 km. Na jej przejście należy poświęcić ok. 40 minut w jedną stronę.

Zobacz też:  Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki

Sanktuarium na Świętym Krzyżu – turystyczna atrakcja Łysej Góry

Łysa Góra oddalo

Nazwa Gór Świętokrzyskich oraz samej góry (Święty Krzyż) wzięła się od relikwii przechowywanych w tamtejszym opactwie. Pierwszym opiekunom klasztoru na Łyścu, benedyktynom, przekazał je Władysław Łokietek w XIV wieku. Powszechnie wiadomo, że już we wczesnym średniowieczu Łysa Góra była ośrodkiem kultu religijnego dawnych Słowian. Z kolei początki dziejów opactwa mogą sięgać nawet XI wieku. Jednak mroczna strona historii Łysej Góry, związana z sabatami czarownic, wciąż owiana jest tajemnicą. 

Obecnie pozostałości pogańskiego wału kulturowego otaczają najstarsze polskie sanktuarium z relikwiami drzewa Krzyża Świętego. To nie jedyna atrakcja, jaka czeka na turystów na Łysej Górze. Tu również znajduje się wieża Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego, wysoka na 157 metrów. Z kolei dla kolekcjonerów przyrodniczo-krajobrazowych wrażeń powstała platforma widokowa. Jest ona dodatkowo płatna, a aktualne ceny można sprawdzić na stronie internetowej przed planowaną wycieczką. Warto zatrzymać się na niej, choć na chwilę, by przy dobrej pogodzie podziwiać skąpany w słońcu stok północny i okrywające go gołoborze.

Wycieczka do Świętokrzyskiego Parku Narodowego – informacje praktyczne

Łysa Góra mgła

U podnóży Łysej Góry, od strony Nowej Słupi, znajdują się dwa parkingi. Oba zlokalizowane są przy ul. Świętokrzyskiej i mieszczą sporo samochodów. Jednak w sezonie ten po lewej stronie, niewidoczny z drogi i bezpłatny, bywa przepełniony już we wczesnych godzinach porannych. Drugi, po prawej stronie, kosztuje ok. 10 zł.

Tuż obok, w miejscu rozpoczęcia Drogi Królewskiej, którą przed laty pielgrzymowali podobno polscy królowie, w sezonie czekają stragany z pamiątkami. Ciekawą atrakcją są zlokalizowane nieco wyżej Dymarki Świętokrzyskie. Dalszy spacer w stronę szczytu doprowadzi cię do powalonego już Buka Jagiełły, jeszcze do niedawna jednego z najokazalszych drzew w ŚPN. Wstęp do Parku jest płatny. Jednodniowy bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Jeżeli planujesz dłuższą wycieczkę lub zamierzasz wracać na świętokrzyskie szlaki, rozważ zakup biletu wielokrotnego wstępu. To koszt jedynie 40 zł.

Zobacz też:  Najwyższe szczyty w Europie -Sprawdź, które góry należą do Korony Europy?

Na liście atrakcji Łysej Góry najważniejsze miejsca zajmują:

  • Klasztor Misjonarzy Oblatów;
  • Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej;
  • Sanktuarium z relikwiami drzewa Krzyża Świętego;
  • oraz platforma widokowa nad gołoborzem.

Jeżeli wszystkie te miejsca masz już odhaczone, zanim wybierzesz się w drogę powrotną, rozważ jeszcze spacer wyznaczonymi szlakami po Puszczy Jodłowej. W końcu Łysiec to nie tylko klasztor, ośrodek kultu czy rozpalające wyobraźnię legendy o czarownicach. To wciąż i przede wszystkim malownicze góry w Polsce.

Fot. Ilustracyjne: Yayek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts