Łamana Skała – w Beskidzie Małym naprawdę jest pięknie

Na Łamaną Skałę można wejść z każdej strony świata. Podejścia są dość krótkie, a mimo to walorów przyrodniczych nie brakuje. Po drodze warto wstąpić do Chatki pod Potrójną, jednego z bardziej osobliwych, beskidzkich schronień. Nie ma zasięgu, ale jest miejsce na ognisko, kuchnia i parę łóżek, czyli wszystko, czego w górach potrzebujesz.
łamana skała

Położona na prawo od Chatki Gibasówki i Chatki pod Potrójną, Łamana Skała to stosunkowo łatwy szczyt w okolicy Andrychowa i Suchej Beskidzkiej. Niewysoka, jak zresztą większość szczytów Beskidu Małego (w końcu nazwa nie wzięła się znikąd), jest wprost idealna na krótkie, przyjemne dla zmysłów i średnio wymagające kondycyjnie wycieczki. Na górze nie czeka wprawdzie panorama na pół świata, jakiej można by wymagać od górskiego szczytu, ale w drodze warto zatrzymać się tu i ówdzie, by chłonąć ciszę i spokój.

Dwie Potrójne, Madohora, Łamana Skała – i jak tu się nie zagubić?

Łamana Skała beskid mały

W Beskidzie Małym piękne jest wszystko – wijące się serpentynami malownicze, spacerowe szlaki, krótkie podejścia usiane sielskimi polanami, położenie pomiędzy wyjątkowymi jeziorami. Jednak rejon ten najbardziej słynie z tego, że, nadal dziki, skryty w cieniu Beskidu Żywieckiego, nie ma z czego słynąć. Na trasach ludzi niewiele, a Ci, co tam chodzą, robią to z miłości do gór takich, jak dawniej, pełnych charakteru, milcząco-kojących. Wśród małych beskidzkich szczytów, które czasami goszczą turystów, znajduje się Łamana Skała. Sięga 929 m n.p.m, co daje jej drugą lokatę po Czuplu, najwyższym punkcie Beskidu Małego.

Przez pewien czas trwały batalie związane z nazwą tej góry, ponieważ w wyniku kilku następujących po sobie omyłek, Łamana Skała opisywana była na mapach i w przewodnikach jako Madohora. W praktyce jednak są to dwa różne szczyty, leżące tuż obok siebie, jednak znacznie różniące się wysokością (rzeczywista Madohora jest o 19 metrów niższa). W Beskidzie Małym, jak nietrudno się domyślić, to naprawdę sporo. 

W okolicy Łamanej Skały i jej charakterystycznych wychodni skalnych znajdują się dwa szczyty o tej samej nazwie – Potrójna. Różnią się wysokością i położeniem na dwie strony świata, co skutecznie myli nieświadomych wędrowców. To nie wszystko – jeden z nich przez lokalnych mieszkańców bywa nazywany Czarny Groń, po to, chyba żeby sprawę bardziej skomplikować. Jedną z Potrójnych miniesz, wchodząc od strony Rzykowa wzdłuż Wieprzówki przez Schronisko PTTK Leskowiec. Drugą zaś zdobędziesz mimochodem, gdy wyruszysz z Targanic (żółtym szlakiem) lub z dowolnego parkingu na rzykowskim osiedlu Praciaki (szlakiem czarnym i żółtym).

Zobacz też:  Baranie (szczyt) w Beskidzie Niskim – tędy najbliżej po wspomnienia

Szlak turystyczny na Łamaną Skałę – tu Beskid Cię zaskoczy

Jeżeli wyjdziesz na szlak na Łamaną Skałę od strony przełęczy Kocierskiej, natrafisz na głaz w kształcie baszty zamkowej, uznany za pomnik przyrody. Szybko wkroczysz też do rezerwatu przyrody Madohora. Okazuje się, że w tym miejscu naprawdę jest co chronić. Na Łamanej Skale znajdują się m.in. lasy buczynowe regla dolnego, lasy świerkowe regla górnego, a na grzbiecie również wysokie ostańce, popularnie nazywane Zwaliskiem. Warto podkreślić, że jej wierzchołek to jedyne miejsce w Beskidzie Małym, gdzie w ogóle występuje wspomniane piętro regla górnego.

Szczyt Łamanej Skały gęsto porasta las, a informacją o tym, że dotarłeś do celu, będzie tabliczka z nazwą i wartością osiągniętej wysokości, zamocowana na drzewie. Przez jej wierzchołek nie przechodzi żaden z wytyczonych szlaków, choć omijają go niemal na wyciągnięcie ręki. Możesz zdobyć go:

  • z Krzeszowa Dolnego (szlak zielony) – czas przejścia zajmie Ci 2 godziny i 15 minut, dystans to 6,1 km, a suma podejść wynosi 360 m;
  • z Rzyków, osiedla Praciaki (szlak żółty) – czas przejścia to 1 godzina i 20 minut, dystans wynosi 2,4 km a suma podejść aż 428 m;
  • z Rzyków, osiedla Jagódka (szlak czarny i czerwony) – czas przejścia wynosi ok. 2 godziny i 55 minut, dystans to 7,9 km, suma podejść: 557 m;
  • z Rzyków z przystanku Czarny Groń (szlak czarny i czerwony przez Potrójną) – czas przejścia to 3 godziny, dystans 8,1 km, suma podejść 587 m;
  • ze wsi Kocoń – czas przejścia to 1 godzina i 50 minut, dystans 4,9 km, a suma podejść 378 m.

Po drodze na Łamaną Skałę przez Potrójną miniesz dwie bardzo osobliwe górskie chałupy: Chatkę na Potrójnej i Chatkę pod Potrójną. Obie otwarte dla turystów, obie o wyjątkowym klimacie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. W każdej znajdzie się łóżko, a także możliwość przygotowania sobie posiłku. Według gospodarzy zdarza się, przy odrobinie cierpliwości, również ciepła woda pod prysznicem. W chatce na Potrójnej można grillować z widokiem na Babią Górę. Z tej drugiej po pakiet wizualnych wrażeń trzeba wspiąć się bądź też zejść na jedną z polan szczytowych lub podszczytowych w okolicy.

Zobacz też:  Wołoszyn - góra idealna do wspinania? Jak się przygotować?

Dłuższą drogą na drugi najwyższy szczyt Beskidu Małego

Łamana Skała widok

Wytrwali wędrowcy, którzy planują w jednej chat spędzić noc, ciekawą opcją wejścia na Łamaną Skałę będzie start z oddalonej o ponad 16 km Góry Żar. Trasa przez Kiczerę, Kocierz, przełęcz Kocierską i Potrójną zajmuje nieco ponad 5 godzin bez przystanków. Na pewno należy do wariantów ciekawych krajobrazowo, wymaga dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania ekwipunku szczególnie zimą. Niewiele dłuższa (tylko o 2 km) i równie ciekawa (a może i bardziej) będzie droga z Wadowic przez Łysą Górę, a dalej Polanę Beskid i Schronisko PTTK Leskowiec. Choć ten rejon Karpat nazwany został Beskidem Małym, tras turystycznych znajdziesz całkiem sporo. Na samą Łamaną jest ich przynajmniej 5 i to bez żadnych kombinacji. Jednym słowem – masz z czego wybierać. Gdy już wpiszesz ją na listę zdobytych wierzchołków, możesz kontynuować wędrówkę. W końcu w samym Beskidzie Małym opisanych szczytów jest ponad 80!

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts