Łysica – podstawowe informacje, najlepsze szlaki

Łysica nazywana także Świętą Katarzyną to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich wznoszący się na wysokość niemal 614 m n.p.m w paśmie Łysogór. Jest to też najniższy szczyt Korony Gór Polskich. Sprawdź, jakie szlaki prowadzą na Łysicę!
łysica

Łysica znajduje się niedaleko Kielc u podnóża miejscowości Święta Katarzyna. Najwyższym punktem wzniesienia jest Skała Agaty lub Zamczysko. Łysogóry ciągną się przez 25 km i są najwyższym pasmem Gór Świętokrzyskich podzielonym na dwie części – wschodnią z Łysicą, Łysą Górą i Księżną Skałą oraz zachodnią z Radostową, Wymyśloną oraz Kraińskim Grzbietem. Charakterystyczne dla pasma są tzw. gołoborza. Biegnie tu szlak czerwony, czyli Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków oraz niebieski szlak z Wału Małacentowskiego.

Według jednej z legend nazwa gór wywodzi się od relikwii przechowywanych na Łysej Górze. Pasmo górskie z najwyższym szczytem, czyli Górą Świętej Katarzyny wchodzi w skład obszaru należącego do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Łysica najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich
Fot. Polimerek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Na szczyt Łysicy możesz dostać się czerwonym szlakiem wiodącym od strony Świętej Katarzyny. Wejście jest płatne i zajmuje nie więcej niż godziną. We wsi można zostawić samochód na jednym z dwóch dostępnych parkingów położonych blisko klasztoru Bernardynek. Na terenie dawnego cmentarza stoi kapliczka Żeromskiego wzniesiona na koniec XVIII wieku – wewnątrz zachował się wyżłobiony autograf pisarza. Za bramą prowadzącą do Parku znajduje się obelisk upamiętniający mieszkańców okolic wymordowanych przez Niemców oraz groby żołnierzy AK. Dalej zlokalizowana jest kapliczka Świętego Franciszka oraz płynie święte źródło (woda w źródełku ma moc leczenia oczu).

Od kapliczki do wierzchołka Łysicy dzieli cię niecała godzina marszu. Na pierwszym wierzchołku znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 roku oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Roztacza się stąd ograniczony widok w kierunku północnym na Górę Miejską i Psarską. Skała Agaty, drugie wzniesienie, jest wyższa od zachodniego wierzchołka o 65 cm.

Zobacz też:  Góry Harz. Jak zdobyć Brocken, czyli najwyższy szczyt?

Szlak na Łysicę z Kakonina

Szlak na Łysicę z Kakonina
Fot. SkyMaja via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jeden ze szlaków turystycznych wiedzie z miejscowości Kakonin i biegnie przez Przełęcz Św. Mikołaja. Samochód możesz zostawić na bezpłatnym parkingu przy drewnianej, zabytkowej zagrodzie. Głównym Szlakiem Świętokrzyskim kieruj się do przełęczy (544 m). Stoi tam kapliczka Św. Mikołaja, który jest patronem pielgrzymów i podróżników. Kolejnym etapem wędrówki jest Przełęcz Kakonińska. Trasa wiedzie przez las, jest przyjemna i łatwa. To wejście na Łysicę polecane jest dla rodzin z małymi dziećmi. Kakonin położony jest na południowych stokach pasma Łysogórskiego.

Góra Świętej Katarzyny – ciekawostki

Przez długi czas uważano, iż Łysica ma wysokość 612 m n.p.m, jednak wykonany w 2018 roku pomiar wykazał, że najwyższy punkt znajduje się na wschodnim wierzchołku zwanym Świętą Agatą i ma wysokość 613,96 m n.p.m. Wieść głosiła, że zachodni wierzchołek jest wyższy, ale po zmierzeniu okazało się, że ma 613,31 m n.p.m.

Góra Świętej Katarzyny ciekawostki
Fot. Gorofil via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Górę porastają puszcza jodłowa oraz buki. Ciekawostką jest fakt, że rosnące tu drzewa należą do najwyższych w Polsce – 270-letnia jodła pnie się na wysokość 51 metrów. Dodatkowo w lasach żyje aż 187 gatunków pająków, co sprawia, że tutejsze lasy wydają się czasem wyjątkowo mroczne. Turystów zastanawia również nazwa najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Mawia się, że w miejscach łysych, czyli nieporośniętych borem, czarownice urządzały sabaty. Warto także pamiętać, że obszar ten jest ściśle związany ze Stefanem Żeromskim, dlatego można spróbować podążać szlakiem pisarza.

Jak przygotować się do podejścia na Łysicę?

Choć podejście na Łysicę nie jest szczególnie trudne, pewną przeszkodą mogą byś skałki i ostre, śliskie kamienie. Dlatego też na wyprawę przygotuj buty z antypoślizgową podeszwą, najlepiej obuwie trekkingowe z wyższą cholewką i oddychającą membraną. Jeśli dopiero planujesz zakup butów dla siebie lub najbliższych, zajrzyj do sklepu Decathlon, w którym znajdziesz profesjonalne modele odpowiednie na górskie wycieczki. Dopasowane obuwie pozwoli ci przejść przez rumowiska skalne i las jodłowo-bukowy aż na sam szczyt.

Zobacz też:  Triglav – najwyższy szczyt Słowenii. Co zabrać? Jaki szlak jest najłatwiejszy?

Nie zapomnij również o kurtce przeciwdeszczowej, dzięki której dojdziesz na górę nawet podczas deszczu. Ponieważ wypad w świętokrzyskie najczęściej oznacza krótki trekking, zapakuj plecak o mniejszej pojemności. Wybierz model z kieszonkami zewnętrznymi i wewnętrznymi, w których pomieścisz wszystkie niezbędne akcesoria.

Główny Szlak Świętokrzyski

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w górach, spróbuj przejść przez Główny Szlak Świętokrzyski rozpoczynający się w Gołoszycach, a kończący w Kuźniakach. Idąc nim, można zaliczyć wszystkie najważniejsze i najciekawsze atrakcje regionu:

  • Górę Truskolaską (szczyt Pasma Jeleniowego o wysokości 448 m);
  • Górę Wesołówkę;
  • zabytkową chałupę w Kakoninie;
  • Kaplicę św. Rozalii na Górze Perzowej (mieści się w sztucznie powiększonej grocie);
  • Klasztor zamieszkiwany przez siostry bernardynki;
  • Muzeum Minerałów;
  • ruiny gotyckiego zamku w Bodzentynie.

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, który znajduje się na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Jej szczytowe partie porasta jodła, a na wierzchołek można się dostać czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny lub Kakonina. Zdobywców Korony Gór Polski zainteresują też szczyty na południu: Lubomir, Mogielica i Radziejowa.

Łysica – informacje praktyczne dla turystów

Przed wejściem na szlak możesz pozostawić samochód na jednym z dwóch bezpłatnych parkingów w miasteczku Święta Katarzyna. Bez problemu znajdziesz tu także kawiarnie i karczmy, a także sklepiki z pamiątkami. Wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatne. Wędrówka rozpoczyna się w miasteczku i trwa około godziny. Szczyty otaczają gołoborza powstałe z piaskowca kwarcytowego, a zbocza porastają w całości lasy. Łysica znajduje się w obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Do Katarzyny i Kakonina dojeżdżają również autobusy z Kielc.

Jeśli chcesz zaplanować szybki wypad w góry w Polsce, pomyśl o zdobyciu Łysicy. Wędrówka na szczyt jest przyjemna, a cały region jest ciekawy pod względem historycznym i geograficznym. Warto zajrzeć w okolice opisywane często przez Stefana Żeromskiego.

Zobacz też:  Baraniec w Tatrach Zachodnich – opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Fot. ilustracyjne: Jakub Hałun via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts