Małe Skrzyczne – jakie atrakcje czekają na turystów na szczycie?

Małe Skrzyczne to urokliwy szczyt w Beskidzie Śląskim, który oferuje turystom nie tylko malownicze widoki, ale również szereg atrakcji. Od wycieczek szlakami turystycznymi, przez możliwość skorzystania z kolejki gondolowej, aż po odpoczynek w schronisku z pięknymi panoramami. Dowiedz się, co jeszcze czeka na ciebie na Małym Skrzycznem.
małe skrzyczne

Położenie i charakterystyka

Małe Skrzyczne to trzeci co do wysokości szczyt w Paśmie Baraniej Góry i Skrzycznego w Beskidzie Śląskim, wznoszący się na 1211 m n.p.m. Jest to płaskie wypiętrzenie grzbietu łączące Skrzyczne z Malinowską Skałą. W grzbiecie tym kolejno znajdują się: Małe Skrzyczne, Kopa Skrzyczeńska i Malinowska Skała.

Małe Skrzyczne charakteryzuje się potężnym północno-zachodnim ramieniem, na którym w górnej części rozciąga się Hala Skrzyczeńska. Stoki te opadają ku dolinie Żylicy, pokryte licznymi polanami. W Szczyrku teren ten jest jednym z głównych ośrodków narciarstwa, gdzie znajduje się Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko. Z kolei stoki południowo-wschodnie opadają do doliny Malinowskiego Potoku.

Północne, strome stoki góry, opadające ku dolinie Czyrnej, w latach 90. XX w. zostały całkowicie ogołocone z lasów. To spowodowało, że w zimie tereny te stały się jednym z nielicznych miejsc w polskich Beskidach z występującym zagrożeniem lawinowym. Obecnie, po odbudowie szaty roślinnej, stanowią one doskonały punkt widokowy. Na szczycie Małych Skrzycznych znajduje się wiata dla turystów, która zapewnia schronienie i miejsce odpoczynku.

Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Szlaki turystyczne i atrakcje

Przez szczyt Małe Skrzyczne biegnie zielony szlak turystyczny ze Skrzycznego na Malinowską Skałę. Czas przejścia całego szlaku wynosi około 3 godzin, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla miłośników górskich wędrówek.

Trasa zielonego szlaku

Zielony szlak na Małe Skrzyczne rozpoczyna się na Skrzycznem (1257 m n.p.m.), najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego. Dalej wiedzie przez Małe Skrzyczne (1211 m), Kopę Skrzyczeńską (1195 m), Malinowską Skałę (1152 m), rozdroże pod Malinowską Skałą, Malinowskie Siodło, Zielony Kopiec, Gawlast, Magurkę Wiślańską aż na Baranią Górę (1220 m). Trasa oferuje różnorodne widoki – od rozległych panoram na Beskidy i Tatry po kameralne leśne zakątki. Po drodze mijamy liczne polany, schroniska turystyczne (na Skrzycznem i Baraniej Górze) oraz wieże widokowe (na Skrzycznem i Baraniej Górze).

Inne szlaki w okolicy

Okolice Małego Skrzycznego to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Oprócz zielonego szlaku, w pobliżu przebiegają inne popularne trasy, m.in.:

Zobacz też:  Durny Szczyt – gdzie się znajduje, szlak turystyczny, przygotowanie

Każdy z tych szlaków oferuje niezapomniane widoki, ciszę lasów i możliwość obcowania z beskidzką przyrodą. Warto zarezerwować kilka dni na odkrywanie tego zakątka Beskidu Śląskiego.

Jak przygotować się do wycieczki na Małe Skrzyczne?

Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Aby przygotować się do wycieczki na Małe Skrzyczne, należy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie i ubranie. Sklep Decathlon oferuje szeroki wybór sprzętu turystycznego, który sprawdzi się podczas górskich eskapad. Do najważniejszych elementów wyposażenia należą:

  • dobrej jakości obuwie turystyczne, zapewniające wygodę i stabilność na nierównym terenie;
  • odzież dostosowana do warunków pogodowych, w tym odporna na wodę i wiatr kurtka oraz ciepłe ubrania termoaktywne;
  • plecak turystyczny z wystarczającą pojemnością na zapas wody, żywności i dodatkowe ubrania;
  • mapa regionu i kompas, które ułatwią nawigację po szlakach turystycznych.

Ponadto warto sprawdzić aktualne warunki pogodowe i prognozę na dzień wycieczki, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zapewnić sobie bezpieczną i przyjemną wędrówkę.

Ochrona przyrody

Obszar wokół Małego Skrzycznego podlega ochronie w ramach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, co wymaga od turystów szczególnej uwagi na zachowanie naturalnego środowiska. Należy pamiętać o zasadach minimalnego wpływu na przyrodę, nie pozostawiać śmieci oraz szanować ciszę i spokój dzikiej fauny.

Atrakcje na Małym Skrzycznem

Na Małym Skrzycznem czeka na turystów wiele atrakcji, które sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku. Jedną z głównych atrakcji jest Szczyrk Mountain Resort, oferujący szerokie możliwości dla miłośników narciarstwa, z najdłuższymi trasami zjazdowymi w Polsce i nowoczesnymi wyciągami, w tym 10-osobową koleją gondolową.

Zbiornik wodny na potrzeby naśnieżania stoków. Autor zdjęcia: Pborys, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Latem i wiosną Małe Skrzyczne staje się idealnym punktem wyjścia na piesze wycieczki po malowniczych szlakach turystycznych, prowadzących m.in. do Malinowskiej Skały i Skrzycznego, oferując wspaniałe widoki na panoramę Beskidów. Dodatkowo dzięki kolejce gondolowej i 6-osobowej kanapie, dostęp do szczytu jest ułatwiony, co pozwala cieszyć się pięknem gór bez konieczności wyczerpującego podejścia. Małe Skrzyczne to także miejsce, gdzie można zatrzymać się na chwilę relaksu i podziwiać urokliwe krajobrazy, które można napotkać, pokonując zielony szlak ze Skrzycznego.

Zobacz też:  Galdhøpiggen – najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii

Fot. główna: Adrian Tync, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts