Szyndzielnia – szlakiem lub koleją gondolową. Chwila wytchnienia w Beskidzie

Nie musisz oddalać się od Bielska-Białej, aby spędzić przyjemny dzień w górach. Szyndzielnia to niewysoki szczyt położony u przysłowiowych bram miasta, na który dostaniesz się szlakiem pieszym lub koleją linową. Zapanuj dzień atrakcji i odpocznij od miejskiego gwaru w najstarszym schronisku w polskich Beskidach.
Szyndzielnia

Kolejka wynosząca na Szyndzielnię zajmuje miejsce na zamkniętej liście trzech tego rodzaju wyciągów w kraju. Z jej pomocą w blisko 6 minut możesz dostać się ze stacji dolnej, położonej w bielskiej dzielnicy Olszówka pod polanę Kamienica, skąd już tylko krótki spacer dzieli Cię od zdobycia szczytu. Wznosząca się nam miastem na 1026 m n.p.m. Szyndzielnia traktowana jest przez mieszkańców Bielska jak nieodłączny element miejskiej panoramy i góra rodzinna. To tu, podobnie jak na pobliskim Klimczoku, chętnie spędzane są weekendy oraz letnie popołudnia.

Szyndzielnia ponad Bielskiem-Białą – dlaczego warto ją zobaczyć?

Szyndzielnia śnieg

Jeżeli jeszcze nie byłeś u szczytu Szyndzielni, wybierz się na spacer na szczyt lub skorzystaj z możliwości wjazdu nowoczesnym wagonikiem. O każdej porze roku czeka tam na Ciebie wiele atrakcji od urzekającej przyrody przez ciekawe szlaki po prawdziwie klimatyczne perełki Beskidu jak np. niepowtarzalna chatka na Klimczoku oraz jej kamienny ogród. Zaplanuj dzień pełen atrakcji dla siebie lub swoich bliskich właśnie tu, pomiędzy Szczyrkiem i Bielskiem-Białą, u progu niezwykle urokliwych, gęsto zalesionych gór.

Na wierzchołek Szyndzielni możesz dostać się kilkoma drogami z Doliny Wapienicy, spod schroniska PTTK Dębowiec, z parkingu Pod Dębowcem, z Mikuszowic Śląskich lub Bystrej Śląskiej (wariantem przez Równię pod Kozią bądź też alternatywną drogą Juliana Fałata i dalej ku Przełęczy Kołowrót). Zanim wyjdziesz w góry, rozważ i porównaj poniższe, najbardziej popularne propozycje:

  • szlak żółty – prowadzi z Doliny Wapienicy do punktu zaznaczonego na mapie turystycznej Nad Szyndzielnią; długość 5,8 km, szacowany czas przejścia ok. 2 godzin i 30 minut;
  • szlak czerwony/zielony – wszystkie startują przy schronisku na Dębowcu i wiodą niemalże równolegle stokiem Szyndzielni pod drzwi schroniska górnego, a szacowany czas przejścia wynosi ok. 1 godziny i 40 minut;
  • szlak niebieski i dalej czerwony/zielony – droga oznakowana na niebiesko prowadzi aż do rozejścia się szlaków pod Przełęczą Dylówki; przejście całości trasy od przystanku w Olszówce Górnej aż do schroniska PTTK Szyndzielnia powinna zająć ok. 1 godziny i 30 minut;
  • szlak żółty – prowadzi z Olszówki przez Mikuszowice Śląskie i dalej przez rozdroże Pod Kozią Górą; dystans do pokonania to ok. 6 km, czas przejścia szacowany jest na 2 godziny i 30 minut;
  • szlak niebieski – z Bystrej przez siodło pod Klimczokiem; wariant turystyczny; dystans 6 km i szacowany czas przejścia 2 godziny i 15 minut.

Kolej na Szyndzielnię i wieża widokowa z barwną panoramą

Przejazd żółtymi gondolami z panoramicznymi, częściowo przeszklonymi ścianami to dopiero początek wrażeń. Górna stacja, skąd zaczynają wić się różnokolorowe szlaki pełni funkcję poczekalni, a pierwszą atrakcją, która czeka tam na odwiedzających, jest miniekspozycja dotycząca kolei. Możesz tu zobaczyć przegląd mechanizmów oraz konstrukcji wagoników, jakie wykorzystywane były na przestrzeni lat do przewożenia turystów pieszych, rowerzystów i narciarzy. Wybudowana w 1953 roku i zmodernizowana na początku lat 90. kolej linowa Szyndzielnia była pierwszą tego rodzaju inwestycją w powojennej Polsce. 

Zobacz też:  Ślęża – informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Jeżeli planujesz wycieczkę na Szyndzielnię poza sezonem lub weekendem, uwzględnij zmiany godzin kursowania kolei. Przy małej frekwencji wagoniki wynoszą na górę co pół godziny, zwykle od godziny 9:00. Większe obłożenie sprawia, że zachowana jest płynność i oczekiwanie na start kolei nie będzie konieczne. Obok górnej stacji, tuż pod Polaną Kamienica, postawiono wieżę widokową z platformą, która przy dobrej pogodzie pozwala podziwiać gołym okiem panoramę miasta, a także (tu warto skorzystać z lunety obserwacyjnej) masyw Babiej Góry czy majestatyczne Tatry.

Aktualną cenę biletu wstępu (tak, ten obiekt wymaga kupna dodatkowej wejściówki) sprawdź on-line lub w kasie kolei. Ażurowa konstrukcja z górną platformą robi spore wrażenie, jednak osoby z lękiem wysokości mogą nie czuć się tam bezpiecznie. Miej to na uwadze, planując wycieczkę dla grupy. Wyposażona w 12 przęseł i aż 120 stopni wieża to jednak nie jedyny obiekt, który warto odwiedzić na szczycie.

Schronisko PTTK Szyndzielnia na szczycie – Twoje miejsce na ciekawy weekend

Szyndzielnia las

Na Szyndzielni na wysokości 1001 m n.p.m. znajduje się najstarsze w Beskidach schronisko górskie. Murowany budynek nawiązuje wyraźnie do klimatu alpejskiego zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Z jego tarasu rozpościera się widok na dolinę potoku Białka, a także na ościenne miasteczka Kotliny Żywieckiej i pasmo Magurki. To idealne miejsca na dłuższy wypoczynek.

Obiekt oferuje sporo miejsc noclegowych, a także domowe jedzenie. Tu możesz też nabyć drobne pamiątki, przypinki, mapy i inne drobiazgi związane z Beskidem Śląskim. Tym, co powinno zaciekawić Cię, zwłaszcza w czasie zimowych wędrówek, jest możliwość wypożyczenia na górze rakiet śnieżnych. Dla fanów narciarstwa w sezonie przygotowywany jest niedługi, ale przyjemny stok. Ze schroniska na Szyndzielni wybierzesz się również (po wcześniejszym umówieniu z przewodnikiem) na wyprawę do jaskini na Trzech Kopcach.

Jeżeli planujesz wędrowanie z czworonogiem, weź pod uwagę pewne ograniczenia np. to, że w obiekcie nie ma możliwości noclegu z pupilem. Co ciekawe, obowiązujące tu przepisy nie zezwalają też na spanie „na glebie”. Z dobrych informacji: obiekt nie pobiera dodatkowych opłat za pościel, a dzieci do lat 4 przyjmowane są gratis, podobnie jak opiekun większych grup szkolnych. Z uwagi na swoje położenie nieco ponad miastem, schronisko można wybrać zamiast tradycyjnego hotelu i, poruszając się gondolą, zwiedzić nie tylko górskie szlaki, lecz także mnóstwo zabytków tego regionu. A naprawdę jest w czym wybierać! Sprawdź sam!

Zobacz też:  Monte Cinto – najwyższy szczyt Korsyki. Zdobądź go szlakiem GR 20

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts