Postawna – polecane szlaki turystyczne. Najważniejsze informacje

Postawna to najwyższy szczyt Gór Bialskich, osiągający wysokość 1117 m n.p.m. Ten wierzchołek przyciąga wielu miłośników górskich wędrówek, oferując ciekawe szlaki turystyczne. Niżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat polecanych tras prowadzących na Postawną.
postawna

Postawna – gdzie się znajduje? Informacje o szczycie

Postawna położona jest w Sudetach Wschodnich, w paśmie Gór Bialskich. Wierzchołek leży tuż przy granicy polsko-czeskiej, około 200 metrów od granicy po polskiej stronie. Góry Bialskie bywają czasem uznawane za część Gór Złotych, jednak większość opracowań traktuje je jako odrębną jednostkę. Postawna jest najwyższym szczytem Gór Bialskich po polskiej stronie. Wyższa jest tylko czeska Travna hora (1121 m n.p.m.). Inne ważne szczyty w okolicy to Rudawiec (1112 m n.p.m.) i Brusek (1116 m n.p.m. lub 1124 m n.p.m.).

Autor zdjęcia: Timaska, Wikimedia Commons, domena publiczna

Charakterystyka Postawnej

Postawna to dość płaski, zalesiony wierzchołek, pozbawiony rozległych widoków. Na wierzchołku znajdują się tabliczki informujące o osiągnięciu szczytu. Północne stoki Postawnej są obszarem źródliskowym rzeki Białej Lądeckiej. Co ciekawe, na Postawną nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Dotarcie na szczyt wymaga odnalezienia wąskich, nieoznakowanych ścieżek. Stanowi to dodatkową atrakcję dla osób lubiących wyzwania.

Pieczątki na okolicznych szczytach

Na samej Postawnej nie ma punktu z pieczątką. Można je jednak zdobyć na dwóch pobliskich szczytach należących do Korony Gór Polski – Rudawcu i Kowadle. Na obu wierzchołkach znajdują się drewniane skrzynki z ukrytymi pieczątkami. Jeśli chcesz wzbogacić swoją kolekcję, musisz zdobyć te wierzchołki.

Przykład skrzynki z pieczątką – Lubomir. Autor zdjęcia: Dwxn, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Szlak na Postawną z Bielic

Jak wspomniano wcześniej, bezpośrednio na Postawną nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Można jednak dotrzeć w jej pobliże. Jedną z miejscowości, z której wygodnie rozpocząć wycieczkę na Postawną, są Bielice. Ta urokliwa wieś leży między Górami Złotymi a Górami Bialskimi. W Bielicach można zdobyć pieczątkę KGP w kwaterach i gospodarstwach agroturystycznych.

Zobacz też:  Wołowiec - czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej

Przebieg szlaku z Bielic

Z Bielic należy kierować się zielonym szlakiem w stronę Rudawca. Po drodze mija się dolinę Bielawki i Czarny Potok. Następnie szlak prowadzi przez Rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki z licznymi jaworami, bukami i świerkami. Aby dotrzeć do celu, trzeba trzymać się zielonych oznaczeń – aż do dojścia do nartostrady. W tym miejscu można skręcić na Rudawiec lub iść w przeciwną stronę wzdłuż granicy. Po około 1,5 godziny wędrówki docieramy w okolice celu.

Aby wejść na Postawną, przy tabliczce na Travnej Horze trzeba zejść z nartostrady i iść ścieżką prowadzącą w kierunku północni-zachodnim. Jeśli wędrujesz latem, szukaj mocno wydeptanej ścieżki. Do pokonania jest tylko 300 metrów, jednak trzeba pilnować się, by nie pomylić drogi. Dlatego potrzebny będzie nie tylko telefon, ale również kompas i dobra mapa. O zdobyciu Postawnej poinformuje tabliczka. Sam wierzchołek jest dosyć płaski i zalesiony, a przez to pozbawiony widoków.

Powrót do Bielic

Najwygodniej wrócić tą samą trasą. Można też przedłużyć wycieczkę i przejść grzbietem przez Brusek, a następnie zejść do doliny Czarnego Potoku. Stamtąd zielonym szlakiem wraca się do Bielic. Polecamy tę drugą opcję, ponieważ stanowi dobre urozmaicenie wycieczki. Oprócz tego nie jest trudna technicznie, więc warto zmęczyć się, pokonując kolejne kilometry.

Szlak na Postawną z Palaša (Czechy) 

Alternatywą dla szlaku z Bielic jest wyprawa od strony czeskiej, ze wzniesienia Palaš. To dobra opcja dla osób, które chcą połączyć zdobycie Postawnej ze zwiedzaniem czeskiej części Gór Bialskich. Na szczyt można dotrzeć zielonym szlakiem ze Starégo Města pod Sněžníkem, można też mocno skrócić ten dystans.

Dojazd i przebieg szlaku

Szlaki na szczycie Palaša. Autor zdjęcia: Tommy10, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Na Palaš najłatwiej dostać się samochodem. Na sam szczyt prowadzi wąska, asfaltowa droga, która zimą może być nieprzejezdna. Dlatego lepiej zostawić auto nieco niżej lub w mieście. Szlak na Postawną zaczyna się przy chacie turystycznej Přístřešek Palaš. Początkowo należy kierować się czerwonym szlakiem w stronę szczytu Postawna / Travna hora. Trasa prowadzi lasem świerkowym, stopniowo się wznosząc. Po wejściu na grzbiet i minięciu szczytu Travna hora, ścieżka skręca na zachód. 

Zobacz też:  Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít

Dalej szlak biegnie wzdłuż granicy, przez Przełęcz Pod Działem. Ostatnie metry na szczyt Postawnej pokonuje się znów bez znaków, przecinając gęste zarośla. Na wierzchołku znajdują się charakterystyczna tabliczka informacyjna.

Warianty powrotu

Najprościej wrócić tą samą trasą do chaty. Ciekawą opcją jest też przejście granią przez Brusek i Rudawiec, a następnie szlakiem zielonym do Bielic po polskiej stronie. Stamtąd można dojechać autobusem do przejścia granicznego.

Jak przygotować się do wejścia na Postawną?

Wyprawa na Postawną wymaga dobrego przygotowania. Surowy klimat Gór Bialskich, zwanych sudeckimi Bieszczadami, może zaskoczyć niejednego wędrowca. Warto zadbać o odpowiedni ekwipunek, który skompletujesz w sklepie Decathlon:

  • podstawą są wygodne, wysokie buty trekkingowe, najlepiej za kostkę. Przydadzą się ciepłe skarpety, np. wełniane lub termiczne. Warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i polar lub bluzę z długim rękawem.
  • przyda się też czapka, komin lub chusta wielofunkcyjna, rękawiczki. Wśród akcesoriów nie może zabraknąć latarki czołowej, podręcznej apteczki, noża, zapałek lub zapalniczki. Warto wziąć kijki trekkingowe, zwłaszcza jeśli planuje się dłuższą wędrówkę.
  • na szlaku istotne jest regularne uzupełnianie płynów i kalorii. W plecaku powinien znaleźć się co najmniej litrowy bidon lub bukłak z wodą oraz termos z ciepłym napojem. Warto mieć przekąski typu orzeszki, suszone owoce, batony energetyczne.
  • na dłuższe wycieczki trzeba zabrać także bardziej treściwy prowiant – kanapki, owoce, warzywa. Dobrym pomysłem są gotowe dania liofilizowane. Nie zaszkodzi też mała porcja czekolady na dodatkowy zastrzyk energii.

Czy warto zdobyć Postawną?

Postawna to ciekawy cel wycieczek dla amatorów górskich wędrówek. Najwyższy szczyt Gór Bialskich po polskiej stronie przyciąga nie tylko wysokością, ale i dzikością krajobrazu. Brak oznakowanych szlaków dodaje wyprawie smaku przygody. Najdogodniejsze szlaki na Postawną prowadzą z Bielic po polskiej stronie oraz z Palaša od strony czeskiej. W obu przypadkach warto zaplanować całodniową wycieczkę, by móc w pełni nacieszyć się urokami Gór Bialskich.

Zobacz też:  Dufourspitze – najwyższy szczyt Szwajcarii

Przygotowując się do wyprawy, trzeba pamiętać o dobrym ekwipunku, ciepłym ubraniu i prowiancie. Dzięki temu wędrówka na Postawną będzie nie tylko bezpieczna, ale i w pełni satysfakcjonująca. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.

Zdj. główne przedstawia Góry Bialskie. Autor: Jacek Halicki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts