Okrąglica w Beskidzie Żywieckim – jak dojść na szczyt?

Okrąglica to jeden ze szczytów w Beskidzie Żywieckim. Choć nie prowadzą na nią znakowane szlaki, warto podjąć trud dotarcia na wierzchołek. Nagrodą będą piękne widoki oraz możliwość odwiedzenia niezwykłej kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów.
okrąglica

Jak dojść na Okrąglicę?

Okrąglica (1238 m n.p.m.) to szczyt położony w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się on w głównym grzbiecie pasma, pomiędzy Kucałową Przełęczą (1148 m n.p.m.) a bezimiennym wierzchołkiem o wysokości 1137 m n.p.m. Choć przez sam wierzchołek Okrąglicy nie przebiegają znakowane szlaki turystyczne, warto podjąć trud dotarcia na szczyt. Nie jest to niewykonalne – obok wytyczono szlaki ku Kucałowej Przełęczy. Dobrym punktem odniesienia jest także Hala Krupowa, położona na południowo-wschodnich stokach. Znajduje się tam spore schronisko PTTK.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej. Autor zdjęcia: Zunae, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Najbliżej szczytu Okrąglicy biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki, trawersujący południowe stoki góry na wschód od Kucałowej Przełęczy. Aby dotrzeć na wierzchołek, należy odbić z tego szlaku leśną drogą, która doprowadzi nas na polankę z kapliczką i przekaźnikiem. Wejście na szczyt nie jest oznakowane, ale ścieżka jest dobrze widoczna w terenie.

Szlaki turystyczne w okolicy Okrąglicy

Choć, jak wspomniano wcześniej, przez sam wierzchołek Okrąglicy nie przebiegają znakowane szlaki, w jej okolicy znajduje się kilka tras turystycznych:

  • czerwony szlak z Jordanowa przez Bystrą Podhalańską, Drobny Wierch, Judaszkę, Przełęcz Malinowe, Naroże, Soskę, Krupówkę i Urwanicę na Kucałową Przełęcz. Suma podejść na tej trasie wynosi 830 m, a suma zejść 170 m. Przejście w jedną stronę zajmuje około 5 godzin, a w drugą nieco ponad 4 godziny;
  • szlak na Kucałową Przełęcz z Sidziny przez Halę Krupową – czas przejścia w jedną stronę to około 3,5-4 godziny, powrót zajmuje około 3 godziny.

Opis szlaku na Okrąglicę z Hali Krupowej

Turystom polecamy szlak z Hali Krupowej, który jest nieco krótszy niż fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Aby dotrzeć do początku, najlepiej skorzystać z własnego środka transportu – trzeba dojechać do bezpłatnego leśnego parkingu w Sidzinie Wielkiej Polanie. Wejście na tę trasę znajduje się przy szlabanie, gdzie wyznaczono również miejsce na ognisko i ustawiono stoły piknikowe. Najpierw należy trzymać się czarnych oznaczeń. Ten pierwszy etap jest jednocześnie najtrudniejszy, ponieważ droga pnie się stromo do góry i jest otoczona lasem. Na szczęście zdarzają się prześwity, dzięki czemu można robić przystanki, by podziwiać widoki.

Zobacz też:  Suchawa – jak tam dojść? Przygotowanie do wycieczki w Góry Suche

Po dojściu na Halę Krupową można odpocząć w znajdującym się na miejscu schronisku. To również okazja, by lepiej przyjrzeć się panoramie bliższej i dalszej okolicy – robi niesamowite wrażenie. Przy dobrej pogodzie widać między innymi:

Aby dotrzeć na Okrąglicę, na Hali Krupowej trzeba zmienić oznaczenia na zielone, a później nieco zboczyć ze szlaku.

Platforma widokowa na Trzech Koronach. Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Alternatywne wejście na szlak w kierunku Okrąglicy

W Sidzinie swój początek ma również zielony szlak. W tym celu trzeba dojechać do przysiółka Bińkówka. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaparkowanie samochodu przy tamtejszym niewielkim Muzeum Kultury Ludowej – warto skorzystać z okazji, by zwiedzić to miejsce. Pierwszy etap jest dość trudny, ponieważ wymaga pokonania sporego przewyższenia. Odpoczynek najlepiej zaplanować na szczycie Kordelki. Następnie na trasie jest już Hala Krupowa i Okrąglica.

Atrakcje na szczycie Okrąglicy

Tuż pod wierzchołkiem Okrąglicy, na który prowadzi nieoznakowana ścieżka, znajduje się niezwykła kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów. Obiekt ten, nawiązujący wyglądem do szałasu pasterskiego, został zbudowany potajemnie w maju 1987 roku. Przez długi czas ścieżka prowadząca do kaplicy znana była tylko wtajemniczonym. Obecnie we wnętrzu kaplicy na Okrąglicy umieszczono epitafia upamiętniające zmarłych ludzi gór. Co roku w pierwszą niedzielę października odprawiana jest tu msza święta dla uczestników zlotu turystycznego krakowskiego oddziału PTTK. 

Kaplica stanowi wyjątkowe miejsce na mapie Beskidu Żywieckiego i z pewnością warto ją odwiedzić podczas wyprawy na Okrąglicę. Oprócz kaplicy, w pobliżu szczytu Okrąglicy znajduje się także maszt telekomunikacyjny. Z wierzchołka roztaczają się rozległe widoki na okoliczne pasma górskie Beskidu Żywieckiego. Stoki góry porastają lasy, a w partiach szczytowych można natrafić na rozpadliny i niewielkie jaskinie, nadające otoczeniu dziki charakter.

Zobacz też:  Postawna – polecane szlaki turystyczne. Najważniejsze informacje

Jak przygotować się do wejścia na Okrąglicę?

Szlak turystyczny na Okrąglicę nie jest trudny technicznie, ale dość długi, przez co wymaga przygotowania. Z tego powodu warto zadbać o odpowiedni ekwipunek i kondycję. Niezbędne będą wygodne buty trekkingowe, wiatrówka, prowiant i woda. Warto mieć ze sobą mapę i kompas lub GPS. Na początkowych bardziej wymagających etapach przydadzą się także kijki trekkingowe – cały niezbędny ekwipunek turystyczny kupisz w sklepie Decathlon. 

Przed wycieczką dobrze jest sprawdzić prognozę pogody. Sam szczyt i okolice oferują piękne widoki, warto jednak pamiętać, że podejście wymaga pewnego wysiłku i doświadczenia w chodzeniu po górach.

Powrót z Okrąglicy

Można wrócić tą samą drogą lub znacznie wydłużyć wycieczkę, robiąc pętlę między innymi przez Halę Malinową. W tym celu trzeba kierować się czerwonymi oznaczeniami, które następnie na skrzyżowanie szlaków zmienia się na niebieskie. Teraz schodzimy już prosto do naszego punktu wyjściowego.

Warto pamiętać, że Okrąglica to jeden z ciekawszych szczytów w Beskidzie Żywieckim, na który warto się wybrać mimo braku oznakowanego szlaku. Nagrodą za trud wejścia będą piękne widoki oraz możliwość odwiedzenia niezwykłej kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów. W okolicy Okrąglicy przebiega kilka innych znakowanych tras turystycznych, które również zasługują na uwagę podczas górskich wędrówek.

Fot. główna: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts