Luboń Wielki – piękne widoki i schronisko PTTK jak chatka Baby Jagi

Szczyt Luboń Wielki górujący nad Rabką Zdrój, wciąż nie dość znany i doceniany, to jedno z miejsc, gdzie na turystów czeka coś niezwykłego. Planujesz weekendowy wypad w Beskidy? Wejdź na szlak na Luboń Wielki i odwiedź Babę Jagę w schronisku PTTK na szczycie. Drugiego takiego obiektu nie znajdziesz w całej Polsce.
Luboń Wielki

W drodze na Luboń Wielki, szczyt z wyjątkowymi widokami na Szczebel, Babią Górę czy Beskidu Makowskiego oraz niepowtarzalną chatką Baby Jagi, w której mieści się schronisko PTTK, czeka na Ciebie wiele turystycznych atrakcji. Choć punkt szczytowy znajduje się na wysokości raptem 1022 m n.p.m., prowadzące tam trasy dają przedsmak wędrówki po znacznie wyższych partiach gór. Najpopularniejszy wśród odwiedzających żółty szlak z Rabki Zdrój, tzw. Perć Borkowskiego, zaprowadzi Cię w głąb rezerwatu przyrody ze skałami piaskowcowymi. Zobaczysz tam charakterystyczne gołoborze, czyli rozległe skalne rumowisko oraz na „Dziurawe Turnie” z bogatymi formacjami skalnymi. Położone wśród powalonych starodrzewi i osadzonych w rozpadlinach jaskiń z pewnością będzie nie lada gratką nie tylko dla pasjonatów górskiej geologii, ale też wędrowców, którzy szukają oryginalnych krajobrazów.

Szlaki turystyczne na Luboń Wielki – Beskid Wyspowy na wyciągnięcie ręki

Luboń Wielki widok na stok

Strome zbocze, rozrzucone wokół głazy i spłaszczony wierzchołek z przyjemnym punktem widokowym sprawiają, że wyprawa na Luboń Wielki to jedna z ciekawszych opcji w tym regionie. Tym bardziej, że to naprawdę łatwo dostępny szczyt. Niemal z każdej z okolicznych miejscowości poprowadzona została trasa turystyczna o czytelnym oznakowaniu. Możesz wybrać szlak:

  • żółty tj. Perć Borkowskiego z Rabki Zdrój;
  • niebieski z Rabki Zdrój;
  • zielony z Rabki Zdrój przez rozdroże Pod Luboniem;
  • niebieski z Jordanowa przez Luboń Mały;
  • czerwony przez Przełęcz Glisne z Mszany Dolnej.

Pierwszy z wymienionych zaliczany jest do najbardziej popularnych, ale jednocześnie najtrudniejszych. Wymaga on pewnych umiejętności wspinaczkowych i choćby podstawowego przygotowania górskiego. To niezmiernie istotne szczególnie wtedy, gdy planujesz wejście zimowe. Z kolei ostatni, czerwony szlak na Luboń Wielki, to fragment Małego Szlaku Beskidzkiego, który zaczyna się od Straconki w Bielsku-Białej, ciągnie przez 137 km i właśnie tu na Luboniu Wielkim ma swój koniec.

Niezależnie wybranej drogi, każda zaprowadzi Cię na górną polanę u stóp charakterystycznego schroniska na Luboniu Wielkim, z którego rozpościera się fantastyczny widok na okoliczne pasma i szczyty. Możesz chłonąć atmosferę i podziwiać Szczebel, Ciecień i Śnieżnicę, popijając kawę lub czekoladę o każdej porze roku. Jeżeli nie planujesz powrotu do doliny, stare schronisko PTTK na Luboniu Wielkim, które do złudzenia przypomina chatkę z dziecięcej opowieści, oferuje miejsca noclegowe. Nie jest ich zbyt wiele, ale poza sezonem na pewno uda Ci się spędzić tu noc i zjeść proste, ale smakowite śniadanie z widokiem na cztery strony świata.

Zobacz też:  Radziejowa – Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Szlaki, atrakcje i ciekawostki.

Przez Perć Borkowskiego i Dziurawe Turnie – szlak na Luboń Wielki

Luboń Wielki schronisko pttk

Żółty szlak na Luboń Wielki, znany również jako Perć Borkowskiego, startuje w miejscowości Rabka-Zdrój przy drodze krajowej nr 28. W okolicy wejścia na szlak znajdują się dwa przystanki autobusowe, a w miasteczku z łatwością można też zostawić samochód na parkingach płatnych oraz darmowych miejscach postojowych. Początkowo trasa biegnie ulicą Balową, a dalej w górę równolegle do linii Potoku Miedzianego, który swój początek ma na obszarze rezerwatu przyrody Luboń Wielki.

Interesującymi punktami na szlaku są rozległe gołoborza (które zajmują ok. pół hektara) oraz Dziurawe Turnie, czyli grupa formacji skalnych o rozmaitych kształtach. Niedaleko wypłaszczenia szczytowego, wśród rozrzuconych głazów, znajdują się nieudostępnione dla turystów jaskinie oraz schroniska skalne. Największa tego rodzaju forma mierzy aż 26 metrów długości. Ciekawostkę stanowi fakt, że to jedyna jaskinia z grupy 13 udokumentowanych na tym obszarze z własnym mikroklimatem.

Szlak żółty na szczyt Luboń Wielki w Pogórzu Orawsko-Jordanowskim mierzy 3,5 km w jedną stronę. Czas przejścia wynosi mniej więcej 1 godzinę i 50 minut. Z punktu szczytowego do punktu meteorologicznego i schroniska PTTK przejdziesz w niespełna 5 minut. To doskonałe miejsce, aby przysiąść na chwilę przy pierogach, cieście lub kubku gorącej herbaty i rozkoszować się niecodziennym klimatem. Pamiętaj, że w środku są tylko dwa małe stoły, więc w sezonie trudno o miejsce. Jednak w okresie jesienno-zimowym na pewno skorzystasz z gościnności opiekunów obiektu i, choć w tym czasie nie ma komu gotować, zjesz coś smacznego w cieple i spokoju. Na dół możesz wrócić tą samą drogą lub niebieskim szlakiem przez rozdroże Pod Luboniem.

Wędrówka na szczyt Luboń Wielki, którą zaplanujesz z przyjemnością

Luboń Wielki krowa na pastwisku

Droga przez rezerwat przyrody i rozległe, wymagające uważności gołoborza krzemianowe to nie jedyna trasa na szczyt. Choć to właśnie ona cieszy oczy turystów niezwykłymi górskimi siedliskami: gęstymi, starymi buczynami karpackimi, borami jodłowo-świerkowymi i zbiorowiskami mchów na skalnych osuwiskach. Alternatywnym podejściem na Luboń Wielki jest szlak zielony z Rabki-Zdrój, który startuje przy PKS. Ma on długość 5,2 km i wymaga poświęcenia przynajmniej 2 godzin i 15 minut na przejście tego dystansu.

Zobacz też:  Corno Grande - szczyt w Apeninach. Jak przygotować się do wejścia?

Ciekawym turystycznie i krajobrazowo wariantem będzie szlak czerwony z Mszany Dolnej o długości ponad 8 km. Wprawdzie omija on słynne gołoborze, lecz mimo to nie skąpi w walory przyrodnicze. Wariant ten można znacznie skrócić – do 2 km i godziny drogi pieszo. Wystarczy, że wystartujesz z Przełęczy Glisne, gdzie również dojeżdża autobus. Jeżeli poruszasz się własnym samochodem, w okolicy bez trudu zaparkujesz na specjalnie wyznaczonych placach postojowych lub wzdłuż drogi. Na najwytrwalszych czeka szlak niebieski z Jordanowa przy kempingu o długości 12,7 km w jedną stronę.

O Beskidzie Wyspowym trudno mówić jak o pokaźnym, majestatycznym masywie górskim, wprost stworzonym do długiego wędrowania. Rozrzucone między doliną Raby a kotliną Sądecką szczyty, w formie odosobnionych wysepek, mają jednak swój niepowtarzalny urok. Najwybitniejszym z nich jest Luboń Wielki, który geologicznie, przyrodniczo i turystycznie wyróżnia się na tle pozostałych. Zarówno wejście na niego, jak i zejście, szczególnie jeśli wybierzesz żółty i niebieski szlak, będzie z pewnością niezapomnianą przygodą, którą warto powtórzyć.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts