Szczyty Karkonoszy – TOP 5 lokalizacji dla turystów

Szczyty Karkonoszy kryją wiele tajemnic, ale jednocześnie zapewniają niezwykłe widoki. To miejsce, gdzie natura współgra z historią, tworząc niepowtarzalny klimat. Jeśli nie wiesz, które z nich uwzględnić podczas swoich wędrówek, przeczytaj nasz artykuł.
karkonosze szczyty

Odkrywaj szczyty Karkonoszy

Szczyty Karkonoszy stanowią nie tylko wizytówkę Sudetów, ale również miejsce o niezwykłej różnorodności przyrodniczej i krajobrazowej. Najwyższy punkt, Śnieżka, wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m., stanowiąc wyzwanie dla miłośników górskich wędrówek. Poza Śnieżką, pasmo oferuje szeroką gamę mniej znanych, lecz równie fascynujących szczytów i grzbietów, zachęcających do eksploracji.

Geograficznie Karkonosze dzielą się na kilka charakterystycznych grzbietów. Najdłuższym i najbardziej znanymi jest Grzbiet Śląski – to właśnie na nim znajduje się większość najciekawszych szczytów. Przyglądając się ukształtowaniu terenu, nie można pominąć równoległego Czeskiego Grzbietu oraz Czarnego, Kowarskiego i Lasockiego.

TOP 5 szczytów Karkonoszy. Które z nich warto zdobyć?

Absolutną królową szczytów Karkonoszy jest Śnieżka. Jednak nie tylko ona zasługuje na uwagę turystów.

Śnieżka

karkonosze szczyty śnieżka

Jako najwyższy punkt Śląska, Sudetów i Republiki Czeskiej, Śnieżka, osiągająca wysokość 1603 m n.p.m., prezentuje wyjątkową elegancję, szczególnie w okryciu zimowym, które zdaniem wielu, najbardziej jej przystoi. Pogoda na jej szczycie może być nieprzewidywalna – z nieco ponad 300 mglistymi dniami rocznie, około 190 dniami pochmurnymi i zaledwie trzema dniami bez wiatru. Łatwo więc zauważyć, że Śnieżka ma swój kapryśny charakter. To dodaje jej uroku, choć bywa wyzwaniem dla odwiedzających, którzy muszą liczyć na odrobinę szczęścia, aby trafić na sprzyjające warunki. 

Dostęp do tego szczytu jest możliwy dzięki różnorodności tras – od krótkich po całodniowe wyprawy, zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. Wyróżniają ją charakterystyczne obiekty, które powstały na jej szczycie. Należą do nich:

  • kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku;
  • budynek obserwatorium;
  • po stronie czeskiej: budynek poczty, górna stacja gondolowej kolei linowej.
Zobacz też:  Karkonoski Park Narodowy – ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd

Wielki Szyszak

wielki szyszak w oddali
Fot.: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wielki Szyszak o wysokości 1509 m n.p.m. to drugi co do wysokości szczyt Karkonoszy – części położonej w granicach Polski (przebiega tędy granica polsko-czeska). Położony jest na zachodnim krańcu Śląskiego Grzbietu i otaczają go inne charakterystyczne punkty takie jak Śnieżne Kotły, Śmielec oraz Łabski Szczyt. Historia nazewnictwa Wielkiego Szyszaka jest złożona; przed okresem powojennym znany był jako Wielkie Koło. Teren szczytu jest wypłaszczony, zbudowany z karkonoskiego granitu, a jego krajobraz urozmaica gołoborze.

Dojście na Wielki Szyszak nie jest możliwe żadnym oficjalnym szlakiem turystycznym. Istnieje jednak opcja wejścia z Czarnej Przełęczy, dzięki starej drodze zbudowanej z kamiennych płyt, która została ufundowana przez rodzinę Schaffgotschów. W 1888 roku został umieszczony monument cesarza Wilhelma I.  Miał on kształt kamiennej piramidy z wyrytą literą „W” i figurą orła. Obecnie pomnik stanowiący pamiątkę zjednoczenia Niemiec jest już jednak w stanie ruiny.

Łabski Szczyt

Łabski Szczyt szlak
Fot.: Antosh via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Trzeci polski szczyt Karkonoszy osiąga wysokość 1471 m n.p.m., umiejscowiony jest w zachodniej części Śląskiego Grzbietu pomiędzy Szrenicą a Wielkim Szyszakiem. Poniżej tego szczytu, na poziomie 1168 m n.p.m., mieści się Schronisko pod Łabskim Szczytem. Jest to jedno z najstarszych schronisk turystycznych w regionie, założone już w XVII wieku i stanowiące ważny punkt na mapie turystycznych szlaków. Oferuje ono doświadczenie dalekie od standardów hotelowych, które z pewnością przypadnie do gustu pasjonatom górskich wędrówek.

Aby dotrzeć na Łabski Szczyt, wyruszając ze Szklarskiej Poręby, należy przeznaczyć około trzech godzin. Możliwe jest rozpoczęcie wędrówki od Schroniska Kochanówka, podążając niebieskim szlakiem aż do Małego Śnieżnego Kotła, a następnie czerwonym szlakiem w kierunku szczytu. Alternatywnie, można wyjść z ulicy 1 Maja, wybierając żółty lub czerwony szlak przez Wodospad Kamieńczyka.

Mały Szyszak

Mały Szyszak krzewy
Fot.: Piotr Kobierski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Mały Szyszak, znany także jako Malý Šišák (po czesku) i Kleine Sturmhaube (w języku niemieckim), to jeden z wierzchołków głównej grani Karkonoszy. Ten szczyt, osiągający wysokość 1440 m n.p.m., leży na granicy polsko-czeskiej. Znajduje się on wyżej niż Przesieka, umieszczony pomiędzy Tępym Szczytem (o wysokości 1387 m n.p.m.) a Przełęczą Karkonoską, w pobliżu Schroniska Odrodzenie. Zbocza Małego Szyszaka, szczególnie od strony czeskiej, pokryte są rozległymi formacjami granitowymi znanymi jako gołoborza.

Zobacz też:  Karkonosze – szlaki dla każdego, kto kocha naturę

Dojście do Małego Szyszaka wymaga od turystów ominięcia standardowych szlaków turystycznych – żaden z nich nie prowadzi bezpośrednio do szczytu. Najbliższe trasy to Główny Szlak Sudecki oraz zielony szlak łączący Pielgrzymy ze Schroniskiem Odrodzenie. Możliwe jest również dotarcie z Przesieki, kierując się najpierw niebieskim szlakiem na Przełęcz Karkonoską, a następnie czerwonym w stronę Domu Śląskiego.

Śmielec

Śmielec zielony stok
Fot.: Piotr Kobierski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

W Karkonoszach, na wysokości 1442 m n.p.m., znajduje się szczyt Śmielec, usytuowany na Śląskim Grzbiecie. Termin ten zaczął być używany po drugiej wojnie światowej, w oparciu o analizę niemieckich map. Przedtem szczyt ten był znany jako Wielki Szyszak, nazwa, którą nadal używają Czesi i Niemcy (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube). Współczesny Wielki Szyszak po polskiej stronie, odpowiada niemieckiemu i czeskiemu Wielkiemu Kołu.

Śmielec, granitowy szczyt porośnięty kosodrzewiną i pokryty gołoborzem, dominuje nad Jagniątkowem, dzielnicą Jeleniej Góry, i znajduje się między Wielkim Szyszakiem a Czeskimi Kamieniami. Dojście na Śmielec możliwe jest różnymi szlakami: można wybrać niebieski szlak z Jagniątkowa lub podążać Głównym Szlakiem Sudeckim, czerwonym, z Karpacza lub Szklarskiej Poręby.

Pod Śmielcem, w jego bezpośrednim sąsiedztwie, leży Czarny Kocioł Jagniątkowski, który jest jednym z charakterystycznych kotłów polodowcowych w Karkonoszach.

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Osiągnięcie szczytów Karkonoszy to cel wielu wypraw. Ścieżki i szlaki turystyczne są dobrze przygotowane do przyjęcia zarówno doświadczonych wędrowców, jak i rodzin z dziećmi. Wspinaczka na Śnieżkę czy przejście grzbietami oferuje nie tylko satysfakcję sportową, ale też możliwość obcowania z przyrodą. Każdy szlak w Karkonoszach ma swoją historię i charakter. Są zróżnicowane pod względem trudności, co pozwala znaleźć coś dla siebie każdemu turyście. 

Niezależnie od wybranej trasy warto zaopatrzyć się w mapę i dokładnie zaplanować wycieczkę, by w pełni cieszyć się pięknem gór bez niepotrzebnego ryzyka. W sklepie Decathlon kupisz odpowiedni ekwipunek, w tym:

  • buty trekkingowe;
  • odzież turystyczną;
  • kijki trekkingowe;
  • akcesoria turystyczne.
Zobacz też:  Złoty Widok – gdzie się znajduje, jaką trasą można tam dojść?

Bogactwo przyrody Karkonoszy

Karkonosze są domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu rzadkich i endemicznych (występujących tylko na danym terenie). Obszar ten jest wyjątkowy pod względem bioróżnorodności, co sprawia, że stanowi cenne miejsce dla naukowców i przyrodników.

Flora i fauna

znak informujący o cietrzewiach

Wśród roślinności dominują gatunki górskie i alpejskie, tworząc niezwykłą mozaikę ekosystemów. Jednocześnie faunę reprezentują gatunki typowe dla wysokogórskich terenów, a także te, które znalazły tu swoje ostatnie schronienie – na przykład cietrzewie. Ochrona tych terenów ma kluczowe znaczenie dla zachowania unikalnej przyrody Karkonoszy.

Elementy krajobrazu Karkonoszy

Rzeźba terenu Karkonoszy ukształtowana przez procesy polodowcowe tworzy niepowtarzalne formacje skalne i kotły. Te naturalne dzieła sztuki nie tylko dodają uroku krajobrazowi, ale też są przedmiotem badań geologicznych i przyrodniczych.

Charakterystyczne dla krajobrazu Karkonoszy są granitowe skały, formujące spektakularne grupy skalne. Kotły polodowcowe, takie jak Śnieżne Kotły, z kolei są świadectwem dawnej aktywności lodowców i stanowią unikalne zjawisko przyrodnicze.

śnieżne kotły w karkonoszach

Szczyty Karkonoszy zapewniają niezliczone możliwości każdemu, kto pragnie doświadczyć bliskości natury w otoczeniu niezwykłej przyrody i krajobrazów. Wędrówka po tych górach to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie natury, historii i kultury regionu. Zaplanuj swoją wyprawę i pozwól sobie na poznanie sekretów, jakie kryją te malownicze wzniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts