Wybór odpowiedniego szlaku, czyli miejsca w Tatrach przyjazne psom
Wśród polecanych szlaków, które można bezpiecznie przemierzyć z psem w Tatrach, znajdują się między innymi:
- Dolina Chochołowska do wysokości Schroniska PTTK;
- Droga pod Reglami;
- okolice Gubałówki.
Każdy z tych terenów zapewnia nie tylko piękne krajobrazy, ale i trasy dostosowane do różnych poziomów kondycji. Możesz zatem udać się na prawdziwy trekking lub zaplanować krótki spacer. Dzięki temu twój psiak nie spędzi wyjazdu w hotelu i też będzie mógł cieszyć się z eksplorowania nowych terenów.
Bezpieczeństwo na szlaku. Jak chronić siebie i swojego psa?
Bezpieczeństwo podczas wędrówki po Tatrach z psem to priorytet. Zawsze miej przy sobie podstawowy zestaw pierwszej pomocy zarówno dla siebie, jak i dla psa. Pamiętaj o dostępności wody i regularnym jej podawaniu zwierzakowi, szczególnie w cieplejsze dni.
Ważne jest również, aby na szlaku używać smyczy i kagańca, jeśli jest to wymagane przepisami TPN. Nie pozwalaj psu biegać samopas, ponieważ może to stanowić zagrożenie.
Pamiętaj o dzikich zwierzętach. Kontakt z psem jest niebezpieczny również dla nich, ponieważ naraża je na choroby, z którymi wcześniej nie miały styczności i na które nie wypracowały odporności. Dlatego też, jeśli twój psiak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne przy szlaku, miej przy sobie woreczek na nieczystości. Zabierz je ze sobą i wyrzuć w przeznaczonym do tego miejscu.
Najlepsze pory roku na tatrzańskie wędrówki z czworonogiem
Optymalne pory roku na wyprawy w Tatry z psem to wiosna i jesień. Wtedy temperatura jest najbardziej odpowiednia, a natura oferuje niezapomniane widoki. Latem warto unikać największych upałów, natomiast zima (przeczytaj także Tatry zimą) wymaga odpowiedniego wyposażenia zarówno dla turysty, jak i dla psa.
Co zabrać na tatrzański trekking z psem? Niezbędne wyposażenie
Niezbędnik na tatrzańską wyprawę z psem powinien zawierać m.in. wodę, miskę składaną, karmę, smycz, kaganiec, ciepłą okrycie, a także buty ochronne dla psa, jeśli planujesz wędrówkę w trudniejszych warunkach. Na trasach często leżą ostre kamienie, które mogą zranić delikatne psie łapki. Pamiętaj również o zabraniu worków na psie odpady.
Nie zapominaj o sobie. Co prawda trasy, do których psy mają dostęp, są łatwe technicznie, ale na pewno warto włożyć wygodne buty trekkingowe. Przyda się również sprawdzona odzież turystyczna i trekkingowa. Wyposażenie turystyczne kupisz w każdym sklepie sieci Decathlon.
Tatry z psem – Zasady poruszania po szlakach
Warto jeszcze raz podkreślić, że wychodząc w Tatry z psem, należy przestrzegać zasad Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czworonóg na terenie parku musi być na smyczy, a w niektórych miejscach dodatkowo w kagańcu. Ważne jest, aby nie psiak nie zakłócał życia dzikiej przyrody. Jeśli turyści nie przestrzegają przepisów i zakazów, muszą liczyć się z tym, że otrzymają mandat. Wprowadzenie psa na teren TPN skutkuje karą w wysokości nawet 500 zł.
Zdrowie i kondycja. Jak ocenić gotowość psa do górskich wypraw?
Przed wyprawą warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni kondycję i zdrowie twojego psa. Upewnij się, że czworonożny przyjaciel jest w odpowiedniej formie, by sprostać wyzwaniom górskich szlaków. Doświadczeni turyści radzą, aby przed dłuższą wyprawą przetestować krótsze trasy, obserwować reakcje psa i dostosowywać tempo do jego możliwości. Ważne jest również, aby planować trasy z punktami wodnymi, gdzie pies będzie mógł się napić i schłodzić.
Po wędrówce. Jak zadbać o psa po górskiej przygodzie?
Po powrocie z górskiej wędrówki zadbaj o to, aby twój pies mógł odpocząć i zregenerować siły. Sprawdź łapy psa pod kątem ewentualnych skaleczeń i zadbać o jego higienę. Nie zapomnij również o dodatkowej porcji karmy i wody.
Tatry z psem po słowackiej stronie
Do niedawna na terenie Słowacji można było swobodnie wędrować ze swoim psem po większości szlaków turystycznych. Jednakże zmiany w regulaminie TANAP-u (Tatrzański Park Narodowy na Słowacji) z 20 listopada 2023 roku wprowadziły znaczne ograniczenia w tej kwestii. Decyzja ta była motywowana przede wszystkim ochroną przyrody, szczególnie w kontekście dzikich zwierząt takich jak świstaki, które mogą być płoszone przez psy. Mimo tych ograniczeń wciąż dostępne są wybrane szlaki, po których można się wybrać na spacer z czworonogiem:
- fragment Magistrali Tatrzańskiej od Rozdroża pod Tokarnią po Szczyrbskie Jezioro;
- fragment szlaku żółtego przez Dolinę Cichą do Liptowskiego Koszaru;
- szlak niebieski przez Dolinę Koprową do Pośredniej Niewcyrskiej Siklawy;
- szlak niebieski ze Szczyrbskiego Jeziora do Chaty pod Soliskiem;
- szlaki do Rainerowej Chaty ze Starego Smokowca.
Hotele dla psów – rozwiązanie na czas górskich wypraw
Jeśli planujemy wyprawy na wyższe tatrzańskie szlaki, a mamy przy sobie pupila, warto rozważyć skorzystanie z hotelu dla psów. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy ograniczeni w planowaniu naszych wędrówek, a nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł spędzić czas w bezpiecznym i komfortowym środowisku. W Zakopanem i okolicach działa kilka takich hoteli, w których gospodarze oferują m.in. zajęcia z dyplomowanym treserem i behawiorystą.
Wędrówki po Tatrach z psem to wyjątkowa przygoda, która wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości terenu. Wybierając odpowiednie szlaki, dbając o bezpieczeństwo i wyposażenie, możesz cieszyć się niezapomnianymi chwilami w górach ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pamiętaj jednak, aby zawsze szanować przyrodę i przestrzegać zasad Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Może Cię także zainteresować:
- Dolina Lejowa w Tatrach. Czy na szlak można wejść z psem?
- Tatry Zachodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Tatry z dziećmi – polecane szlaki. Co zabrać, jak planować wycieczkę?
- Jaskinia Dziura – trasa, wejścia. Łatwy szlak z dzieckiem
- Przełęcz Wyżniańska – wędrówka po malowniczym szlaku Tatr