Tatry z psem – jak się przygotować? Poznaj polecane szlaki

Tatry z psem to marzenie wielu miłośników górskich wędrówek, którzy nie wyobrażają sobie wyjazdu bez swojego czworonożnego przyjaciela. Choć regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ogranicza możliwość zabierania pupili na szlaki, wciąż istnieje kilka tras, gdzie wspólna wyprawa jest możliwa.
tatry z psem border w białece tatrzańskiej

Wybór odpowiedniego szlaku, czyli miejsca w Tatrach przyjazne psom

Wśród polecanych szlaków, które można bezpiecznie przemierzyć z psem w Tatrach, znajdują się między innymi:

Każdy z tych terenów zapewnia nie tylko piękne krajobrazy, ale i trasy dostosowane do różnych poziomów kondycji. Możesz zatem udać się na prawdziwy trekking lub zaplanować krótki spacer. Dzięki temu twój psiak nie spędzi wyjazdu w hotelu i też będzie mógł cieszyć się z eksplorowania nowych terenów.

tatry z psem przerwa w trakcie wspinaczki

Bezpieczeństwo na szlaku. Jak chronić siebie i swojego psa?

Bezpieczeństwo podczas wędrówki po Tatrach z psem to priorytet. Zawsze miej przy sobie podstawowy zestaw pierwszej pomocy zarówno dla siebie, jak i dla psa. Pamiętaj o dostępności wody i regularnym jej podawaniu zwierzakowi, szczególnie w cieplejsze dni.

Ważne jest również, aby na szlaku używać smyczy i kagańca, jeśli jest to wymagane przepisami TPN. Nie pozwalaj psu biegać samopas, ponieważ może to stanowić zagrożenie.

Pamiętaj o dzikich zwierzętach. Kontakt z psem jest niebezpieczny również dla nich, ponieważ naraża je na choroby, z którymi wcześniej nie miały styczności i na które nie wypracowały odporności. Dlatego też, jeśli twój psiak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne przy szlaku, miej przy sobie woreczek na nieczystości. Zabierz je ze sobą i wyrzuć w przeznaczonym do tego miejscu.

Zobacz też:  Banówka – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich w grani głównej

Najlepsze pory roku na tatrzańskie wędrówki z czworonogiem

Optymalne pory roku na wyprawy w Tatry z psem to wiosna i jesień. Wtedy temperatura jest najbardziej odpowiednia, a natura oferuje niezapomniane widoki. Latem warto unikać największych upałów, natomiast zima (przeczytaj także Tatry zimą) wymaga odpowiedniego wyposażenia zarówno dla turysty, jak i dla psa.

Co zabrać na tatrzański trekking z psem? Niezbędne wyposażenie

Niezbędnik na tatrzańską wyprawę z psem powinien zawierać m.in. wodę, miskę składaną, karmę, smycz, kaganiec, ciepłą okrycie, a także buty ochronne dla psa, jeśli planujesz wędrówkę w trudniejszych warunkach. Na trasach często leżą ostre kamienie, które mogą zranić delikatne psie łapki. Pamiętaj również o zabraniu worków na psie odpady.

Nie zapominaj o sobie. Co prawda trasy, do których psy mają dostęp, są łatwe technicznie, ale na pewno warto włożyć wygodne buty trekkingowe. Przyda się również sprawdzona odzież turystyczna i trekkingowa. Wyposażenie turystyczne kupisz w każdym sklepie sieci Decathlon.

tatry z psem potrzebne akcesoria - smycz

Tatry z psem – Zasady poruszania po szlakach

Warto jeszcze raz podkreślić, że wychodząc w Tatry z psem, należy przestrzegać zasad Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czworonóg na terenie parku musi być na smyczy, a w niektórych miejscach dodatkowo w kagańcu. Ważne jest, aby nie psiak nie zakłócał życia dzikiej przyrody. Jeśli turyści nie przestrzegają przepisów i zakazów, muszą liczyć się z tym, że otrzymają mandat. Wprowadzenie psa na teren TPN skutkuje karą w wysokości nawet 500 zł.

Zdrowie i kondycja. Jak ocenić gotowość psa do górskich wypraw?

Przed wyprawą warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni kondycję i zdrowie twojego psa. Upewnij się, że czworonożny przyjaciel jest w odpowiedniej formie, by sprostać wyzwaniom górskich szlaków. Doświadczeni turyści radzą, aby przed dłuższą wyprawą przetestować krótsze trasy, obserwować reakcje psa i dostosowywać tempo do jego możliwości. Ważne jest również, aby planować trasy z punktami wodnymi, gdzie pies będzie mógł się napić i schłodzić.

Zobacz też:  Dolina za Bramką – najważniejsze informacje i ciekawostki

Po wędrówce. Jak zadbać o psa po górskiej przygodzie?

Po powrocie z górskiej wędrówki zadbaj o to, aby twój pies mógł odpocząć i zregenerować siły. Sprawdź łapy psa pod kątem ewentualnych skaleczeń i zadbać o jego higienę. Nie zapomnij również o dodatkowej porcji karmy i wody.

tatry z psem

Tatry z psem po słowackiej stronie

Do niedawna na terenie Słowacji można było swobodnie wędrować ze swoim psem po większości szlaków turystycznych. Jednakże zmiany w regulaminie TANAP-u (Tatrzański Park Narodowy na Słowacji) z 20 listopada 2023 roku wprowadziły znaczne ograniczenia w tej kwestii. Decyzja ta była motywowana przede wszystkim ochroną przyrody, szczególnie w kontekście dzikich zwierząt takich jak świstaki, które mogą być płoszone przez psy. Mimo tych ograniczeń wciąż dostępne są wybrane szlaki, po których można się wybrać na spacer z czworonogiem:

  • fragment Magistrali Tatrzańskiej od Rozdroża pod Tokarnią po Szczyrbskie Jezioro;
  • fragment szlaku żółtego przez Dolinę Cichą do Liptowskiego Koszaru;
  • szlak niebieski przez Dolinę Koprową do Pośredniej Niewcyrskiej Siklawy;
  • szlak niebieski ze Szczyrbskiego Jeziora do Chaty pod Soliskiem;
  • szlaki do Rainerowej Chaty ze Starego Smokowca.
tatry z psem pies w górach na wyprawie

Hotele dla psów – rozwiązanie na czas górskich wypraw

Jeśli planujemy wyprawy na wyższe tatrzańskie szlaki, a mamy przy sobie pupila, warto rozważyć skorzystanie z hotelu dla psów. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy ograniczeni w planowaniu naszych wędrówek, a nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł spędzić czas w bezpiecznym i komfortowym środowisku. W Zakopanem i okolicach działa kilka takich hoteli, w których gospodarze oferują m.in. zajęcia z dyplomowanym treserem i behawiorystą.

Wędrówki po Tatrach z psem to wyjątkowa przygoda, która wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości terenu. Wybierając odpowiednie szlaki, dbając o bezpieczeństwo i wyposażenie, możesz cieszyć się niezapomnianymi chwilami w górach ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pamiętaj jednak, aby zawsze szanować przyrodę i przestrzegać zasad Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zobacz też:  Tatry Grześ – jakie szlaki prowadzą na szczyt? Przeczytaj!

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts