Beskid – szczyt w Tatrach Zachodnich. Jak do niego dotrzeć z Kasprowego Wierchu?

Beskid – szczyt o wysokości 2012 m n.p.m., to najdalej na wschód wysunięty wierzchołek w grani głównej Tatr Zachodnich. Położony jest pomiędzy Suchą Przełęczą a przełęczą Liliowe. Szczyt ten jest często odwiedzany przez turystów i skrywa wiele ciekawostek wartych poznania.
beskid szczyt

Położenie i topografia Beskidu w Tatrach

Beskid – szczyt znajdujący się w głównej grani Tatr Zachodnich stanowi jednocześnie granicę między Polską a Słowacją. Od strony słowackiej jego stoki opadają do Doliny Cichej, natomiast po polskiej stronie – do Doliny Gąsienicowej, tworząc prawe ograniczenie Kotła Kasprowego. Władysław Cywiński, znany tatrolog, wyróżnia jeszcze pomiędzy Beskidem a przełęczą Liliowe tzw. Liliową Kopkę (ok. 1975 m n.p.m.) oddzieloną od Beskidu przełączką Wyżnie Liliowe (ok. 1965 m n.p.m.). Nieco poniżej szczytu Beskidu, po stronie słowackiej, wyrasta grzęda dzieląca dwa żleby opadające do Doliny Cichej.

Budowa geologiczna i rzeźba terenu

Szczyt Beskid zbudowany jest z różowych granitów (granodiorytów), które spoczywają na starszych skałach osadowych. Należy do grupy kilku wierzchołków tworzących tzw. wyspę krystaliczną Goryczkowej – obszar zbudowany z granitu, położony na podkładzie wapiennym. Wśród kosodrzewiny porastającej północne podnóża Beskidu można dostrzec grupę wapiennych skałek. Sam wierzchołek ma kamienisty charakter, natomiast jego stoki są łagodniejsze i trawiaste.

Beskid jako cel turystyczny

Szczyt Beskid często odwiedzany przez turystów ze względu na swoje położenie na popularnym szlaku graniowym. Wielu wędrowców wychodzi na niego również po wjeździe kolejką na Kasprowy Wierch, odbywając krótki spacer granią w kierunku przełęczy Liliowe. Niestety masowy ruch turystyczny odcisnął swoje piętno na szczycie – ścieżka turystyczna jest mocno wydeptana, tworząc szeroki trakt, a roślinność uległa poważnemu zniszczeniu. Mimo to, na stokach Beskidu wciąż można spotkać rzadkie gatunki roślin takie jak babka górska, której stanowisko potwierdzono w 2001 roku.

Szlaki turystyczne i czas przejścia

Przez szczyt Beskid przebiega czerwony szlak turystyczny, który jest odcinkiem trasy z Kasprowego Wierchu na Świnicę. Czas przejścia od Kasprowego Wierchu na Beskid wynosi około 1 godziny i 40 minut, natomiast w przeciwnym kierunku – 1 godzinę i 20 minut. Wejście na Beskid nie nastręcza większych trudności technicznych, jednak wymaga podstawowego przygotowania kondycyjnego. 

Zobacz też:  Tatry Grześ – jakie szlaki prowadzą na szczyt? Przeczytaj!

Jak przygotować się na wejście na szczyt Beskid?

Przygotowując się na wejście na szczyt Beskid, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek i ubiór. Kluczowe będą wygodne, dobrze dopasowane buty trekkingowe za kostkę, najlepiej z antypoślizgową podeszwą. Odzież powinna być dostosowana do zmiennych warunków pogodowych panujących w górach – przyda się kurtka przeciwdeszczowa, polar lub softshell oraz lekkie, przewiewne ubrania. Warto też zaopatrzyć się w spodnie z odpinanymi nogawkami, bieliznę termoaktywną oraz czapkę i rękawiczki.

Wiele niezbędnych akcesoriów turystycznych (takich jak kije trekkingowe, bidony czy powerbanki), a także odzież i obuwie znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje bogaty asortyment sprzętu outdoorowego.

Ciekawostki i historia

U podnóży Beskidu, w Dolinie Gąsienicowej, w latach 1934–1936 Eugeniusz Sieczka-Gąsienica budował prywatne schronisko. Niestety, otwarcie w 1936 roku kolei linowej na Kasprowy Wierch i restauracji na szczycie spowodowało, że przedsięwzięcie zakończyło się niepowodzeniem. Resztki murów tego niezrealizowanego schroniska, zwane przez narciarzy i ratowników „Gienkowymi Murami”, przetrwały aż do 2006 roku, kiedy to zostały ostatecznie usunięte.

Szczyt Beskid stanowi ważny punkt na mapie Tatr Zachodnich. Jego położenie na granicy, geologiczna budowa i walory przyrodnicze czynią go interesującym celem wycieczek. Warto poznać jego historię i odkryć piękno tatrzańskiej przyrody, pamiętając jednocześnie o szacunku dla natury i zasadach bezpiecznego poruszania się po górach.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts