Hawrań – król Tatr Bielskich
Hawrań (słow. Havran) to najwyższy szczyt w słowackich Tatrach Bielskich, a zarazem najwyższy wapienny szczyt całych Tatr. Jego wysokość wynosi 2152 m n.p.m. Masyw Hawrania góruje nad pięcioma dolinami:
- Doliną Zadnich Koperszadów;
- Doliną Hawranią;
- Doliną Nowego Wierchu;
- Doliną Stefanową;
- Doliną Jaworową.
Przed głównym wierzchołkiem Hawrania można dostrzec Niżni Hawrani Zwornik, Hawranią Czubkę i Hawranią Szczerbinę, a także Wyżni Hawrani Zwornik. Znajdują się tu również charakterystyczne turnie: Niżni Hawrań, Zadni Hawrani Kopiniak i Skrajny Hawrani Kopiniak. Od tej ostatniej opada do Hawraniej Doliny ściana o wysokości 250 m. Jest najwyższa w całych Tatrach Bielskich.
Warto zaznaczyć, że zbocza całego masywu są strome, pocięte żlebami i porośnięte kosodrzewiną. Znajdują się tam liczne jaskinie, m.in. najgłębsza w Tatrach Bielskich Jaskinia Strzystarska.
Topografia i geologia Hawrania
Hawrań zbudowany jest głównie z wapieni. Jego masyw oddziela Dolinę Zadnich Koperszadów od Doliny Jaworowej. Od sąsiedniego Nowego Wierchu Hawrań oddzielony jest Hawranią Przełęczą. Grań Hawrania ciągnie się od Szerokiej Przełęczy Bielskiej po Strzystarską Przełęcz. W grani tej, poza głównym wierzchołkiem Hawrania, wyróżnia się m.in. Płaczliwą Skałę oraz Murań.
Szlaki turystyczne na Hawrań
Hawrań znajduje się na terenie rezerwatu ścisłego TANAP-u i nie prowadzą na niego znakowane szlaki turystyczne. Teoretycznie najłatwiejsze wejście na szczyt wiedzie z Doliny Zadnich Koperszadów, ale wymagałoby ono przejścia stromych i eksponowanych fragmentów.
Najbliżej masywu Hawrania można się znaleźć, wędrując niebieskim szlakiem, który zaczyna się w Dolinie Jaworowej i biegnie na Przełęcz pod Kopą. Prowadzi Doliną Zadnich Koperszadów. Podczas wędrówki można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr Wysokich.
Jak przygotować się do wędrówek po Tatrach?
Przygotowując się do wędrówek po Tatrach, należy zadbać o odpowiedni ubiór i sprzęt:
- najważniejsze są wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe za kostkę, zapewniające stabilność i przyczepność;
- odzież powinna być termoaktywna, oddychająca i szybkoschnąca, najlepiej w systemie wielowarstwowym (bielizna, warstwa izolacyjna, kurtka membranowa);
- niezbędne akcesoria to plecak, czapka, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne;
- warto mieć kijki trekkingowe, latarkę czołową, mapę, kompas lub GPS;
- nie można zapomnieć o prowiancie i zapasie wody.
Niezbędne wyposażenie, które potrzebne jest w górach, można kupić w sklepie sportowym Decathlon.
Historia i ciekawostki
- Nazwa szczytu Hawrań pochodzi od słowa „havran”, czyli po polsku „gawron”.
- Według podań nazwa szczytu pochodzi od imienia zbójnika Havrana.
- Hawrań i Tatry Bielskie opisywane były m.in. w przewodnikach Witolda Henryka Paryskiego, Zofii Radwańskiej-Paryskiej, Adama Piechowskiego czy Grzegorza Barczyka. Wzmianki o tym masywie znaleźć można także w „Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej” oraz „Bedekerze Tatrzańskim”.
Warto mieć na uwadze, że Hawrań to niekwestionowany król Tatr Bielskich – najwyższy i najokazalszy szczyt tego pasma. Choć niedostępny dla turystów, przyciąga uwagę swym majestatem i oferuje niezapomniane widoki z pobliskich przełęczy i dolin. Warto poznać bliżej ten niezwykły zakątek Tatr.
Fot. Główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Tatry Bielskie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít
- Tatry Wschodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Dolina Jaworowa w Tatrach – położenie, szlaki i najważniejsze informacje
- Tatry Wysokie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki