Hawrań – poznaj najwyższy szczyt Tatr Bielskich

Hawrań to najwyższy szczyt Tatr Bielskich, osiągający wysokość 2152 m n.p.m. Ten imponujący masyw góruje nad pięcioma dolinami i zapewnia wspaniałe widoki panoramę Tatr. Poznaj bliżej charakterystykę Hawrania oraz ciekawostki związane z tym niezwykłym miejscem.

Hawrań – król Tatr Bielskich

Hawrań (słow. Havran) to najwyższy szczyt w słowackich Tatrach Bielskich, a zarazem najwyższy wapienny szczyt całych Tatr. Jego wysokość wynosi 2152 m n.p.m. Masyw Hawrania góruje nad pięcioma dolinami:

  • Doliną Zadnich Koperszadów;
  • Doliną Hawranią;
  • Doliną Nowego Wierchu;
  • Doliną Stefanową;
  • Doliną Jaworową.

Przed głównym wierzchołkiem Hawrania można dostrzec Niżni Hawrani Zwornik, Hawranią Czubkę i Hawranią Szczerbinę, a także Wyżni Hawrani Zwornik. Znajdują się tu również charakterystyczne turnie: Niżni Hawrań, Zadni Hawrani Kopiniak i Skrajny Hawrani Kopiniak. Od tej ostatniej opada do Hawraniej Doliny ściana o wysokości 250 m. Jest najwyższa w całych Tatrach Bielskich.

Warto zaznaczyć, że zbocza całego masywu są strome, pocięte żlebami i porośnięte kosodrzewiną. Znajdują się tam liczne jaskinie, m.in. najgłębsza w Tatrach Bielskich Jaskinia Strzystarska.

Hawrań latem
Fot.: Rafik k via Wikipedia, CC BY 2.5

Topografia i geologia Hawrania

Hawrań zbudowany jest głównie z wapieni. Jego masyw oddziela Dolinę Zadnich Koperszadów od Doliny Jaworowej. Od sąsiedniego Nowego Wierchu Hawrań oddzielony jest Hawranią Przełęczą. Grań Hawrania ciągnie się od Szerokiej Przełęczy Bielskiej po Strzystarską Przełęcz. W grani tej, poza głównym wierzchołkiem Hawrania, wyróżnia się m.in. Płaczliwą Skałę oraz Murań.

Szlaki turystyczne na Hawrań

Hawrań znajduje się na terenie rezerwatu ścisłego TANAP-u i nie prowadzą na niego znakowane szlaki turystyczne. Teoretycznie najłatwiejsze wejście na szczyt wiedzie z Doliny Zadnich Koperszadów, ale wymagałoby ono przejścia stromych i eksponowanych fragmentów.

Najbliżej masywu Hawrania można się znaleźć, wędrując niebieskim szlakiem, który zaczyna się w Dolinie Jaworowej i biegnie na Przełęcz pod Kopą. Prowadzi Doliną Zadnich Koperszadów. Podczas wędrówki można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr Wysokich.

Zobacz też:  Droga pod Reglami – opis popularnego szlaku w Zakopanem

Jak przygotować się do wędrówek po Tatrach?

Przygotowując się do wędrówek po Tatrach, należy zadbać o odpowiedni ubiór i sprzęt:

  • najważniejsze są wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe za kostkę, zapewniające stabilność i przyczepność;
  • odzież powinna być termoaktywna, oddychająca i szybkoschnąca, najlepiej w systemie wielowarstwowym (bielizna, warstwa izolacyjna, kurtka membranowa);
  • niezbędne akcesoria to plecak, czapka, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne;
  • warto mieć kijki trekkingowe, latarkę czołową, mapę, kompas lub GPS;
  • nie można zapomnieć o prowiancie i zapasie wody. 

Niezbędne wyposażenie, które potrzebne jest w górach, można kupić w sklepie sportowym Decathlon.

Hawrań widok z polany
Fot.: Pipidaniel1 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Historia i ciekawostki

  • Nazwa szczytu Hawrań pochodzi od słowa „havran”, czyli po polsku „gawron”.
  • Według podań nazwa szczytu pochodzi od imienia zbójnika Havrana.
  • Hawrań i Tatry Bielskie opisywane były m.in. w przewodnikach Witolda Henryka Paryskiego, Zofii Radwańskiej-Paryskiej, Adama Piechowskiego czy Grzegorza Barczyka. Wzmianki o tym masywie znaleźć można także w „Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej” oraz „Bedekerze Tatrzańskim”.

Warto mieć na uwadze, że Hawrań to niekwestionowany król Tatr Bielskich – najwyższy i najokazalszy szczyt tego pasma. Choć niedostępny dla turystów, przyciąga uwagę swym majestatem i oferuje niezapomniane widoki z pobliskich przełęczy i dolin. Warto poznać bliżej ten niezwykły zakątek Tatr.

Fot. Główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts