Zawratowa Turnia – poznaj piękno tatrzańskich szczytów

Zawratowa Turnia to zwornikowy szczyt o wysokości 2247 m n.p.m., położony we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się między Niebieską Turnią a Małym Kozim Wierchem, od którego oddziela ją przełęcz Zawrat. Poznaj bliżej tę mniej znaną, ale wartą uwagi turnię.
Zawratowa Turnia

Położenie i topografia Zawratowej Turni

Zawratowa Turnia znajduje się w grani głównej Tatr Wysokich, całkowicie po stronie polskiej. Od pobliskiej Niebieskiej Turni (2258 m) na południowym zachodzie oddziela ją Niebieska Przełęcz (2223 m), natomiast od Małego Koziego Wierchu (2228 m) na wschodzie – popularna wśród turystów przełęcz Zawrat (2159 m). Zawratowa Turnia pełni funkcję zwornika dla Grani Kościelców, w której pierwszym szczytem jest Zadni Kościelec (2162 m), oddzielony od turni Mylną Przełęczą (2096 m). Dalej w grani znajdują się Kościelec i Mały Kościelec.

Zawratowa Turnia zimą
Fot.: kallerna via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Otoczenie i ściany

U podnóży Zawratowej Turni znajdują się trzy doliny. Od północnego zachodu są to Zadnie Koło w Zielonej Dolinie Gąsienicowej, do którego opadają z wierzchołka strome, gładkie płyty poprzecinane pasami traw. Na północny wschód, do Zawratowego Żlebu w Czarnej Dolinie Gąsienicowej, opada najbardziej stroma ściana turni. Najłagodniejsze są południowe, trawiaste i częściowo skaliste stoki Zawratowej Turni, schodzące do piargów Dolinki pod Kołem – najwyższego piętra Doliny Pięciu Stawów Polskich. Powyżej szlaku na Świnicę stoki te stają się bardziej skaliste.

Figurka Matki Boskiej na Zawratowej Turni

We wschodniej ścianie Zawratowej Turni, tuż nad piarżyskiem Zawratowego Żlebu, znajduje się dobrze widoczna ze szlaku na Zawrat figurka Matki Boskiej. Została ona umieszczona tam w 1904 roku przez księdza Walentego Gadowskiego, w czasie budowy Orlej Perci.

Figurka została zainstalowana z okazji 50. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W jej umieszczeniu pomagał księdzu Gadowskiemu znany przewodnik tatrzański Klimek Bachleda.

Przygotowanie do wyprawy 

Przygotowując się na wyprawę na Zawratową Turnię, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek i ubiór dostosowany do zmiennych warunków pogodowych panujących w Tatrach Wysokich. Niezbędne będą wygodne, wysokie buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą, a także kurtka przeciwdeszczowa i wiatroodporna. Warto mieć ze sobą ciepłe ubrania, czapkę, rękawiczki oraz okulary przeciwsłoneczne. W plecaku powinny znaleźć się prowiant i napoje, latarka czołówka, mapa, kompas oraz apteczka pierwszej pomocy. Przydatne mogą okazać się kijki trekkingowe, które odciążą stawy podczas podejść i zejść. 

Zobacz też:  Palenica Białczańska – szlaki turystyczne, jak dojechać, parking

Niezbędny sprzęt i akcesoria turystyczne można znaleźć w sklepie Decathlon, który oferuje szeroki wybór odzieży outdoorowej, obuwia górskiego oraz drobniejszego wyposażenia takiego jak termosy czy powerbanki. Pamiętaj, że trasa na Zawratową Turnię wymaga dobrej kondycji, odporności na ekspozycję i umiejętności pokonywania trudniejszych, skalistych odcinków szlaku.

Znaczenie dla taternictwa i turystyki

Ze względu na gęstą sieć szlaków w okolicy oraz obecność znacznie ciekawszych obiektów pod względem wspinaczkowym, Zawratowa Turnia jest mniej znana i rzadziej odwiedzana przez turystów i taterników. Warto jednak wybrać się na jej wierzchołek, chociażby dla wyjątkowego widoku na pobliski Kościelec. Na Zawratową Turnię nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona na terenie udostępnionym dla taternictwa z każdej sąsiedniej doliny. Wejście na wierzchołek od strony Zawratu jest bardzo łatwe (0 w skali UIAA) i zajmuje około 10 minut.

Zawratowa Turnia, choć mniej popularna niż sąsiednie szczyty, stanowi ważny element topografii Tatr Wysokich. Jej zwornikowe położenie, stromość ścian i figurka Matki Boskiej czynią ją interesującym celem dla miłośników gór. Warto poznać bliżej tę turnię i odkryć jej mniej znane oblicze. Przy okazji wędrówki na Zawrat czy w okolice Świnicy, warto rozważyć krótką wspinaczkę na wierzchołek Zawratowej Turni, aby podziwiać z niej panoramę Tatr i docenić piękno tego zakątka polskich gór.

Fot. Główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts